Gore, Klausův sok, převzal Nobelovu cenu míru

Josef Tuček
10. 12. 2007 17:55
Věhlasné medaile byly předány v Oslo a ve Stockholmu

Stockholm/Oslo - Nejprestižnější vědecká, ale i politická ocenění na světě byla předána v pondělí, ve výroční den úmrtí švédského vynálezce a podnikatele Alfreda Nobela.

Ten zemřel 10. prosince 1896 na srdeční slabost. Zanechal po sobě závěť, jíž ustanovil ceny, které nesou jeho jméno.

Gore: Nejhoršímu se ještě můžeme vyhnout

V sále městské radnice v Oslo v časném odpoledni společně převzal cenu za mír předseda Mezinárodního panelu pro klimatické změny Rajendra Pachauri a bývalý americký viceprezident Al Gore. Byli oceněni za své aktivity v úsilí o zastavení či alespoň zpomalení změn klimatu.

"V historii byly změny klimatu příčinou stěhování národů a bojů o přírodní zdroje," připomněl ve svém projevu profesor Pachauri. A uvedl, že hrozící změna klimatu povede zejména k nedostatku vody v některých regionech, zejména v Africe, kde poškodí zemědělství a výrobu potravin. Když zmiňoval dopad klimatické změny na Evropu, citoval předpokládaná rostoucí sucha ve Středomoří.

Al Gore zase vyjádřil přesvědčení, že lidstvo je stále schopno vyhnout se nejhorším důsledkům změny klimatu. "Je k tomu ovšem zapotřebí, aby státy světa postupovaly společně při snižování emisí skleníkoých plynů," zdůraznil.

Posluchači v sále, včetně norské královské rodiny, odměnili jejich projevy dlouhotrvajícím potleskem ve stoje.

Už bez překvapení

V počátcích udělování ceny nebyli její nositelé předem známi a jejich jména se sdělovala až při slavnostním ceremoniálu 10. prosince.

Když ovšem do Stockholmu přijel na toto datum v roce 1901 třeba Wilhelm Conrad Röntgen, jehož přístroj vysílající neviditelné paprsky se už objevoval v každé lépe vybavené nemocnici či lékařské ordinaci, bylo pozorovatelům jasné, že nepřijel náhodou, ale pro ocenění.

Nyní tedy Nobelova nadace dodržuje pravidlo, že nositelé cen se budou oznamovat zhruba s dvouměsíčním předstihem. A každá kategorie má na oznámení laureátů svůj samostatný den, aby se pozornost médií nerozptylovala.

O tom, že se cena za mír předává v Oslo, a taky že jejího nositele vybírá norský parlament, rozhodl Alfred Nobel proto, že Norsko v té době tvořilo personální unii se Švédskem. Samostatnost získalo v roce 1905.

Všechny ostatní ceny byly předány později odpoledne v koncertní hale ve Stockholmu. Tady však své odborně zaměřené přednášky laureáti přednesli už v minulých dnech.

Koncertní sál ve Stockholmu, kde se udělují Nobelovy ceny.
Koncertní sál ve Stockholmu, kde se udělují Nobelovy ceny. | Foto: Nobel Museum

Studenti na banketu

Ocenění se skládá z medaile, diplomu a také z certifikátu potvrzujícího jeho výši. Ta letos činí deset milionů švédských korun v každé kategorii (tedy asi 27 milionů korun českých).

Po ceremoniálu následoval ve Stockholmu banket, na nějž bylo pozváno 1300 osobností ze Švédska i ze zahraničí; byli mezi nimi představitelé vědy, kultury a politiky. Nicméně 250 z těchto společensky vysoce ceněných pozvánek zůstalo rezervováno pro studenty. Možná někdo z nich za nějaké to desetiletí bude na stejném banketu i podruhé. Tentokrát mezi oceněnými...


ČTĚTE TAKÉ:

Závěť Alfreda Nobela.
Závěť Alfreda Nobela. | Foto: Nobel Foundation
Historie: Jak Nobelova cena vznikla a jak se vyvíjela
Berta von Suttnerová, nositelka Nobelovy ceny za mír z roku 1905.
Berta von Suttnerová, nositelka Nobelovy ceny za mír z roku 1905. | Foto: Wikimedia Commons
Nobelova cena a Čechy: Pojí je šest jmen
Foto: Kuratorium für die Tagungen der Nobelpreisträger in Lindau
Setkání Nobelistů se studenty: O čem přemýšlejí špičkoví vědci

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 2 hodinami

Závěť britského prince Philipa bude tajná dalších 90 let, rozhodl soud

Závěť zesnulého prince Philipa, manžela britské panovnice Alžběty II., bude zapečetěná a tajná ještě nejméně 90 let, rozhodl dnes nejvyšší soud. Důvodem je ochrana "důstojnosti a postavení" královny, píše BBC News. Již více než století je v Británii zvykem, že po smrti vysoce postaveného člena královské rodiny jsou soudy požádány, aby zapečetily jejich závěti.

Philip, známý též jako vévoda z Edinburghu, byl s královnou ženatý více než 70 let. Brali se ještě předtím, než usedla na trůn. Vévoda zemřel ve věku 99 let letos v dubnu.

"Míra publicity, kterou by zveřejnění pravděpodobně přilákalo, by byla velmi rozsáhlá a zcela v rozporu s cílem zachovat důstojnost panovníka," uvedl v dnes zveřejněném verdiktu soudce Andrew McFarlane.

Stejným způsobem zapečetěných posledních vůlí členů britské monarchie existuje zhruba 30. Ve správě je má nejdéle sloužící soudce nejvyššího soudu se specializací na rodinné právo, jímž je právě teď Andrew McFarlane, vysvětluje BBC. Nejstarší ze závětí pochází od prince Františka z Tecku, mladšího bratra královny Mary, rozené Marie z Tecku. Nejnovější je závěť královny matky z roku 2002.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Futsalisté na MS podlehli Brazílii 0:4, s favoritem drželi krok jen poločas

Čeští futsaloví reprezentanti ve druhém utkání na mistrovství světa v Litvě podlehli favorizované Brazílii 0:4. Rekordní pětinásobní šampioni vstřelili všechny branky ve druhém poločase.

Svěřenci trenéra Tomáše Neumanna nenavázali na úvodní vítězství 5:1 nad Panamou, třetí utkání ve skupině D sehrají v neděli proti Vietnamu, který má na kontě také tři body. "Kanárci" jsou po dvou kolech stoprocentní a mají jistý postup.

Čeští hráči v Klajpedě první půli drželi s Brazilci krok, i když gólmana Gerčáka dvakrát zachránila branková konstrukce. Šance si ale vytvořil i Neumannův tým, ty největší zahodili Seidler se Slováčkem.

Jihoameričané už po přestávce potvrdili roli jasného favorita. Mezi 23. a 24. minutou se dvakrát trefil Ferrao, nejlepší futsalista světa za poslední dva roky. Gerčáka poté překonali ještě kapitán Rodrigo a těsně před koncem Marlon. Češi tak s Brazílií prohráli i poosmé v historii.

Do osmifinále turnaje projdou dvě nejlepší mužstva z šesti skupin a čtyři nejlepší celky na třetích místech. Čeští futsalisté na světovém šampionátu startují počtvrté, nejlepším výsledkem Neumannova výběru je osmé místo z roku 2004.

Mistrovství světa ve futsalu v Litvě:

Skupina D:

Brazílie - Česko 4:0 (0:0)

Branky: 23. a 34. Ferrao, 26. Rodrigo, 20. Marlon.

Sestava Česka: Gerčák (Němec) - Záruba, Slováček, Koudelka, D. Drozd - Homola, Vokoun, P. Drozd, Křivánek, Rešetár, Seidler, Holý, Vnuk. Trenér: Neumann.

Panama - Vietnam 2:3 (2:2)

1. Brazílie 2 2 0 0 13:1 6
2. Česko 2 1 0 1 5:5 3
3. Vietnam 2 1 0 1 4:11 3
4. Panama 2 0 0 2 3:8 0

Skupina C:

Šalamounovy ostrovy - Portugalsko 0:7 (0:3), Thajsko - Maroko 1:1 (0:1).

1. Portugalsko 2 2 0 0 11:1 6
2. Maroko 2 1 1 0 7:1 4
3. Thajsko 2 0 1 1 2:5 1
4. Šalamounovy ostrovy 2 0 0 2 0:13 0

 

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Ozonová díra je letos větší než Antarktida, výrazně se zvětšila v posledním týdnu

Ozonová díra nad jižní polokoulí je letos větší než obvykle a rozměry už přesahuje velikost Antarktidy. Uvedla to dnes evropská agentura pro sledování atmosféry Copernicus, podle níž se díra v ochranné vrstvě atmosféry výrazně zvětšila v posledním týdnu.

"Sledujeme poměrně velkou a potenciálně i hlubokou ozonovou díru," sdělil ředitel agentury Vincent-Henri Peuch. Zvětšování ozonové díry podle něj letos začalo běžně, podobně jako loni, kdy se však změnila v jednu z nejdéle trvajících za dobu měření.

Ozonová vrstva chrání Zemi před rakovinotvorným ultrafialovým zářením ze Slunce. Nad Antarktidou se vytváří každoročně. Vědci nicméně doufají, že by mohla díky omezení škodlivých látek v nadcházejících desetiletích zcela zmizet. Situace se zlepšila díky Montrealskému protokolu z roku 1987, jenž prakticky zastavil výrobu látek, které ozonu škodí.

Odborníci tvrdí, že se ozonová vrstva začíná obnovovat, ale zároveň dodávají, že bude zřejmě trvat do 60. let tohoto století, než z atmosféry zmizí škodlivé látky, podotkla agentura AP.

Zdroj: ČTK
Další zprávy