Francie má pro vládu nad Evropou uměleckého šéfa

bh
2. 4. 2008 23:00
Předsednictví Unii bude dirigovat designér
France's President Nicolas Sarkozy delivers a New Year speech to the media at the Elysee Palace in Paris January 8, 2008. REUTERS/Philippe Wojazer (FRANCE)
France's President Nicolas Sarkozy delivers a New Year speech to the media at the Elysee Palace in Paris January 8, 2008. REUTERS/Philippe Wojazer (FRANCE) | Foto: Reuters

Paříž - Navrhoval pivní lahve, rychlíky i optickou myš. Jeho nová zakázka má ale daleko vyšší poslání: bude propagovat moderní Francii.

Řeč je o světoznámém designérovi Philippu Starckovi, který se nově stal "uměleckým ředitelem" francouzského předsednictví v Evropské unii, které odstartuje v létě. Úkolem ho pověřil ministr zahraničí Bernard Kouchner.

"Kouchner chce, aby mělo francouzské předsednictví velmi zajímavý, velmi kreativní profil," řekl Starck agentuře AFP.

Podle něj je třeba se rozloučit se starou Francií, kterou reprezentuje kyprá Marianne na barikádách, a soustředit se na avantgardní tvář "kreativní Francie moderních technologií".

Starckův legendární odšťavnovač ve tvaru kraba. Bude se s logem EU rozdávat jako dárek?
Starckův legendární odšťavnovač ve tvaru kraba. Bude se s logem EU rozdávat jako dárek? | Foto: Aktuálně.cz

Dárečky budou. V top kvalitě

Starck se chce zaměřit kromě designu interiérů, kde budou jednání během předsednictví probíhat, také na oblíbené dárečky, které se v rámci propagace země rozdávají diplomatům i novinářům. "Poprvé v historii EU bude vše vyrobeno ve vysoké kvalitě," pochlubil se módní tvůrce.

Půjde o deset až patnáct dárků, které ale budou představeny až v červnu. Klasicky se rozdávají například zápisníky, psací potřeby, deštníky nebo módní doplňky v podobě šátků či kravat.

Česko, které po půl roce vystřídá Francii v šéfování EU, vypsalo na jednotný design předsednictví soutěž. Ta již je uzavřena, vítěz z užšího výběru bude ale definitivně určen až ke konci roku.

Čtěte více: Chceme elegantní logo EU, říká Vondra. Bude na i na deštnících

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 38 minutami

Smutný osud Romů zůstává zastřenou kapitolou dějin, připomenul Fiala přesun do Osvětimi

V Památníku holokaustu Romů a Sintů na Moravě v Hodoníně u Kunštátu na Blanensku si lidé připomněli 79. výročí hromadného odsunu 749 Romů do koncentračního tábora do Osvětimi. Mezi odvezenými za druhé světové války byli muži, ženy i děti, nejmladší dívce byly čtyři měsíce. Premiér Petr Fiala (ODS) při této příležitosti uvedl, že smutný osud českých a moravských Romů zůstává nejen tragickou, ale do značné míry i zastřenou kapitolou našich dějin. 

Premiér Fiala řekl, že v holokaustu se zhmotnila nenávist ve vražedný systém, který nabyl hrůzných rozměrů. Připomněl, že v Česku existovaly dva koncentrační tábory pro Romy, a to v Hodoníně u Kunštátu a v Letech u Písku. "Nuceně v nich přebývaly celé rodiny. Muži, ženy i děti žili v nelidských podmínkách, trápil je hlad, nemoci a otrocká práce. Velká část tu zahynula, další čekalo utrpení v podobě cesty za prací do táborů v Německu nebo transport do Osvětimi," řekl Fiala.

Podle něj státu trvalo dlouhou vypořádání se s věcí s ohledem na výkup pozemků a podobně. "Za tu dobu pamětníci, pro které by byl památník zadostiučiněním, postupně odcházeli. Pokud nás má historie něco naučit, je nutné, abychom tragické události neviděli jen jako věty v učebnicích, ale abychom je dokázali spojit s konkrétními místy a osudy," dodal Fiala.

Zdroj: ČTK
Další zprávy