Obrazem: Tanky v ulicích a hořící barikády. Připomeňte si invazi ze srpna 1968

Obrazem: Tanky v ulicích a hořící barikády. Připomeňte si invazi ze srpna 1968
Setkání v Bratislavě dva týdny před okupací - vůdce Sovětského svazu Leonid Brežněv (uprostřed), československý prezident Ludvík Svoboda (vlevo) a generální tajemník KSČ Alexander Dubček
Barikáda z nákladních aut a autobusů před rozhlasem
Řidič autobusu se před rozhlasem snaží pomoct prvním obětem invaze
Sovětští vojáci na tancích před budovou Československého rozhlasu na Vinohradské třídě (21. srpna 1968)
Foto: Libor Hajsky / Reuters
Domácí Dan Poláček Domácí, Dan Poláček
20. 8. 2020 17:03
Těsně před půlnocí 20. srpna 1968 překročily armády států Varšavské smlouvy československé hranice a bez vědomí tehdejších státních orgánů vpadly na území státu. Invaze ukončila takzvané pražské jaro, tedy pokus československých komunistů o nastolení "socialismu s lidskou tváří". Podívejte se na známé i méně známé záběry ze srpnových událostí.
 

Právě se děje

před 12 minutami

Europarlament zbavil imunity bývalého katalánského premiéra Puigdemonta

Evropský parlament zbavil imunity katalánského expremiéra Carlose Puigdemonta a jeho dva kolegy. Úřady mohou opět zvážit žádost Španělska o jejich vydání.

Zdroj: ČTK
před 54 minutami

Spor Trump vs. Republikáni pokračuje. Bývalý prezident nesouhlasí s používáním svého jména

Ve Spojených státech se v posledních dnech vyhrocuje spor mezi Republikánskou stranou a bývalou hlavou státu Donaldem Trumpem ohledně využívání exprezidentova jména k propagačním účelům a výběru finančních příspěvků od drobných přispěvatelů. Trump v pondělí vyzval svoje podporovatele, aby nedávali peníze tradičním republikánským strukturám a aby místo toho podpořili jeho vlastní volební skupinu, jejímž cílem je podporovat kandidáty souznějící s Trumpovým programem.

Trumpovi právníci zaslali v pátek výzvu Celostátnímu výboru Republikánské strany (RNC) a dalším dvěma klíčovým stranickým organizacím, aby přestaly používat Trumpovo jméno ve veřejných kampaních bez jeho svolení. Podle exprezidentova poradce je Trump na volné používání svého jména citlivý a vadí mu také to, že tři zmíněné struktury Republikánské strany podporují kandidaturu některých zákonodárců, kteří se letos připojili na stranu demokratů při projednávání ústavní žaloby, jež na exprezidenta mířila ve spojitosti s lednovými nepokoji v Kapitolu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy