Zhruba desetina Čechů nevystačí s měsíčním příjmem a nečekané výdaje jsou pro ně velký problém. Právě jim jsou určeny sociální dávky, které vycházejí ze životního a existenčního minima. Ty se ovšem už sedm let navzdory zvyšujícím se cenám nezměnily a i poslední pokus ministerstva sociálních věcí na úpravu jejich výše vláda v pondělí smetla. Podívejte se na přehled toho, co všechno se od nich v českém sociálním systému odvíjí.
Přídavek na dítě
Od životního minima se odvozují některé dávky státní sociální podpory závislé na výši příjmu domácnosti. Jedním z nich je přídavek na dítě.
Požádáte o něj na úřadě práce v případě, že příjmy rodiny za předchozí kalendářní čtvrtletí nejsou vyšší než 2,7násobek životního minima. Do příjmů se počítají peníze ze zaměstnání, z podnikání. Je třeba ale započítat také pobírání rodičovského příspěvku.
Výše přídavku:
- do 6 let dítěte 500 korun měsíčně
- od 6 do 15 let 610 korun
- od 15 do 26 pak 700 korun
O přídavek můžete žádat až do 26 let věku dítěte, pokud studuje. Zvýhodněné jsou rodiny, které mají příjem, nejsou tedy úplně závislé na dávkách. Ty dostanou navíc 300 korun ke každé částce.
Příklad: U tříčlenné rodiny (2 dospělí + 1 dítě) bude životní minimum 7 710 korun, 2,7násobek je 20 817 korun, tedy nárok vznikne při příjmech nižších než je tato částka.