Stavební spoření je v Česku druhé nejrozšířenější na světě

ČTK ČTK
11. 4. 2014 10:33
Česká republika je za Rakouskem na druhém místě v rozšíření stavebního spoření. V Rakousku ho má 60 procent populace, v Česku je to 39 procent.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Česká republika je za Rakouskem na druhém místě v rozšíření stavebního spoření. V Rakousku má stavební spoření 60 procent populace, v Česku je to 39 procent. Vyplývá to z údajů Evropského sdružení stavebních spořitelen za loňský rok, o kterých informovala Asociace českých stavebních spořitelen.

Na třetím místě v rozšíření stavebního spoření je Německo s necelými 37 procenty. Následuje Slovensko s podílem těsně pod 20 procenty populace. Celkový počet uzavřených smluv o stavebním spoření se vloni celosvětově zvýšil o 3,1 procenta na více než 41,5 milionu kusů.

"Zatímco v minulých letech se české stavební spoření dotahovalo na rakouské, v posledních letech se mírou penetrace produktu blíží německému. Je to přitom očekávaný vývoj. Smluv o stavebním spoření je v ČR evidováno stále nad čtyři miliony, před pěti lety to ale bylo o skoro milion více. Od té doby však klesla státní podpora ze 4500 korun, respektive 3000 korun na 2000 korun," upozornil tajemník Asociace českých stavebních spořitelen Jiří Šedivý. I tak ale lze podle něj stále tvrdit, že stavební spoření má každá česká rodina, což je doklad extrémní loajality lidí k tomuto produktu.

Dalšími zeměmi, kde se stavební spoření úspěšně rozvíjí, jsou podle sdružení Maďarsko, Chorvatsko a Rumunsko. Kořeny ale prý zapouští i v dalších zemích, například v Kazachstánu.

 

Právě se děje

Další zprávy