Úroky na stavebním spoření spadnou na polovinu. Změna přijde v létě

Olga Skalková Olga Skalková
10. 5. 2016 5:00
Stavební spořitelny už v létě výrazně sníží úrok, kterým lákají nové střadatele. Sazby mohou klesnout i o více než polovinu. Ani tak se ale o přísun nových smluv neobávají. Další bezpečné vklady spolehlivě porážejí díky státnímu příspěvku.
Ilustrační snímek
Ilustrační snímek | Foto: Thinkstock

Praha – Stavební spoření bude brzy méně atraktivní. Současné úrokové sazby na vkladech totiž nejsou podle představitelů významných stavebních spořitelen ekonomicky udržitelné a brzy dojde k jejich snížení.

"Budeme to muset udělat. Předpokládáme, že to bude od července," potvrdil online deníku Aktuálně.cz Vladimír Staňura, šéf Českomoravské stavební spořitelny, která je lídrem trhu. Podle Staňury je to hotová věc, jen se ve firmě ještě debatuje, zda nejvyšší možný úrok bude 0,7 procenta, nebo spadne ještě níž.

"To bude záviset na tom, jestli budeme pokračovat v nabídce tarifu, který máme pro klienty, kteří chtějí jen spořit, nebo budeme mít jeden stejný tarif pro všechny klienty," řekl Staňura. V současné době ČMSS nabízí roční úrok za šestiletou dobu spoření až 1,3 procenta, což je nejvíc ze všech pěti stavebních spořitelen, které na trhu fungují.

Obdobný krok už chystá i Raiffeisen stavební spořitelna. "Můžeme to udělat kdykoliv, protože se to netýká současných klientů, a nemusíme proto novou sazbu oznamovat dopředu. Jediné, co nás ve snížení úroků na nových smlouvách brzdilo, byla obava, abychom v tom nezůstali sami," říká Jan Jeníček, šéf Raiffeisen stavební spořitelny.

Podle něj dříve či později ke snížení sazeb dojde ve všech stavebních spořitelnách. "My to možná uděláme ve dvou krocích. Nejprve sazbu snížíme na 0,75 procenta. Jsem přesvědčený, že koncem roku úroky na nových smlouvách v Česku spadnou na 0,5 procenta," tvrdí Jeníček. Nyní Raiffeisen stavební spořitelna nabízí na stavebním spoření úrok ve výši jednoho procenta.

Ostatní stavební spořitelny zatím snížení sazeb nepotvrdily, nejspíš ale budou také reagovat. Prakticky nulové tržní sazby jim neumožňují bezpečně zhodnocovat peníze klientů na současné úrovni. Vklady mohou investovat jen do úvěrů na bydlení, do vybraných státních dluhopisů a cenných papírů nebo ukládat u bank. Zájem o úvěry ze stavebního spoření přitom roste jen mírně, protože jim konkurují levnější hypotéky.

Více jak v bance

Brzdou v chystaném snižování sazeb stavebních spořitelen nejsou ani obavy z odlivu nových klientů. "Stavební spoření tím bude méně výhodné než nyní, ale stále bude nejvýhodnějším způsobem bezpečného uložení peněz," říká Staňura. Stavebním spořitelnám pomáhá státní příspěvek. Stát lidem k vlastním úsporám přidává na stavební spoření deset procent, maximálně však 2000 korun ročně.

Při optimální variantě spoření 1700 korun měsíčně po dobu šesti let je nyní podle výpočtů zprostředkovatelské firmy Partners na nové smlouvě roční zhodnocení až 3,48 procenta. Když úrok klesne na 0,5 procenta, bude to 2,69 procenta. To je více než dvojnásobek nynější nabídky v bankách na spořicích účtech.

Výnos ze stavebního spoření spolehlivě překoná i nejlepší termínované vklady. Nejvíce – 1,4 procenta při vkladu 150 tisíc korun na pět let – nyní nabízí Expobank. Velké banky pak zůstávají i u termínovaných vkladů v těsné blízkosti nuly, když například Komerční banka nabízí při uložení 150 tisíc na pět let úrok 0,01 procenta. Na termínované vklady navíc nejde spořit pravidelně po malých částkách, jako je tomu u stavebního spoření.

O kolik budou spořitelny připisovat méně? Příklady ročního zhodnocení při spoření 1700 Kč měsíčně po dobu 6 let (po odečtení poplatků)

Úrok nabízený spořitelnou 0,5 % 0,7 % 1 % 1,3 %
Naspořeno za 6 let (v Kč) 134609 135424 136658 137907
Efektivní roční úrok (úrok + státní příspěvek - poplatky) 2,69 % 2,89 % 3,19 % 3,48 %

Zdroj: Partners

U dětských smluv už není třeba soud

Loni stavební spořitelny po třech letech nárůstu nových smluv zaznamenaly propad o více než pětinu. Celkem jich loni uzavřely přes 373 tisíc. "Myslím, že i když úroky snížíme, získáme nejméně stejně nových klientů jako loni," míní Staňura. Podle něj k tomu dopomůže i oživení zájmu o dětské smlouvy.

Od dubna totiž platí novela zákona, která umožňuje ukončení dětské smlouvy i bez zásahu opatrovnického soudu. Stačí, když se na jejím ukončení domluví všichni zákonní zástupci a vyprší šestiletá vázací doba smlouvy.

Toto omezení bylo podle stavebních spořitelen pro polovinu zájemců o dětské smlouvy překážkou pro její zařízení. Podle dřívějšího odhadu stavební spořitelny v minulosti uzavíraly skoro 20 procent dětských spoření.

Přidejte si nás na Facebook a dozvíte se včas další aktuality a rady! Osobní finance Aktuálně.cz.

Kroku České spořitelny nerozumím, je to návrat do 90. let, říká o poplatku za hazard nebo porno na internetu ekonom Lukáš Kovanda. | Video: Filip Horký
 

Právě se děje

Aktualizováno před 3 hodinami

Biden chce prodloužit smlouvu s Ruskem o kontrole jaderných zbraní, Kreml to vítá

Americký prezident Joe Biden bude usilovat o pětileté prodloužení dohody s Ruskem o kontrole jaderných zbraní Nový START. Napsal to dnes deník The Washington Post (WP) a zprávu později potvrdila i prezidentova mluvčí. Smlouva byla podepsaná v roce 2010 v Praze a její platnost vyprší 5. února.

Antony Blinken, jehož Biden nominoval do funkce šéfa diplomacie, informoval Kongres, že Bidenova administrativa hodlá usilovat o pětileté prodloužení smlouvy. Kreml oznámil, že takové prodloužení uvítá.

Jak napsal WP, o prodloužení klíčového dokumentu, i když méně než o pět let, usilovala v posledních měsících i předchozí administrativa Donalda Trumpa. Nepodařilo se jí to kromě jiného kvůli tomu, že americký zmocněnec pro jadernou problematiku strávil měsíce přesvědčováním Číny, aby se k dohodě připojila. O možnosti zahrnout do prodloužené dohody Čínu se zmínil i generální tajemník NATO Jens Stoltenberg.

Zdroj: ČTK
Další zprávy