Úvěr na bydlení má 766 tisíc lidí, menší půjčky každý čtvrtý

Ekonomika ČTK Ekonomika, ČTK
Aktualizováno 3. 4. 2014 20:52
Bankám a úvěrovým společnostem dluží české domácnosti celkem 1,5 bilionu korun, ukazuje čerstvá statistika úvěrových registrů.
ilustrační foto
ilustrační foto | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Celkem 766 tisíc lidí v Česku má dlouhodobý úvěr, tedy hypotéku nebo úvěr ze stavebního spoření. Krátkodobou půjčku má pak téměř každý čtvrtý obyvatel, celkově 2,5 milionu lidí. Vyplývá to z údajů Bankovního a Nebankovního registru klientských informací ke konci roku 2013, které dnes zveřejnil provozovatel registrů, společnost CRIF - Czech Credit Bureau.

Celkový objem úvěrových závazků klientů bank, spořitelen a úvěrových společností loni vystoupal na 1,48 bilionu korun, což bylo o 107 miliard korun více než předloni. Úvěr od „značkových“ finančních institucí tedy na konci roku 2013 mělo 2,9 milionu Čechů, počet úvěrových smluv činil 5,8 milionu.

Objem dlouhodobých úvěrů, tedy hypoték a úvěrů ze stavebního spoření včetně překlenovacích úvěrů, loni stoupl o desetinu na 1,122 bilionu korun. Počet klientů majících dlouhodobé úvěry vzrostl meziročně o 22 procent na více než 766 tisíc, půjčovali si ale nižší částky. Průměrná výše dlouhodobého úvěru tak klesla o 160 tisíc na 1,5 milionu korun.

"Už v roce 2012 jsme zaznamenali nebývale vysoký zájem o dlouhodobé půjčky určené k financování bydlení. Ovšem v uplynulém roce byl nárůst klientů ještě skoro dvakrát vyšší," uvedla výkonná ředitelka CBCB - Czech Banking Credit Bureau Zuzana Pečená.

Objem krátkodobých úvěrů, tedy spotřebních úvěrů a leasingu, meziročně vzrostl o jedno procento na 358 miliard korun. Celkový počet klientů využívajících krátkodobé financování se prakticky nezměnil a zůstal na 2,5 milionu osob. Průměrná výše krátkodobého úvěru stoupla o tisícovku na 140 tisíc korun.

Ohroženo až deset procent

Celkový objem ohrožených nesplacených úvěrů - tři a více měsíců po splatnosti - loni rostl rychleji než celkový objem úvěrů a stoupl o necelých sedm miliard na 52,5 miliardy Kč. Úvěry řádně nesplácelo 319 000 klientů, zatímco o rok dříve to bylo 275 000.

Objem řádně nesplácených dlouhodobých úvěrů byl 18,1 miliardy korun. Nesplácením byla ohrožena dvě procenta z celkové částky, tedy stejně jako předloni. Z celkového počtu klientů s dlouhodobým úvěrem jich řádně nesplácela čtyři procenta.

U krátkodobých úvěrů činí objem řádně nesplácených 34,4 miliardy korun. Nesplácením byla ohrožena desetina celkové částky, proti předloňským 7,9 procenta. Krátkodobé úvěry řádně nesplácelo 11 procent klientů.

Nezávislý srovnávač hypoték: Porovnejte aktuální akční nabídky bank!

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 39 minutami

Rubl po volbách v Rusku spadl na nejnižší úroveň za dva týdny

Rubl po víkendových parlamentních volbách v Rusku sestoupil k americkému dolaru nejníže za téměř dva týdny, oslabily také akcie. Ruská vládní strana Jednotné Rusko si ve volbách v dolní komoře parlamentu zřejmě udržela dvoutřetinovou většinu, která je nezbytná pro přijímání ústavních změn.

Mezi povolební rizika pro rubl patří podle makléřské společnosti Alor Broker nárůst protestní nálady mezi lidmi a neuznání volebních výsledků ze strany západních zemí, uvedla dnes agentura Reuters.

Krátce před polednem si dolar vůči rublu připisoval zhruba 0,6 procenta na 73,40 RUB/USD. K poklesu rublu přispěl omezený zájem o riziková aktiva v době, kdy investoři čekají na dvoudenní zasedání americké centrální banky (Fed), které začne v úterý. Negativní vliv měla na ruskou měnu také zpráva o střelbě na Permské státní univerzitě, která si podle předběžných informací vyžádala osm mrtvých.

před 40 minutami

Počet lidí léčených s Alzheimerovou nemocí se za deset let zdvojnásobil

Počet lidí, kteří se v Česku léčí s Alzheimerovou chorobou, se za posledních deset let více než zdvojnásobil. Loni se podle dat Ústavu zdravotnických informací a statistiky (ÚZIS) léčilo s touto nemocí 68 120 lidí. Odborníci ale upozorňují, že onemocnění zůstává u velké části pacientů neodhaleno a bývá zaměňováno za náladovost, nešikovnost či jiné projevy stáří. Péče o pacienty s Alzheimerovou chorobou stojí ročně miliardy korun. Podle Státního zdravotního ústavu (SZÚ) nemoc postihuje i čtyřicátníky, riziko jejího nástupu lze omezit zdravou stravou, pravidelným pohybem a činnostmi, při kterých se musí přemýšlet. SZÚ to v pondělí uvedl při příležitosti mezinárodního dne této nemoci, který připadá na 21. září.

Zdroj: ČTK
Další zprávy