Rekonstrukce: Srážka vlaků u Stéblové vzala život 118 lidem, režim se ji snažil tajit

Rekonstrukce: Srážka vlaků u Stéblové vzala život 118 lidem, režim se ji snažil tajit
Na budově malé stanice je ze strany od Pardubic stále viditelný starý nápis Stéblová, zbudovaný přímo ve fasádě. Je tam už desítky let a byl i u toho, když se Stéblová tragicky zapsala do dějin nejen české, ale i evropské železniční dopravy.
Když se přijíždí od Pardubic, těsně před cedulí Stéblová, která na silnici ukazuje začátek vesnice, stojí blízko trati nenápadný oplocený pomník s nápisem Pro vzpomínku na železniční neštěstí 14. 11. 1960.
Pomník 118 obětem na místě nehody.
Ten den se tady v čase 17:43 čelně střetly dva vlaky. Jeden tažený parní lokomotivou na trase z Liberce do Pardubic, druhý motorák na cestě z Pardubic do Hradce Králové.
Foto: Martin Novák
Martin Novák Martin Novák
Aktualizováno 14. 11. 2020 13:34
V listopadu 1960 se odehrála u Stéblové na Pardubicku nejhorší dopravní katastrofa v českých dějinách a také jedna z nejhorších železničních nehod v historii Evropy. Při srážce dvou vlaků zahynulo 118 lidí. Pomocí vyšetřovacího spisu, fotografií z místa neštěstí i vzpomínek pamětnice nabízíme pokus o rekonstrukci tragédie, která dodnes není zcela vysvětlena a minulý režim se ji snažil utajit.

Aktuálně.cz k 60. výročí neštěstí znovu uveřejňuje fotoreportáž z roku 2010.

 

Právě se děje

Další zprávy