Spořící účet nabízí jistotu

5. 9. 2007 10:37
Co by měl splňovat ideální spořící účet, kam byste chtěli ukládat své peníze?

Měl by být u velmi solidní banky. Pro jistotu by mělo jít o pojištěný vklad. Měl by být dobře úročený. Aspoň 1,5% a nejlépe, aby peníze byly kdykoliv k dispozici.

Slamník versus spořící účet

Příležitostí, kam uložit přebytečné prostředky, je celá řada. Někteří z nás, možná spíše starší generace, dodnes využívá služeb slamníku či podobné skrýše, což není příliš ekonomické. Peníze jsou sice ihned po ruce, jenže na druhou stranu to není příliš bezpečný způsob uložení. Navíc leží ladem a ztrácejí na hodnotě.

Ekonomičtější se zdají být odlišné způsoby ukládání resp. zhodnocování peněz jako např. nákup nemovitostí, investování na kapitálových trzích, nákup starožitností či drahých kovů, atd. Málokdo z nás však disponuje takovým objemem finančních prostředků, aby realizoval tyto alternativy. Proto doporučujeme zaměřit se na dostupnější nabídku jednoho z produktů finančního trhu, a to spořící účet.

Spořící účet v kostce

Na bankovním trhu existuje celá řada více či méně "zaručeně výnosných" produktů. Spořící účty jsou však takové produkty finančního trhu, které slouží jako vhodný doplněk k běžnému účtu. Efektivní jsou spíše pro krátkodobé úložky jako doplnění rezervních prostředků.

Jakmile tedy máte na běžném účtu přebytečné peníze, je výhodné je převést na spořící účet.

Spořící nebo jiný bankovní účet

Při zhodnocování peněžních prostředků bereme v úvahu hlavně následující kritéria: likviditu, výnosnost a rizikovost.

Pokud jde o likviditu, spořící účet se zpravidla zakládá na dobu neurčitou a slouží ke zhodnocení volných finančních prostředků formou postupného ukládání peněz. Některé banky stanoví různé délky výpovědních lhůt (od jednoho týdne do několika let), u některých je možné vybrat peníze okamžitě.

Tím se výrazně liší od termínovaného vkladu s fixně stanovenou částkou, který lze otevřít pouze na dobu určitou a za předčasný výběr bývá klient sankcionován.

Bezpečnost je u tohoto produktu velmi vysoká, jelikož spořící účet je stejně jako běžný účet ze zákona pojištěn. Tato dvě kritéria jsou u bankovního a spořícího účtu srovnatelná, a proto hlavním důvodem proč přesouvat volné prostředky z běžného na spořící účet je jeho výnosnost.

Jelikož úrokové sazby běžných účtů se pohybují kolem 0,05 0,1 %, tj. výnos z uložených prostředků je téměř nulový, vyplatí se využít spořícího účtu, kde je úročení podstatně vyšší (výši úrokových sazeb si stanoví každá banka individuálně).

Doporučené banky

Výše úrokových sazeb se u jednotlivých bankovních subjektů nabízejících spořící účty výrazně liší. U většiny bank bývají sazby zpravidla ovlivněny výší vkladu a délkou splatnosti. Čím vyšší je vklad či delší lhůta, tím je také vyšší úroková sazba.

Ovšem existují banky, které nabízejí možnost okamžitého výběru nebo fixní úročení bez ohledu na množství vložených peněz.

Některé banky nabízí vyšší úrokové sazby v případě využití i jiných produktů, např. KB zvýší sazbu na spořícím účtu na 0,99 % v případě uzavření smlouvy o běžném účtu.

Nejvýnosnější variantou se jeví ING Spořící konto, které v současnosti nabízí více než dvouprocentní zhodnocení a možnost kdykoliv vklad vybrat.

 

Právě se děje

před 1 hodinou

Trump odložil kvůli koronaviru summit G7, chce pozvat také Austrálii či Rusko

Americký prezident Donald Trump oznámil, že se rozhodl přeložit summit skupiny G7 z konce června na podzim. Kromě členských zemí chce pozvat také Austrálii, Rusko, Jižní Koreu a Indii. Informovala o tom agentura Reuters.

Do skupiny hospodářsky nejvyspělejších států světa G7 patří kromě USA rovněž Itálie, Japonsko, Kanada, Francie, Británie a Německo. Trump, který skupině G7 letos předsedá, tento týden prohlásil, že by nebyl lepší příklad znovuotevření světa po pandemii covidu-19 než uspořádání summitu vůdců zemí skupiny G7 v USA ke konci června. V sobotu ale agentura Reuters napsala, že kvůli přetrvávající hrozbě nákazy koronavirem Trumpovu pozvánku na červen odmítla německá kancléřka Angela Merkelová.

Šéf Bílého domu přitom podotkl, že současný formát skupiny G7 je "velmi zastaralý" a neodráží patřičně dění ve světě. Skupina by podle něj mohla být rozšířena například o Rusko, Austrálii, Jižní Koreu a Indii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy