Komunista, který odmítl okupaci. František Kriegel na snímcích z mládí i konce života

Komunista, který odmítl okupaci. František Kriegel na snímcích z mládí i konce života
Mladý doktor Kriegel v době, kdy odešel bojovat do španělské občanské války. Z Prahy odjel v roce 1936 a vrátil se o deset let později.
František Kriegel se svou budoucí ženou Rivou, tehdy ještě Friedovou, v Poděbradech v roce 1946. Riva byla komunistka, kterou za protektorátu zatkli společně s Juliem Fučíkem a dalšími odbojáři. Jediná z celé skupiny přežila. Za Kriegla se provdala v srpnu 1948.
Rok 1968 byl vrcholem politické činnosti Františka Kriegla. Zde s prvním tajemníkem KSČ Alexandrem Dubčekem a předsedou ově vzniklé České národní rady Čestmírem Císařem (vpravo). Následující měsíce kariéry všech tří mužů zásadně promění.
18. říjen 1968 a Národní shromáždění právě schválilo smlouvu o dočasném pobytu sovětských vojsk na Československém území. Deset poslanců se zdrželo a jen čtyři byli proti - Božena Fuková, Gertruda Sekaninová-Čakrtová, František Vodsloň a František Kriegel. Zobrazit 9 fotografií
Foto: Archiv Františka Kriegla
Domácí dap Domácí, dap
Aktualizováno 3. 12. 2024 14:43
Před 45 lety zemřel bývalý člen Ústředního výboru Komunistické strany Československa František Kriegel. Muž, který byl v srpnu 1968 unesen spolu s dalšími vedoucími československými politiky do Moskvy. Jako jediný ale odmítl podepsat takzvané Moskevské protokoly, které uznávaly srpnovou okupaci jako bratrskou pomoc.
 

Právě se děje

Další zprávy