Tesco má problém. Tři z deseti nejvyšších pokut od ČOI

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
1. 8. 2013 6:00
Jsme nejkontrolovanějším maloobchodním řetězcem, stěžuje si Tesco
Foto: Aktuálně.cz

Praha - Tři z deseti nejvyšších pokut od České obchodní inspekce, které nabyly právní moci ve druhém čtvrtletí roku 2013, dostaly prodejny Tesco.

Společnost se brání argumentem, že je nejkontrolovanějším maloobchodním řetězcem. U soudu se však závěry kontrolorů včetně pokut žalovat nechystá.

Vůbec nejvyšší pokutu ve výši dvou milionů korun musí zaplatit 1. Česká Reklamní společnost, která pořádá předváděcí akce a společnost poskytující půjčky Rickabys. Na milionovou hranici se dostal ještě další známý pořadatel předváděcích akcí firma Beck Czech.

Seznam nejvyšších pokut server Aktuálně.cz získal od České obchodní inspekce, aniž by o něj musel, tak jako ještě na začátku letošního roku, žádat na základě zákona o svobodném přístupu k informacím.

Inspekce má od března nového ředitele Vladimíra Velčovského, který při nástupu do funkce slíbil, že výsledky kontrol bude jeho úřad na rozdíl od minulé praxe zveřejňovat.

Rekord bude překonán

Dvě ze tří těchto pokut Tesco dostalo, protože se jednak lišila deklarovaná hmotnost kupovaného zboží od skutečnosti a dále proto, že celková cena kontrolního nákupu přesáhla součet cen z cenovek přímo v obchodě. V jednom případě měl kontrolní nákup stát 3437 korun, u kasy ale kontroloři zaplatili 3558 korun, ve druhém případě bylo účtováno 2325 korun, i když nákup měl vyjít na 2229 korun. U třetího nákupu byl sice kontrolní nákup v pořádku, i tak závěry kontroly hovoří o špatném informování o finální ceně.

Tesco, stejně jako další společnosti, se proti uděleným pokutám může bránit u soudu. Využije této možnosti? "Zjištění ČOI nerozporujeme, naopak se snažíme zlepšit kvalitu nabízených služeb i výrobků a lépe vycházet vstříc našim zákazníkům," odpovídá Jiří Mareček z tiskového oddělení společnosti.

"V porovnání s ostatními obchody jsme nejkontrolovanějším maloobchodním řetězcem. Počet nálezů v procentuálním vyjádření v poměru ke kontrolám je podobný jako u dalších řetězců," přidává obhajobu Mareček.

Zatímco většina nejvyšších pokut, které ČOI pravomocně udělila v loňském roce, se týkala porušení zákona o pohonných hmotách, kdy pokutované firmy prodávaly nekvalitní benzin či naftu, nyní nejvyšší pokuty padají hlavně za porušování zákona o ochraně spotřebitele a tedy za používání klamavých praktik.

Česká obchodní inspekce uložila v letošním prvním pololetí pokuty v celkové hodnotě 57,8 milionu korun, což ve srovnání se stejným obdobím loňského roku - který byl s celkovou výší pokut 80,8 milionu korun rekordní - představuje nárůst o 57 procent. Většina z těchto pokut ještě nenabyla právní moci, když se pokutované společnosti proti výsledkům kontrol a z nich vyměřených pokut mohou odvolat a správní řízení tak může trvat i několik měsíců.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 1 minutou

Hamáček do Moskvy v pondělí neodletí, s cestou nesouhlasil Babiš

Vicepremiér, ministr vnitra a pověřený ministr zahraničí Jan Hamáček (ČSSD) podle informací Mladé fronty DNES do Moskvy v pondělí neodletí. Důvodem je nesouhlas premiéra Andreje Babiše (ANO). MF DNES se odkazuje na zdroj z vlády. V Rusku měl Hamáček jednat o vakcíně proti covidu-19 Sputnik V. 

Babiš opakovaně dal v minulých dnech najevo, že s cestou nesouhlasí. Dnes premiér řekl, že Hamáčkovi doporučil do Moskvy necestovat, protože na to podle něj není vhodná doba. "Vakcíny nejsou agenda pana Hamáčka a ta cesta není ideální," uvedl ve čtvrtek premiér. Podle něj může Česko téměř okamžitě získat 300 000 dávek ruské vakcíny, čeká ale na její unijní schválení. 

Záměr kritizovali také opoziční politici koalice Spolu a koalice Pirátů a STAN. Cestu chtěli projednat v Poslanecké sněmovně jako nově zařazený bod, ale neuspěli. 

Proti cestě se vyslovil v DVTV také Tomáš Petříček, který byl do minulého týdne místopředsedou ČSSD a v pondělí byl na návrh Jana Hamáčka odvolán z postu ministra zahraničí. "Pro Sputnik bych do Moskvy nejel," řekl.

Zdroj: ČTK
Aktualizováno před 8 minutami

Rusko vyhostí v odvetě za krok Washingtonu deset amerických diplomatů

Rusko vyhostí deset amerických diplomatů a zváží další odvetné kroky vůči Washingtonu, oznámil v pátek ruský ministr zahraničí Sergej Lavrov. Americkému velvyslanci zároveň doporučil, "aby se vrátil domů ke konzultacím". Moskva podle šéfa ruské diplomacie vyhostí i tři diplomaty z Polska v odpovědi na podobný krok Varšavy a ještě během pátku zveřejní sankční seznam, na kterém se ocitnou američtí činitelé. Informovaly o tom zahraniční tiskové agentury.

"Dostali jsme seznam deseti diplomatů s žádostí, aby opustili Spojené státy. Na toto opatření odpovíme recipročně a požádáme deset amerických diplomatů v Rusku, aby opustili naši zemi," citovala agentura AFP Lavrova.

Spojené státy ve čtvrtek přijaly sérii kroků, jejichž cílem je potrestat Rusko za údajné vměšování do loňských prezidentských voleb v USA, za kybernetické útoky proti americkým vládním agenturám, agresivní vystupování vůči Ukrajině a další škodlivé jednání. Kromě vyhoštění deseti ruských diplomatů Washington oznámil i uvalení sankcí na skoro čtyři desítky jednotlivců a firem.

Moskva podle Lavrova zveřejní seznam osmi amerických činitelů, proti kterým hodlá zavést odvetné sankce. Bude se jednat o jedince, "kteří reprezentují vládnoucí struktury washingtonské administrativy," dodal ruský ministr zahraničí.

Kromě Spojených států odvetná akce zasáhne i Polsko, které ve čtvrtek USA vyjádřilo solidaritu a vyhostilo tři ruské diplomaty, kteří podle Varšavy poškozovali její zájmy.

Zdroj: ČTK
před 32 minutami

Basketbalistky USK i potřetí pokořily Hradec Králové a mají rekordní 15. titul

Basketbalistky ZVVZ USK Praha získaly rekordní 15. titul v samostatné české lize a překonaly Žabiny Brno. Svěřenkyně trenérky Natálie Hejkové ve třetím finálovém utkání vyhrály doma nad Hradcem Králové 105:66 a ovládly sérii 3:0 na zápasy. V soutěži triumfovaly pojedenácté v řadě, Žabinám se to povedlo třináctkrát za sebou. V součtu s federální ligou se USK vyrovnal s 23 triumfy dalšímu pražskému celku Spartě.

USK drží v domácí soutěži neporazitelnost už 213 utkání a přemožitelky nepoznaly osmou celou sezonu v řadě. Naposledy prohrály ve 3. utkání finále v roce 2013 s Žabinami (tehdy IMOS Brno). Hradecký Sokol vyrovnal stříbrem své největší úspěchy z let 2015 a 2017.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Prezidenti Macron a Zelenskyj a kancléřka Merkelová po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska od ukrajinských hranic a z Krymu

Prezidenti Francie a Ukrajiny Emmanuel Macron a Volodymyr Zelenskyj s německou kancléřkou Angelou Merkelovou po společném jednání vyzvali Rusko, aby stáhlo vojska z ukrajinských hranic a z Krymu. Ruský prezident Vladimir Putin dnes naopak vyzval Macrona a Merkelovou, aby donutili Ukrajinu k zastavení provokací na hranicích s Ruskem. Napjatá situace trvá už déle než týden, Rusko poslalo k hranicím desetitisíce vojáků, kteří se tam účastní vojenského cvičení.

Další zprávy