Jan Potůček: Dlouhé články na webu jsou k neučtení

David Slížek
1. 11. 2010 10:00
Jak se v budoucnu změní média? Rozhovor s novinářem Janem Potůčkem
Foto: Aktuálně.cz

Výročí vzniku Aktuálně.cz - "Nedokážu si představit, že by se tak velký zpravodajský portál uživil bez vydatné podpory mateřského (neinternetového) média," napsal Jan Potůček v časopise Reflex ve sloupku "Přežije Aktuálně.cz rok 2006?" z 3. listopadu 2005.

S někdejším redaktorem Reflexu a dnešním šéfredaktorem serveru Digizone Janem Potůčkem jsme se viděli v listopadu 2005 na zahajovací party Aktuálně.cz. Po pěti letech jsme se sešli v kavárně, jako za starých časů. Rozhovor jsme si ale domluvili - jak se na webové novináře sledující nové trendy sluší - přes Facebook.

A.cz: Před pěti lety jsi psal pro papírové noviny, dnes jsi na internetu. Proč ta změna?

Pro internetová média jsem psal už od roku 1999 a souběžně jsem pracoval i v papírových médiích. Z Reflexu jsem se rozhodl odejít ještě před příchodem Pavla Šafra. Už jsem nestíhal vést internetový deník, což je hrozný "záhul", a zároveň dělat reportáže pro Reflex tak, abych byl spokojený s jejich kvalitou.

A.cz: Takže médium v tom nehrálo žádnou roli?

Nevidím v tom zásadní rozdíl. A dnes už všechna tištěná média, pakliže chtějí přežít, mají své internetové verze. A lidé, kteří píšou pro papírovou verzi, musí úzce spolupracovat s tou internetovou.

A.cz: Takhle to ale před těmi pěti lety zdaleka nefungovalo.

Určitě ne. Jednu dobu jsem pracoval v Lidových novinách, kde jsem byl jednou nohou v internetovém oddělení a jednou v tištěném. A šéfredaktor Veselin Vačkov tenkrát velice pečlivě zvažoval, co z tištěných novin se bude pouštět na internet a co ne. Panovala ohromná obava, aby lidé nepřestali kupovat noviny, když se pustí nějaká exkluzivní informace na web. A to se teď proměnilo.

A.cz: Stojíš si za svou předpovědí o Aktuálně.cz i dnes, po pěti letech?

Ano, stojím. Kdyby dnes Aktuálně.cz vydávalo i papírové noviny, mohlo by výrazně více vydělávat na inzerci, protože by mohlo využívat synergie těchto dvou typů médií, balíčkovat inzerci.

A.cz: Množství informací na internetu za těch pět let násobně vzrostlo, svůj obsah nabízí kromě deníků také rozhlas a televize. Ale čtenářů přibývá samozřejmě velmi pomalu. Jak na to podle tebe zpravodajská média budou reagovat?

Některé tituly zaniknou a jiné radikálně změní svoje zaměření a způsob prezentace zpráv. Obecné zpravodajské weby budou muset nabízet krátké verze zpráv s jasnými titulky a k tomu bonusy ve formě krátkých videí nebo krátkých audií. Na dlouhé analýzy a obrovské rozhovory nebude mít čtenář na internetu čas.

A.cz: Hodně se mluví o placeném obsahu. Myslíš, že v blízké budoucnosti budou čtenáři za zprávy na internetu platit?

To asi nezáleží na jednom vydavateli, ale spíš na domluvě všech vydavatelů. Na Slovensku se teď připravuje projekt předplatného, které má fungovat podobně, jako třeba platíme za kabelovou televizi. Čili vidím to jako reálné, ale bude to spíš otázka let než měsíců. Ale vydavatelé k tomu budou muset časem přistoupit, protože se jim opravdu nevyplatí dávat na web texty vytvářené placenými novináři.

A.cz: Pojďme vyzkoušet další předpověď: Jak se podle tebe média změní za dalších pět let?

Myslím, že internetová média budou převažovat. Ta klasická, jako je rozhlas a tisk, vydrží, ale naprosto se promění jejich obsah. Noviny budou spíše magazínového typu, s komentáři, analýzami, delšími materiály. Televize, rozhlas a zpravodajské weby se na internetu úplně promíchají, už nebude možné rozlišit dnešní Aktuálně.cz od České televize nebo Českého rozhlasu, jen budou mít každý trochu jinou cílovou skupinu. Posílí role videa a audia, budou se více využívat zprávy od uživatelů. A zprávy na internetu se hodně zkrátí, a bude se sázet na rychlost - čím rychlejší a srozumitelnější zpráva, tím větší jistota, že médium čtenáře zaujme. Aktuálně.cz tady za pět let bude, ale promění se. Dnes bych ho přirovnal k Mladé frontě Dnes, která přešla od černobílé fotografie k barevné, od jednoho sešitu ke čtyřem, a teď ji čeká další cesta od tištěného deníku k internetu.

 

Právě se děje

Další zprávy