Zhruba desetina Čechů nevystačí s měsíčním příjmem a nečekané výdaje jsou pro ně velký problém. Právě jim jsou určeny sociální dávky, které vycházejí ze životního a existenčního minima. Ty se ovšem už sedm let navzdory zvyšujícím se cenám nezměnily a i poslední pokus ministerstva sociálních věcí na úpravu jejich výše vláda v pondělí smetla. Podívejte se na přehled toho, co všechno se od nich v českém sociálním systému odvíjí.
Mimořádná okamžitá pomoc
Okamžitá pomoc může být i pro lidi, kteří nejsou v hmotné nouzi. Je poskytovánaosobám, které se ocitnou v situacích, které je nutno bezodkladně řešit, a to v následujících případech:
- Žadatel byl postižen vážnou mimořádnou událostí, například požárem, povodní. Dávku lze poskytnout až do výše 15násobku částky životního minima jednotlivce, tedy až do výše 51 150 Kč.
- Osobě hrozí vážná újma na zdraví. Dávku lze poskytnout v částce, která doplní příjem osoby do výše existenčního minima.
- Žadatel má nedostatek prostředků k úhradě jednorázového výdaje spojeného například se ztrátou osobních dokladů nebo peněžních prostředků. Dávku lze poskytnout až do výše tohoto jednorázového výdaje.
- Žadatel nemá peníze k nákupu nebo opravě předmětů dlouhodobé potřeby. Dávku lze poskytnout až do výše výdajů, maximálně však v průběhu kalendářního roku do 10násobku částky životního minima jednotlivce, tedy až do částky 34 100 Kč.
- Žadatel má nedostatek prostředků k uhrazení nákladů na vzdělání nebo na zájmovou činnost svých dětí. Dávku lze poskytnout až do výše výdajů, maximálně však v průběhu kalendářního roku do výše 10násobku částky životního minima jednotlivce, tedy až do 34 100 Kč.
- Žadatel je ohrožen sociálním vyloučením, jde například o lidi, kteří se do běžného života vracejí z vězení, léčebny nebo dětského domova. Dávku lze poskytnout až do výše 1 000 Kč. V průběhu roku může být poskytnuta opakovaně, součet však nesmí překročit 4násobek částky životního minima jednotlivce, tedy částku 13 640 Kč.
O tom, zda dostanete mimořádnou okamžitou pomoc a v jaké výši, rozhodnou úředníci podle konkrétního případu a vašich majetkových a sociálních poměrů. Žádáte o ní na úřadě práce hned, když se ocitnete v nouzi.