Obrazem: Ganina jáma a Porosenkova louka. Místa, kde rudí zahrabali carskou rodinu

Porosenkova louka: pod železničními pražci našli v roce 1979 amatérští badatelé většinu ostatků vyvražděné carské rodiny a jejich sloužících. Scházela jen těla careviče Alexeje a velkokněžny Marie.
Až v roce 2007 našli ruští badatelé ostatky careviče Alexeje a velkokněžny Marie, kterou bolševici zaměnili za carevnu Alexandru. Místo je asi 70 metrů vzdálené od někdejšího hromadného hrobu Romanovců. Jejich ostatky jsou dnes uloženy v Petropavlovském chrámu stejnojmenné pevnosti v Petrohradu.
Ruský badatel Alexandr Kručinin na Porosenkově louce, místě nalezení ostatků zavražděného careviče Alexeje a velkokněžny Marie nedaleko Jekatěrinbugu. Kručinin byl jedním ze skupiny badatelů, kteří v roce 2007 nalezli do té doby chybějící ostatky dvou členů carské rodiny.
Detail textu na kříži: Na tomto místě byly 29. července 2007 nalezeny ostatky careviče Alexeje a velkokněžny Marie.
A ještě jednou Alexandr Kručinin - tentokrát v uniformě čs. legionáře při pietním aktu v Jekatěrinburgu u pomníku čtyř stovek legionářů, kteří zahynuli v bojích v okolí Jekatěrinburgu. Kručinin je vedoucím tamější pobočky Československé obce legionářské. Zobrazit 25 fotografií
Foto: Jan Gazdík
Jan Gazdík Jan Gazdík
9. 6. 2019 9:55
Historie Ruska je bohatá na období s málo vídanými krutostmi a krveprolitím. Patří k nim i občanská válka v letech 1917 až 1920. Reportér Aktuálně.cz navštívil při putování Uralem a Povolžím místa, kde se psala po desítky let utajovaná ruská historie. Seznamte se se dvěma z nejpalčivějších, o nichž panuje stále mnoho mýtů, fám a lží - Ganinou jámou a Porosenkovou loukou.

Na těchto místech boleševici v roce 1918 v tajnosti zahrabali ostatky jimi vyvražděné rodiny cara Mikuláše II. A aby je už nikdo nikdy nenašel, naházeli na ně granáty a polili kyselinou sírovou. Amatérští badatelé našli ostatky v roce 1978 (v utajení) a pak v roce 2007. Dnes jsou nedaleko Jekatěrinburgu až ikonická pietní místa.

 

Právě se děje

Další zprávy