Výhodnost vkladů se postupně zvyšuje

5. 9. 2007 10:46
Banky se rozhodly zvýšit úrokové sazby spořících účtů. Jedna z bank dokonce zvýšila úrok o půl procentního bodu. Jedná se tedy o poměrně vysoké zvýšení.
Foto: Aktuálně.cz

Za zvyšování úroků z vkladů může ČNB

Hlavním motivem pro zvýšením úrokové sazby je poslední dvojí zvýšení úrokových sazeb ČNB. To na jednu stranu znamená, že se znevýhodní spotřebitelské půjčky či hypotéky, pro ty spořivější je to však naopak velmi dobrá zpráva. Zvyšování úrokových sazeb ČNB způsobí, že vklady na účtech bank se přestanou znehodnocovat a začnou svým majitelům, alespoň skromně vydělávat.

Místo růstu sazeb z poskytovaných úvěrů tak banka přednostně zvýšila úroky z vkladů, což je pro klienty jistě povzbuzující.

Úrokové sazby vystoupali až na 2,5 %

Úroková sazby u spořícího účtu se tak u Citibank zvýšila na 2,5 %. Druhou nejvyšší sazbu si drží dosud vedoucí ING se svým spořícím kontem. I přes růst úroku u spořících účtů je nutno podotknout, že současně se zvyšuje i inflace, čímž valnou většinu výnosu střadatelům ukrajuje.

Pozitivní zprávou je fakt, že už alespoň peníze na účtech střadatelům neznehodnocují tolik, jako tomu bylo ještě před nedávnem. Mezi dalšími bankami, které se již rozhodly úroky zvednout, nebo se k tomu teprve chystají jsou eBanka, Poštovní spořitelna a další.

Spoření se časem vyplatí více

Stále ještě nízký úrok spořících účtů není způsoben pouze nízko nastavenými úrokovými sazbami ČNB, které jsou pořád nejnižší v Evropě, ale také velkou kapitálovou nasyceností bank. Díky našemu spoření totiž na účtech bank zůstává více peněz, než jsou banky schopné dále investovat, proto si mohou dovolit za tyto vklady platit méně.

Jelikož se přebytek kapitálu týká hlavně největších bank na našem trhu, reagují jako první právě na zvyšování úrokových sazeb malé banky, které kapitál potřebují více a je pro ně levnější. Dalším negativním faktorem, který ukrojí poměrně velkou část z připsaného úroku je jeho 15 % zdanění, které díky státu dále znevýhodňuje spoření.

Do zvyšování úrokových sazeb se již minulý měsíc přidala i Česká spořitelna. Ta od 10. srpna úročí zůstatky do 50 tisíc korun na novém kontu dvěma procenty ročně, na dosavadních kontech to je od 0,1 do 0,35 procenta.

 

Právě se děje

před 4 hodinami

Zemřel volejbalový mistr světa Smolka, bylo mu 81 let

Volejbalový mistr světa z roku 1966 z Prahy Josef Smolka dnes zemřel ve věku 81 let. O úmrtí legendy Dukly Liberec informoval ČTK ředitel klubu Pavel Šimoníček.

Smolka, rodák z Troubek, získal s úspěšnou generací reprezentantů také bronzovou medaili na olympijských hrách v Mexiku 1968 a byl vicemistrem Evropy z roku 1967.

Na domácí scéně se stal jako hráč trojnásobným mistrem republiky a později jako trenér dovedl Duklu k pěti titulům. Je také členem Síně slávy českého volejbalu.

Jeho stejnojmenný syn byl rovněž volejbalovým reprezentantem a v současné době působí v klubu pod Ještědem jako kouč mládeže.

Zdroj: ČTK
Další zprávy