reklama
 
 

Indonéské volby: 186 milionů voličů, sčítalo se měsíc

10. 5. 2014 0:17
Zvítězila opoziční strana exprezidentky Megawati Sukarnoputriové.

Jakarta - Měsíc po indonéských parlamentních volbách v pátek vyhlásila tamní ústřední volební komise oficiální výsledky. Se ziskem 18,9 procenta hlasů v nich zvítězila opoziční Demokratická strana Indonésie-boj (PDI-P) bývalé prezidentky Megawati Sukarnoputriové. Informovala o tom agentura DPA.

Druhou nejsilnější stranou v zemi se stal s podílem 14,8 procenta hlasů Golkar, což je strana bývalého diktátora Suharta. Demokratická strana současného prezidenta Susila Bambanga Yudhoyona získala jen 12 procent. Od minulých voleb tak ztratila osm procentních bodů.

Parlamentní volby v Indonésii rozhodovaly nejen o budoucím složení zákonodárného sboru, ale také o tom, která ze stran bude nominovat svého kandidáta pro prezidentské volby plánované na červenec. Politická uskupení potřebují k nominaci vlastního prezidentského uchazeče 25 procent celostátních hlasů nebo 20 procent křesel v 560členném parlamentu.

Vítězná strana PDI-P chce do prezidentského hlasování poslat populárního guvernéra metropole Jakarty Joka Widoda. Vzhledem k nedostatečnému počtu získaných hlasů se však bude muset pro nominaci spojit s jednou či více parlamentními stranami. Strana národních demokratů, která získala 6,7 procenta hlasů, již Widodovi přislíbila podporu.

Volební komise v pátek sčítala hlasovací lístky do pozdních večerních hodin, aby stihla měsíční lhůtu na vyhlášení oficiálních výsledků voleb, které se konaly 9. dubna.

Volby v Indonésii jsou složitou logistickou operací, neboť k nim bylo přizváno více než 186 milionů registrovaných voličů. Po celé zemi se tak otevřelo asi 500 000 volebních místností.

autor: ČTK | 10. 5. 2014 0:17

Související

  Pokračujte dál

  Hlavní zprávy

  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama
  reklama