Hledá se spolehlivější detektor lži

Josef Tuček, jet
8. 10. 2008 9:30
Informace o lhaní přinese infračervené záření

Filadelfie - Další krok k sestavení spolehlivého detektoru lži představila Drexelova univerzita v americké Filadelfii. Její vědci se tentokrát snaží "nahlédnout" do mozku člověka pomocí infračerveného záření.

Záření proniká pokožkou i lebeční kostí a postupně se odráží zpět od částí mozku. A odraz se liší podle toho, jak mnoho kyslíku se v jednotlivých místech právě spotřebovává, neboli jak je která část mozku zrovna aktivní.

Jak informuje britský vědecký časopis New Scientist, postup si výzkumníci nechali patentovat. Vychází z předpokladu, že při lhaní člověku pracují jiné části mozku, než když říká pravdu.

Suverénní lhář může projít

Běžný detektor lži, zvaný polygraf, je založen na měření projevů nervozity, sleduje tedy dýchání, puls, krevní tlak či pocení. Problémem je, že takovýto přístroj nemusí vůbec rozeznat lháře, pokud je dostatečně suverénní. Naopak nervózní člověk, napojený na elektrody a vyslýchaný v nepřátelsky působícím prostředí, může být diagnostikován jako lhář, přestože mluví pravdu.

Proto se vědci už léta snaží najít systém, který by lhaní poznal spolehlivěji a nedal se oklamat. Velký výzkum věnují zejména tomu, aby přesně zjistili, která část mozku je aktivnější, když člověk formuluje nepravdivé sdělení.

Aktivitu mozku pak mohou měřit prostřednictvím vnějších měřicích technik, zejména funkční magnetické rezonance (při níž musí být hlava uvnitř velkého a drahého přístroje), případně elektroencefalografu (k měření stačí elektrody na hlavě). Přístroj využívající infračerveného záření, na němž pracují zmínění vědci z Filadelfie, by však mohl být levnější a dostupnější. Zatím je k němu zapotřebí speciální čelenka na hlavě, která záření vysílá a přijímá jeho odrazy.

 

Právě se děje

Další zprávy