Foto: Za elektrárnou leží unikátní lesy. Lidé se složili, aby je získali ochránci

Elektrárna Dětmarovice.
Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku je největší klasickou tepelnou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Spaluje černé uhlí, ze kterého vyrábí elektřinu a teplo. Je v provozu od roku 1975.
Dle údajů ČTK dokáže ročně vyrobit okolo 2,5 megawatthodin elektrické energie, což je spotřeba více než 700 000 domácností, a přes 800 000 gigajoulů tepla. Elektrárna dodává teplo do Bohumína či Orlové na Karvinsku.
Obec Dětmarovice, spjatá s rodem Držků i Larischů, je však místo kontrastů. Za věžemi a komíny elektrárny začíná unikátní příroda.
Pod Darkovským mostem podél řeky Olše vede oblíbená cyklostezka.
Foto: Jan Moravec
hrz hrz
5. 9. 2019 12:29
V katastru obce Dětmarovice, ukryté za areálem zdejší tepelné elektrárny, se nachází jedno z nejcennějších přírodních území v povodí řeky Olše. Přírodní poklad ukrytý za Dětmarovickou elektrárnou – lužní les V Lyngu – je opět o něco chráněnější. Díky kampani Místo pro přírodu zde Český svaz ochránců přírody vykoupil z důvodu jejich ochrany další tři hektary pozemků. "Soukromá" přírodní rezervace za komíny tepelné elektrárna již měří přes šest hektarů.
 

Právě se děje

před 3 hodinami

USA zařadí hnutí Antifa mezi teroristické organizace, oznámil Trump

Spojené státy zařadí krajně levicové antifašistické hnutí Antifa na seznam teroristických organizací. Na Twitteru to oznámil americký prezident Donald Trump, který Antifu viní z podílu na nynější vlně násilností vyvolané smrtí černocha George Floyda při zatýkání policií. Trump o zařazení Antify na seznam mluvil už loni po střetech extremistů v Portlandu.

Další zprávy