Jaká je druhá nejobávanější choroba na světě? Alzheimer

Jakub Novák
1. 8. 2011 15:59
Výzkumníci v Paříži odhalili současné možnosti vědy a medicíny v boji s vážnou chorobou

Paříž - Alzheimerova choroba je druhou nejobávanější nemocí na světě, hned po rakovině. Tvrdí to alespoň respondenti průzkumu Harvardské univerzity.

Jedním z důvodů, proč odborníci šetření provedli, je podle Jeana Georgese z organizace Alzheimer Europe fakt, že v Evropě zatím panuje poměrně laxní přístup k možnostem časné detekce Alzheimerovy nemoci a v současnosti dostupné léčby.

Průzkum, provedený ve Francii, Německu, Polsku, Španělsku a Spojených státech, zjišťoval, co si lidé o této nemoci myslí, jak k ní přistupují a jaké s ní mají zkušenosti.

Druhá nejobávanější nemoc

Ukázalo se, že obavy, které nemoc vyvolává by - v případě objevení prvních příznaků, jako je například zmatenost či ztráta paměti - přivedly do lékařské ordinace více jak osm z deseti dotázaných osob.

A dokonce ještě více v případě, že by se tyto projevy ukázaly u někoho z jejich blízkých.

Studie zároveň ukázala, jak špatná je informovanost o nemoci a možnostech její léčby. Ačkoliv není v současnosti k dispozici žádné skutečně efektivní léčivo, které by zpomalovalo a zmírňovalo projevy nemoci, ani důvěryhodný test, který by tuto nemoc v časných stádiích odhalil, je velké množství lidí přesvědčené o opaku.

Mnoho respondentů navíc ani nepokládá Alzheimera za fatální onemocnění.

Tuto a další studie představili v minulých dnech výzkumníci na mezinárodní konferenci Alzheimerovské společnosti. Prezentují se na ní i pokroky v oblastech diagnostiky a způsoby léčby tohoto závažného onemocnění, kterým v současnosti trpí asi 36 milionů lidí na celém světě.

Účinný...

Na konferenci v Paříži zazněly i zprávy o průběhu druhé fáze klinických testů bapineuzumabu, protilátky, která se váže na bílkovinu beta-amyloid. Ta vytváří v mozku nerozpustné plaky, které jsou - spolu se shluky bílkoviny zvané tau - typickými projevy této nemoci.

Hromadění plaků zhoršuje komunikaci mezi jednotlivými nervovými buňkami, snižuje jejich životaschopnost a zvyšuje tendence odumírat.

... a bezpečný?

Vědci se zpočátku báli vedlejších účinků bapineuzumabu - tvorby takzvaných vasogenních edémů, kdy dochází k nahromadění tekutiny v mozku, což může vést k bolestem hlavy, halucinacím nebo ztrátě paměti či koordinace.

Jedna z dlouhodobých studií zkoumajících bezpečnost bapineuzumabu však ukázala, že tento lék je obecně poměrně dobře přijímán. I když ve většině případů k nějakým vedlejším účinkům došlo, byly obvykle mírné.

Přesto: Vážnější doprovodné komplikace byly zaznamenány ve třetině případů, v několika z nich se dokonce zhoršila i Alzheimerovské demence.

Vzhůru do třetí fáze

Konkrétnější údaje přinesou další, přesnější studie bezpečnosti léčiva, které brzy vstoupí do třetí fáze klinických testů.

Druhá studie potvrdila rizikové faktory při aplikaci bapineuzumabu - přítomnost jedné verze genu pro bílkovinu zvanou apolipoprotein E a vyšší dávky léčiva. Podmínky třetí klinické fáze proto budou podle těchto zjištění upraveny.

Čím dříve, tím lépe

Vzhledem k tomu, že u nové generace možných léčiv se ukazuje být časná detekce nemoci velmi důležitá, nelze vynechat ani studie věnující se tomuto tématu. Dalším důvodem je i to, že tvorba plaků v mozku probíhá ještě před prvními projevy příznaků.

Studie AIBL (Australian Imaging, Biomarker and Lifestyle) se věnovala vývoji krevních testů, které by ukázaly na zvýšenou hladinu beta-amyloidu v mozku. Důvodem je finanční a technická náročnost vyšetření PET (positronová emisní tomografie) nebo relativní invazivita vyšetření mozkomíšního moku.

Skupině se podařilo pomocí sledování hladin devíti markerů (ukazatelů) v krvi dosáhnout 76% citlivosti a specifity určení hladiny beta-amyloidu.

Pokud se tyto výsledky potvrdí, umožnilo by to individuální testování na možnost časného výskytu Alzheimera a poskytlo i nástroj k odhadnutí rizika vzniku této nemoci.

Alzheimerem trpí i spisovatel Terry Pratchett.
Alzheimerem trpí i spisovatel Terry Pratchett. | Foto: Wikipedie

Vyšetření mozkomíšního moku v případě lidí, u kterých se objevily první lehké příznaky zhoršení kognitivních funkcí - řeči, paměti, vnímání a podobně, umožňuje s vysokou přesností předpovědět rozvoj Alzheimera v příštích devíti či deseti letech, jak ukazuje další - tentokrát švédská - studie. To by mohlo například pomoci s určováním pacientů vhodných pro klinické testy.

Velcí hráči jsou blízko

Nejblíže k uvedení do praxe jsou látky určené pro identifikaci beta-amyloidních plaků u pacientů s časným Alzheimerem na již zmíněných PET skenech. General Electric dokonce agentuře Reuters sdělila, že dokončuje klinické testy a do konce letošního roku by chtěla požádat o povolení příslušné regulační úřady.

Kromě ní pracují na vývoji těchto látek ještě další dva velcí hráči - Eli Lilly a Bayer AG.

Pokud se nepodaří najít vhodná léčba, předpokládají vědci, že by se do roku 2050 mohl počet nemocných vyšplhat na více než trojnásobek dnešního stavu.

 

Právě se děje

Další zprávy