Hypoteční krize si došlápla i na kanceláře v Evropě

Dominik Jandl
30. 8. 2008 10:30
Ty porostou jen ve střední a východní Evropě
Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Očekávané i poměrně překvapivé důsledky hypoteční krize řádící především v USA čekají i na obyvatele střední Evropy - ač se to na první pohled nezdá - na každém rohu.

To potvrzuje i výzkum poradenské společnosti King Sturge, který analyzuje vývoj trhu s kancelářskými prostory. Z něj vyplývá, že zatímco ve většině kancelářských center Evropy nájmy stagnují nebo jen mírně rostou, v Londýně a Madridu se dokonce propadly.

Jak Velká Británie, tak i Španělsko, jsou totiž z evropských států nejvíce postižené americkou krizí trhu s hypotékami. Ve srovnání s prvním pololetím minulého roku, kdy se nájemné zvedlo o 11 procent, letos rostlo v průměru o 3,1 procenta.

Nájemné ve vybraných evropských městech
Autor fotografie: Ludvík Hradilek

Nájemné ve vybraných evropských městech

  • Londýn, West End - 125 EUR
  • Paříž - 70 EUR
  • Curych - 50 EUR
  • Varšava - 32 EUR
  • Mnichov - 31 EUR
  • Vídeň - 25 EUR
  • Berlín - 23 EUR
  • Praha - 21 EUR
  • Budapešť - 20 EUR
  • Bratislava - 18 EUR

Zdroj: King Sturge

Poznámka: Údaje v eur/m2

Kromě následků krize se totiž eurozóna potýká s inflací, propadem výkonnosti ekonomiky.

Nízké náklady a opatrnost především

Kvůli hypoteční krizi zpřísnily velké bankovní instituce podmínky pro poskytování úvěrů a hypoték, takže je developeři shánějí s většími problémy než dříve.

V součinnosti s krizí způsobilo zpomalení evropské ekonomiky pokles investičních aktivit. Následkem obojího je pak i snižování nákladů společností.

K tomu dochází i snižováním počtu zaměstnanců, a firmy tak logicky nehledají nová sídla. Zároveň v honbě za úsporou nákladů klesá zájem o prvotřídní luxusní kanceláře.

"Klíčem k překonání stagnace na evropském realitním trhu je celkové zlepšení výkonnosti ekonomiky eurozóny, normalizace finančních trhů a obnova investiční činnosti," řekl ke krizi Andrew Burrel, analytik londýnské centrály King Sturge.

"Třebaže realitní trh je volatelní a pravidelně podléhá cyklům růstu a poklesu, v roce 2010 by mělo nastat zlepšení," dodal s mírným optimismem.

Stověžatá Praha šestkrát levnější než Londýn

Přestože ceny nájmů v nejznámější londýnské kancelářské čtvrti West End klesají, zůstává anglická metropole nejdražší mezi evropskými městy. Cena za metr čtvereční tam dosahuje až 125 eur.

Druhým nejdražším městem je pak Moskva, kde nájmy dosahují 95 eur. Třetí Paříž už je o skoro o polovinu levnější proti nejdražšímu Londýnu.

Ceny za metr čtvereční se v metropoli na Seině pohybují do 69 eur. Ve srovnání s hlavním městem České republiky Prahou je pak Londýn skoro šestkrát dražší.

V nejdražší pražské kancelářské lokalitě - Praze 1 - totiž ceny dosahují maximálně 21 eur za metr. Na rozdíl od Londýna ale analytici v Praze očekávají další vzestup cen nájmů i výstavby kancelářských komplexů.

Růst bude kromě Prahy pokračovat v celé střední i jihovýchodní Evropě, i když i zde jej ovlivní lokální ekonomické faktory. Takovým faktorem je konkrétně v České republice silná měna, jež snižovala výnosy za pronájem vybírané v eurech.

Právě proto přešla i společnost Orco Properte Group na výběr nájmů v korunách.

Celková rozloha kanceláří v Praze dosáhla v polovině roku 2,32 milionů metrů čtverečních, přičemž z toho bylo letos v prvním pololetí dokončeno 117 tisíc metrů čtverečních.

V druhé polovině roku se podle odhadů podaří otevřít kancelářské prostory o velikosti 171 tisíc metrů čtverečních.

Související:

 

Právě se děje

Další zprávy