Foto: Za elektrárnou leží unikátní lesy. Lidé se složili, aby je získali ochránci

Elektrárna Dětmarovice.
Elektrárna Dětmarovice na Karvinsku je největší klasickou tepelnou elektrárnou na území Moravskoslezského kraje i v rámci celé Moravy. Spaluje černé uhlí, ze kterého vyrábí elektřinu a teplo. Je v provozu od roku 1975.
Dle údajů ČTK dokáže ročně vyrobit okolo 2,5 megawatthodin elektrické energie, což je spotřeba více než 700 000 domácností, a přes 800 000 gigajoulů tepla. Elektrárna dodává teplo do Bohumína či Orlové na Karvinsku.
Obec Dětmarovice, spjatá s rodem Držků i Larischů, je však místo kontrastů. Za věžemi a komíny elektrárny začíná unikátní příroda.
Pod Darkovským mostem podél řeky Olše vede oblíbená cyklostezka.
Foto: Jan Moravec
hrz hrz
5. 9. 2019 12:29
V katastru obce Dětmarovice, ukryté za areálem zdejší tepelné elektrárny, se nachází jedno z nejcennějších přírodních území v povodí řeky Olše. Přírodní poklad ukrytý za Dětmarovickou elektrárnou – lužní les V Lyngu – je opět o něco chráněnější. Díky kampani Místo pro přírodu zde Český svaz ochránců přírody vykoupil z důvodu jejich ochrany další tři hektary pozemků. "Soukromá" přírodní rezervace za komíny tepelné elektrárna již měří přes šest hektarů.
 

Právě se děje

před 5 hodinami

Spojené státy rozšířily sankce proti Kubě

Nově na sankční seznam zařadily tamní policejní síly a jejich velení. Podle agentury AP chce administrativa prezidenta Bidena zvýšit tlak na kubánské vedení poté, co Havana začátkem měsíce násilně potlačila největší protivládní demonstrace v zemi za posledních více než 25 let.

Další zprávy