Jako u špiónů: Lék může být uschován v zubní protéze

Josef Tuček, jet
12. 7. 2008 13:35
Elektronika v ústech vypouští přesné dávky medikamentu
Zubní protéza uvolňuje lék podle potřeby.
Zubní protéza uvolňuje lék podle potřeby. | Foto: Fraunhofer IBMT

Sankt Ingbert - Aspoň k něčemu se dají využít špatné zuby: Konsorcium evropských výzkumných institucí vyvíjí dávkovač léků umístěný v ústech v zubní protéze. Uvolní tolik medikamentu, kolik ho nemocný opravdu potřebuje.

Někteří pacienti potřebují dostávat lék v přesných dávkách. Když se uvolňuje ze spolknuté tabletky, jež se pomalu rozpouští ve střevech, nemusí být dávkování úplně precizní. Proto se vědci inspirovali zřejmě zprávami o jedu, který měli špióni uschovaný ve falešném zubu.

Do zásobníku v umělém zubu, ovšem o velikosti dvou stoliček, vloženém vzadu do dásně umístili malinký dávkovač léků. Sliny z jedné strany rozpouštějí léčivou látku uloženou v kanálku, která se tak uvolňuje do úst.

Dvě malá čidla v protéze stále měří koncentraci léku ve slinách. Podle situace dávají signály k většímu otevření nebo naopak uzavření záklopky v kanálku s lékem.

Když je po několika týdnech lék vyčerpán, zásobník na to upozorní signálem vyslaným k dálkovému ovladači. A pacient si jej zajde k zubaři doplnit.

Klinické zkoušky tohoto dávkovače léků začnou ještě letos, informoval ve zprávě pro média Fraunhoferův ústav pro biomedicínskou techniku v německém Sankt Ingbert, který pro zařízení sestavuje senzory, elektroniku a dálkové ovládání, jímž se dá dávkování rovněž měnit.

Čtěte také:

 

Právě se děje

Aktualizováno před 34 minutami

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání

Vláda o měsíc prodloužila termín pro podání daňového přiznání. V papírové podobě ho bude možné podat do 3. května, v elektronické verzi pak až do 1. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Lhůtu pro podání přiznání k dani z příjmu stát prodlužoval kvůli koronavirové krizi už loni. 

Zdroj: ČTK
před 56 minutami

Vláda prodloužila nulovou sazbu DPH na respirátory o dva měsíce

Vláda prodloužila zrušení daně z přidané hodnoty (DPH) na respirátory kategorie FFP2 a vyšší. Nulová sazba bude platit další dva měsíce až do 3. června. Na Twitteru to uvedla ministryně financí Alena Schillerová (za ANO). Dočasné zrušení 21procentní daně vláda zavedla na začátku února a původně měla platit dva měsíce. Chtěla tím podpořit snížení cen respirátorů při jejich povinném zavádění.

Zdroj: ČTK
Další zprávy