Indonéské volby: 186 milionů voličů, sčítalo se měsíc

ČTK ČTK
10. 5. 2014 0:17
Zvítězila opoziční strana exprezidentky Megawati Sukarnoputriové.
Foto: Reuters

Jakarta - Měsíc po indonéských parlamentních volbách v pátek vyhlásila tamní ústřední volební komise oficiální výsledky. Se ziskem 18,9 procenta hlasů v nich zvítězila opoziční Demokratická strana Indonésie-boj (PDI-P) bývalé prezidentky Megawati Sukarnoputriové. Informovala o tom agentura DPA.

Druhou nejsilnější stranou v zemi se stal s podílem 14,8 procenta hlasů Golkar, což je strana bývalého diktátora Suharta. Demokratická strana současného prezidenta Susila Bambanga Yudhoyona získala jen 12 procent. Od minulých voleb tak ztratila osm procentních bodů.

Parlamentní volby v Indonésii rozhodovaly nejen o budoucím složení zákonodárného sboru, ale také o tom, která ze stran bude nominovat svého kandidáta pro prezidentské volby plánované na červenec. Politická uskupení potřebují k nominaci vlastního prezidentského uchazeče 25 procent celostátních hlasů nebo 20 procent křesel v 560členném parlamentu.

Vítězná strana PDI-P chce do prezidentského hlasování poslat populárního guvernéra metropole Jakarty Joka Widoda. Vzhledem k nedostatečnému počtu získaných hlasů se však bude muset pro nominaci spojit s jednou či více parlamentními stranami. Strana národních demokratů, která získala 6,7 procenta hlasů, již Widodovi přislíbila podporu.

Volební komise v pátek sčítala hlasovací lístky do pozdních večerních hodin, aby stihla měsíční lhůtu na vyhlášení oficiálních výsledků voleb, které se konaly 9. dubna.

Volby v Indonésii jsou složitou logistickou operací, neboť k nim bylo přizváno více než 186 milionů registrovaných voličů. Po celé zemi se tak otevřelo asi 500 000 volebních místností.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 3 minutami

Magma ze sopky na Kanárských ostrovech může vytékat až tři měsíce, obávají se experti

Na španělském ostrově La Palma může magma po nedělní erupci sopky podle odhadu expertů vytékat tři týdny nebo až tři měsíce, informoval dnes deník El País s odkazem na vulkanologický institut Kanárských ostrovů. Několik proudů masy žhavé lávy na cestě k pobřeží dosud zničilo dvě stovky domů a na 154 hektarů půdy, ohroženy jsou i banánovníkové plantáže. Přerušen je kvůli valící se lávě stále provoz na šesti silnicích, letecká doprava na ostrově funguje bez omezení.

Největší obavy nyní panují ze střetu žhavé lávy s mořskou vodou, po němž se do ovzduší uvolní obrovské množství páry a toxických plynů. Riziko velkých cunami podle expertů nehrozí. Pobřeží na jihozápadě ostrova bylo uzavřeno, láva by tam měla dorazit během několika dnů, její postup se totiž zpomalil. Nyní je okraj proudů lávy asi 2,5 kilometru od pobřeží. V některých částech dosahuje masa lávy výšky až 12 metrů.

Láva kromě zatím dvou stovek domů zničila i infrastrukturu ostrova, elektrické vedení, zemědělskou půdu, ale také například zavlažovací potrubí k banánovníkovým plantážím. Ohroženo je nyní asi 400 hektarů plantáží banánovníků, jehož pěstování patří k hlavním ekonomickým odvětvím na ostrově. V nejpostiženější oblasti kolem obcí El Paso a Los Llanos de Aridane se pěstuje asi 20 procent produkce banánů ostrova. O práci tak mohou podle deníku La Vanguardia přijít stovky lidí.

Erupce na La Palmě už zničila také řadu domů, které fungovaly jako ubytování pro turisty. Právě jihozápad ostrova je vyhledávanou destinací zejména německých a holandských turistů. Cestovní ruch se přitom právě sotva začal vzpamatovávat z omezení kvůli pandemii covidu-19. Španělská ministryně cestovního ruchu Reyes Marotová nicméně v pondělí uvedla, že tato událost může být i reklamou pro cestovní ruch v příštích týdnech a měsících, za což si vysloužila kritiku místních obyvatel.

Přírodní katastrofa si díky včasné evakuaci nevyžádala žádné oběti, ani zraněné. Z postižené oblasti bylo evakuováno na 6000 lidí. Škody způsobené erupcí odhadl premiér Kanárských ostrovů Ángel Víctor Torres na více než 400 milionů eur (asi 10,2 miliardy Kč).

Vyvěrání magmatu ze sopky odhadují experti na několik týdnů až měsíců. Vychází přitom z dosud nejdelší erupce na ostrově z roku 1585, kdy to bylo 84 dnů, a nejkratší z roku 1971, kdy magma vyvěralo 25 dní. Návrat k normálu ale po této přírodní katastrofě podle televize RTVE potrvá další týdny či měsíce.

Deník El País dnes s odvoláním na vulkanologický ústav Kanárských ostrovů napsal, že do vzduchu se po erupci nyní na La Palmě uvolňuje denně odhadem od 6000 do 11.500 tun oxidu siřičitého.

před 43 minutami

Prodeje léků na předpis stouply meziročně o desetinu

Prodeje léků na předpis v Česku v období od začátku července 2020 do konce června 2021 vzrostly meziročně o desetinu na 75 miliard korun, volně prodejných léků a doplňků stravy o pět procent na 27 miliard korun. Vyplývá to z dat analytické společnosti IQVIA. Hodnoty prodejů léků na předpis jsou uvedeny v cenách výrobce bez DPH, hodnoty prodejů v kategorii volně prodejných léků a produktů pro zdravotní péči jsou naopak měřeny v koncových cenách včetně DPH.

Zdroj: ČTK
Další zprávy