Splňte si sen: Vydělejte miliony!

5. 9. 2007 10:28
Řada lidí dnes využívá hypotéku pro získání svého bydlení. Najdou se ovšem i tací, kteří si na nový domov raději sami naspoří.

K rychlejšímu splnění takového snu se jim nabízí možnost, aby již našetřené peníze investovali na určitou dobu tam, kde jim mohou další ještě vydělat. Nutno podotknout, že při takovém počínání se vždy vyplácí obezřetnost.

Rozumná musí být i volba produktu a společnosti, kam své peníze svěříme. Bez určité míry rizika se nicméně svět financí neobejde. Platí, že čím je větší, tím roste i možnost vyššího zisku. Jen pozor na lákavou reklamu od pochybných obchodníků s příslibem vysokých úroků či rychlého zbohatnutí!

Vklad na termín

Termínovaný vklad by se dal nejjednodušeji charakterizovat jako "obyčejný" jednorázový vklad na bankovní účet. Po určitou dobu (termín) se budou vaše finance úročit ve formě sazby pevné (fixní, tedy stejné po celou dobu trvání vkladu) nebo pohyblivé (variabilní, která se mění v závislosti na vývoji úrokových sazeb na mezibankovním trhu).

Je vždy na dané bance, jakou variantu u termínovaného vkladu nastaví. Výše úrokové sazby se přitom stanovuje v závislosti na měně, délce trvání a výši vkladu. Je tu nebezpečí? Termínovaný vklad je poměrně bezpečný produkt.

Jistým nepřítelem je sice vysoká inflace, která může způsobit, že znehodnocení peněžních prostředků může být nakonec vyšší, než samotný úrokový výnos. Vložené částky fyzickými i právnickými osobami v korunách i cizích měnách jsou nicméně v naší zemi pojištěny proti ztrátám v případě krachu či platebních problémů banky.

Případnou náhradu (cca 90% vložených peněz, nejvýše však 25.000 EUR čili asi 700.000 korun) vkladatelům pak vyplatí Fond pojištění vkladů.

Vědět byste ovšem měli, že za předčasný výběr peněz z účtu (tedy před uplynutím dohodnuté doby splatnosti) si banky účtují sankční poplatky nebo vám ukončení před termínem neumožní vůbec.

Stavební spoření

Zřejmě pro vás nebude novinou, že stavební spoření patří k bezrizikovým a výhodným zhodnocením volných peněžních prostředků, kde dochází ke spojení spoření a poskytnutí účelového úvěru. Vedle úroků z uložených částek mohou fyzické osoby získat navíc i státní podporu.

Při předčasném ukončení smlouvy bez čerpání úvěru nicméně dochází ke ztrátě těchto státem poskytovaných záloh. Vklady klientů stavebního spoření a připsané zálohy státní podpory jsou stavební spořitelnou úročeny ročně 1- 4% (dle podmínek při založení smlouvy). Úspory jsou také ze zákona pojištěny.

Státní podpora je stanovena na úrovni 15% z ročních úspor až do max. výše 3000 Kč (platí u smluv uzavřených po 1. lednu 2004). Obvykle jsou tyto úvěry úročeny 3 až 6% p.a.

Využití stavebního spoření

Finanční prostředky ze stavebního spoření lze čerpat jako úvěr a tím účelově využít prostředky k financování bytových potřeb (je nárok na státní podporu). Nabízí se i varianta, kdy úvěr nečerpáte, ovšem smlouvu vypovíte a naspořené prostředky pak použijete podle svého uvážení.

Nárok na výplatu připsaných záloh státní podpory, popřípadě i na zvýhodnění při nečerpání úvěru ovšem v tomto případě máte až po 5-6 letech.

Podílové fondy

V současnosti jsou stále oblíbenější formou zhodnocení úspor tzv. otevřené podílové fondy (OPF). Jedná se o instituce, které vkládají finanční prostředky svých investorů (podílníků) do cenných papírů a umožňují jim investovat i v minimálních objemech - a přitom dosáhnout vysokého stupně diverzifikace investic.

Takto investovat mohou ti, kteří z různých důvodů - třeba averzí k riziku, neznalosti či nedostatku času nebo většího množství peněz - nechtějí investovat přímo a nechávají veškeré rozhodování na finančních expertech. Výnosy z těchto fondů se nicméně negarantují, kritériem pro výběr vhodného OPF by proto měla být vždy kvalita a důvěryhodnost dané investiční společnosti.

Jak fondy fungují OPF svým podílníkům vydávají výměnou za vložené peníze takzvané podílové listy, které vyjadřují formu jejich účasti v investiční společnosti. Podílník přitom může kdykoliv požádat o odkoupení svých listů za cenu odpovídající jeho podílu na aktuální hodnotě majetku ve fondu.

Jediné riziko, které tak investor podstupuje, je v poklesu hodnoty fondu připadající na jeden podílový list. Daňová úprava investic do OPF je stejná jako při investici do akcií. Drží-li investor podílové listy déle než šest měsíců, neplatí ze zisku z jejich prodeje žádnou daň.

Riziko snižuje diverzifikace

Základním principem OPF je, že se snaží co nejvíce eliminovat riziko. Svá portfolia proto diverzifikují mezi hned několik desítek akciových titulů s různým potenciálním výnosem. Investoři pak ovšem musejí vždy počítat s výnosem (ale i ztrátou) v rozmezí jen několika procent ročně.

Mnohonásobně výnosnějším obchodem (stejně taková je i možnost ztráty) je nasměrování financí do konkrétních akcií, k čemuž nejlépe poslouží obchodníci s cennými papíry.

Pojištění rizikových investic

Je zřejmé, že investice na kapitálovém trhu nabízejí vyšší zhodnocení investovaných úspor než termínovaný vklad nebo stavební spoření. Na druhé straně je tu daleko vyššího riziko ve znehodnocení investic, protože případné ztráty nejsou a nemohou být pojištěny.

Naštěstí existuje Garanční fond obchodníků s cennými papíry, který v případě, že některý ze subjektů není schopen kvůli finanční situaci plnit závazky, vyplatí jeho klientům náhradu. Ta podle zákona činí 90 % dlužné částky, nejvýše však 20.000 Eur.

Petr Hrdý

Výkonný ředitel

Proventus Finance a.s.

www.proventus.cz

 

Právě se děje

Další zprávy