Jestliže je událost pro Česko první smutnou vlaštovkou, ve Spojených státech, odkud se do světa tato „móda" šíří, je situace mnohem vážnější.
Kromě běžných incidentů podobných tomu dnešnímu zlínśkému roste v USA také vliv protivládně naladěných milic, které se připravují jak na případnou invazi cizího státu, tak i na možný boj s americkými bezpečnostními složkami.
Náboje došly
V USA se šíří konspirační teorie týkající se prezidenta Obamy, invaze z Mexika i údajného federálního plánu na likvidování nepohodlných občanů.
Výrobci nábojů jsou nyní zavaleni objednávkami, a přestože pracují ve dne v noci, nestíhají požadavkům obchodů se zbraněmi vyhovět.
„Pracujeme přes čas a stejně nestačíme vyhovět poptávce," řekl agentuře AP mluvčí společnosti Remington Arms Company, která vyrábí náboje do pistolí, kulovnic a brokovnic.
„Museli jsme přidat čtvrtou směnu a jedeme čtyřiadvacet hodin denně sedm dní v týdnu. Nikdy jsem nic takového neviděl za 30 let, kdy v tomhle odvětví pracuju."
Zbraně a Bible
Důvod vysoké poptávky tkví v tom, že se společnost obává Obamova zákroku proti vlastníkům zbraní. Minulý rok při tom podpořil rozhodnutí nejvyššího soudu o zrušení zákazu nošení střelných zbraní ve Washingtonu.
Demokraté jsou ovšem spojeni s odpůrci nošení zbraní a obavy Američanům nahání i Obamův výrok o tom, že se obyvatelé venkova uchylují ke „zbraním a Bibli".
Tempo prodeje zbraní se proto po zvolení Obamy i po jeho nástupu do funkce zvýšilo o čtvrtinu oproti stejnému období v minulém roce.
A se zbraněmi přišly i náboje, kterých se roku 2008 prodalo 9 miliard, o dvě miliardy více než obvykle.