Příliš drazí klienti. Další spořitelna vypovídá smlouvy

Petr Zámečník, Hypoindex.cz
22. 12. 2013 20:11
Raiffeisen už nechce vyplácet vysoké úroky, brání se jim i konkurenti.
Ilustrační foto.
Ilustrační foto. | Foto: Reuters

Praha - Další klienti stavebních spořitelen se přestanou těšit z vysokých úrokových sazeb. Výpovědi starší smlouvy jim tentokrát zasílá Raiffeisen stavební spořitelna. V této vlně jde o necelých 11 tisíc klientů.

Výpověď smluv se týká tarifu CMW, který Raiffeisen „zdědila" po koupené Hypo stavební spořitelně, a tarifů R-01, S-01, D-01 a M-01 z její vlastní dílny. Klienti dosud mají úroky včetně úrokového zvýhodnění ve výši pěti procent.

Spořitelna uvádí, že další trvání takových podmínek je pro ni při dnešních extrémně nízkých úrokových sazbách neudržitelné.

Nejvýhodnějším tarifem s vysokým úročením je CMW. Pro získání tříprocentního úrokového zvýhodnění nad standardní úrokovou sazbu dvě procenta musel klient splnit několik podmínek: Spořit alespoň pět let, mít naspořeno alespoň 20 tisíc korun a pravidelně měsíčně spořit nejméně tři promile cílové částky.

Podmínky tarifu CMW neobsahovaly žádnou zmínku o výpovědi ze strany stavební spořitelny. Ta se proto odvolává na obchodní zákoník, podobně jako tomu bylo u Stavební spořitelny České spořitelny: „Výpověď je podána na základě § 715 odst. 2 obchodního zákoníku. Klientům nicméně nabízíme možnost zrychlené výplaty jejich úspor včetně státní podpory v termínu, který si sami zvolí. Dále mají možnost uzavřít si novou smlouvu s cílovou částkou až do 200 tisíc korun zdarma, a to v aktuálně nabízeném tarifu s garantovaným ročním úrokem z vkladů dvě procenta."

U dalších tarifů z dílny Raiffeisen stavební spořitelny jsou úrokové sazby již nižší a dosahují tří procent (buď jako základní sazbu, nebo jako úrokovou sazbu včetně zvýhodnění). Případná výpověď smlouvy je z obou stran upravená ve všeobecných obchodních podmínkách.

Klient má možnost výpověď zastavit. Musel by ale přejít na některý ze současných tarifů stavebního spoření, kde je maximální úročení dvě procenta. Zda bude, či nebude účtovat poplatek za změnu tarifu, stavební spořitelna neuvádí. V případě uzavření nové smlouvy a zaplacení vstupního poplatku obdrží klienti prémii ve výši až dva tisíce korun, která má kompenzovat zaplacený poplatek.

Pokud by výpovědí a připsáním úrokové prémie mělo dojít k přespoření cílové částky, nebude stavební spořitelna účtovat nebo vykompenzuje sankční poplatek ve výši čtyři procenta z přespoření.

Jak postupují ostatní stavební spořitelny a proč? Čtěte ve zbytku článku na Hypoindex.cz, kde najdete i diskusi k tématu.

 

Právě se děje

před 20 minutami

Carnegie Hall bude mít zavřeno do dubna 2021

Slavná newyorská koncertní síň Carnegie Hall zůstane zavřená minimálně do 5. dubna 2021. Kvůli pandemii koronaviru o tom rozhodli její provozovatelé, píše agentura AP. Tím pádem má Carnegie Hall šanci stihnout jen závěr sezony 2020/21. Budova, která stojí od roku 1891 a zahrnuje tři sály, je zavřená od 12. března. Některé plánované koncerty se uskutečnily on-line. Začátkem příštího roku se kvůli pandemii ruší například večer filmové hudby Johna Williamse, autora soundtracků k Hvězdným válkám či Indiana Jonesovi, nebo vystoupení orchestrů z Vídně a Šanghaje.

Zdroj: AP
před 22 minutami

Starosta Novotný napsal, že chce aby komunista Ondráček "visel". Trestný čin to není, rozhodl soud

Starosta Prahy-Řeporyj Pavel Novotný (ODS) nespáchal trestný čin, když loni v květnu na Twitteru mimo jiné napsal, že by si přál, aby poslanec Zdeněk Ondráček (KSČM) "visel". Na konci září tak rozhodl odvolací Městský soud v Praze, který potvrdil, že by se skutkem měl zabývat správní úřad.

Novotný čelil obžalobě z podněcování k trestnému činu za to, že na twitteru napsal, že by si přál, aby komunistický poslanec Ondráček za návštěvu Doněcké lidové republiky "visel". Reagoval tak na příspěvek předsedy poslanců TOP 09 Miroslava Kalouska, který o Ondráčkově cestě na ukrajinské území okupované proruskými separatisty zmínil, že se to "blíží vlastizradě".

Další zprávy