Izraelský nejvyšší soud v pondělí zrušil klíčovou část kontroverzní justiční reformy premiéra Benjamina Netanjahua. Rozhodnutí by mohlo obnovit rozpory, se kterými se izraelská společnost potýkala před válkou s palestinským hnutím Hamás. Verdikt se týká v červenci schváleného zákona, který soudcům nejvyššího soudu brání zrušit vládní rozhodnutí, jež považují za nepřiměřená.
Tento zákon byl prvním krokem v plánované reformě izraelského justičního systému, která v zemi vedla k rozsáhlým protestům. Po říjnovém útoku hnutí Hamás na jihu Izraele byla tato reforma pozastavena. Nejvyšší soud své dnešní rozhodnutí zdůvodnil tím, že nový zákon představuje "závažnou a bezprecedentní újmu pro základní charakteristiky státu Izrael jako demokratické země".
Před válkou s Hamásem proti justiční reformě opakovaně protestovaly statisíce Izraelců, včetně rezervistů, kteří tvoří páteř izraelské armády. Reforma podle kritiků ohrožuje demokracii, protože dává velké pravomoci vládě na úkor nejvyššího soudu a posiluje vliv vlády na jmenování soudců civilních soudů.
Zastánci reformy tvrdí, že nyní je dělba moci v Izraeli příliš vychýlená ve prospěch soudů, které mají příliš široké pravomoci. Naopak podle izraelské opozice a protestujících reforma omezuje izraelskou demokracii. Podle některých je motivovaná i osobními pohnutkami premiéra Netanjahua, který je souzen kvůli obvinění z korupce.