Vkladní knížky se vrací. Mohou uspět jako retro týdny v Lidlu, věří bankéř

Olga Skalková Olga Skalková
13. 8. 2017 14:12
Lidé jsou rádi, když mohou dítěti darovat něco hmatatelného, říká ředitel Poštovní spořitelny. Vkladní knížku nabízí kromě ní už jen Česká spořitelna a dvě malé banky. Úroková míra se u vkladních knížek pohybuje od 0,1 do jednoho procenta ročně, což je srovnatelné s "elektronickými" spořicími účty nebo termínovanými vklady.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Thinkstock

Praha - Jeden z nejstarších způsobů spoření v bance si stále drží své příznivce. A zájem o vkladní knížky dokonce znovu roste. "Dítěti do kolébky se špatně dává elektronický produkt. Řada lidí vítá, když mohou novorozenci darovat něco hmatatelného," říká Přemysl Hanzelka, ředitel Poštovní spořitelny ze skupiny ČSOB.

U Poštovní spořitelny si lidé nyní sjednávají kolem tisícovky nových vkladních knížek za měsíc. Jejich celkový počet přesahuje hranici půl milionu. Údaj o celkové uložené částce ale banka nezveřejňuje.

Rostoucí zájem potvrzuje i Česká spořitelna. Jen za první pololetí si tam sjednalo novou vkladní knížku 10 tisíc klientů, kteří na ně vložili skoro miliardu korun. "V samotném červenci jsme založili 1260 knížek s celkovými vklady přes 118 milionů korun," upřesňuje mluvčí České spořitelny František Bouc. Celkově banka eviduje 1 169 080 vkladních knížek, na kterých je přes 60 miliard korun.

Kromě těchto dvou velkých bank už vkladní knížky nabízejí jen dva z nejmenších finančních ústavů v Česku - Raiffeisenbank im Stiftland eG a Waldviertler Sparkasse von 1842 AG. Ostatní banky nabízejí jen spořicí nebo termínované účty, které jsou i přes současné nízké sazby většinou výhodněji úročené než vkladní knížky.

Úroková míra se u vkladních knížek pohybuje v závislosti na délce výpovědní lhůty a výši denního zůstatku od 0,1 do jednoho procenta ročně. Oproti jiným spořicím produktům, na kterých se úroky připisují měsíčně nebo čtvrtletně, se u vkladní knížky připisují ročně.

V Poštovní spořitelně byly vkladní knížky v posledních letech žádané hlavně mezi staršími klienty, kteří oceňují, že do ruky dostanou tradiční papírový sešitek. "Navíc na ně mohou vkládat a vybírat hotovost na všech poštách a ve finančních centrech Poštovní spořitelny," vysvětluje Hanzelka.

Zároveň však podle něj tento retro produkt budí pozornost i u mladé generace. "Vkladní knížku si k nám během deseti minut přišly založit i dvě dvacetileté dívky. Ve firmě teď proto o vkladních knížkách diskutujeme. Když vidím, jak úspěšné jsou retro týdny v prodejnách Lidlu, myslím si, že s vkladními knížkami můžeme být úspěšnější než dosud," míní šéf Poštovní spořitelny.

Před listopadem 1989 byly vkladní knížky velmi rozšířené. Tehdy šlo hlavně o takzvané anonymní vkladní knížky České spořitelny, které nebyly na jméno, ale na doručitele (chráněné heslem). Kvůli legislativě Evropské unie proti praní špinavých peněz byly ale v prosinci 2002 zrušeny. Česká spořitelna tehdy evidovala 6,6 milionu anonymních knížek, na nichž leželo 120 miliard korun.

Desetiletou zákonnou lhůtu na výběr peněz pak spořitelna několikrát prodloužila. Vybírat z nich lidé mohli do konce loňského roku. Nakonec na těchto vkladních knížkách zůstalo 1,78 miliardy korun, tedy necelých 1,5 procenta původní sumy. Podle zákona připadly České spořitelně. Ta už ale dříve slíbila, že je použije pro svoji nadaci Depositum Bonum na podporu oblasti vědy, výzkumu, vývoje a vzdělání.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Polský prezident Duda řekl, že navrhne mírnější znění protipotratového zákona

Polský prezident Andrzej Duda navrhne parlamentu mírnější znění nového návrhu protipotratového zákona, který se má zpřísnit po verdiktu ústavního soudu. Ten rozhodl, že přerušení těhotenství v případě poškození plodu odporuje ústavě, podle Dudy by ale měly mít na interrupci právo ženy, jejichž nenarozené dítě má závažné vývojové vady.

Duda se snahou o mírnější postup v případě interrupcí odchýlil od stanoviska konzervativního vedení katolické země. Prezident chce prosadit, aby ženy mohly podstoupit potrat v případě, kdy lékařská vyšetření ukážou tak závažné poškození plodu, že by se dítě narodí mrtvé nebo zemře krátce po porodu. "Doufám, že v této věci nastane politický konsensus," uvedl Duda.

Minulý týden ústavní soud, složený převážně ze soudců nominovaných vládnoucí stranou Právo a spravedlnost (PiS), shledal, že přerušení těhotenství z důvodu poškození plodu odporuje ústavě. Na tyto případy podle statistik připadalo 98 procent legálních potratů v minulých letech. Povoleny zůstávají interrupce v případě ohrožení života či zdraví matky, anebo pokud je těhotenství důsledkem znásilnění či incestu.

Zdroj: ČTK
Další zprávy