Šestina Čechů má problém zaplatit běžné účty nebo zboží

Petr Kučera Petr Kučera
22. 6. 2010 13:45
Celoevropský průzkum: Nejhůře jsou na tom rumunské domácnosti
Foto: Aktuálně.cz

Brusel - Téměř šestina obyvatel Česka měla v posledních dvanácti měsících alespoň jednou problém zaplatit pravidelné účty nebo si koupit jídlo či běžné spotřební zboží. Vyplývá to z květnového průzkumu Eurobarometr mezi 25,6 tisíci obyvateli unijní sedmadvacítky, který dnes zveřejnila Evropská komise.

Česko se zhruba 15 procenty domácností, které v průzkumu tento problém zmínily, nicméně patří do lepší poloviny Evropské unie. Hůře je na tom například Slovensko - s 22 procenty mu patří osmé místo v pořadí zemí s největšími problémy.

Skoro půlce Rumunů docházejí peníze

Největší problémy měly podle průzkumu rodiny v Rumunsku, kde na alespoň jeden pravidelný účet či nákup nemělo 43 procent domácností. Druhá příčka patří Lotyšsku s 37 procenty.

Naopak relativně nejlépe jsou na tom rodiny v Lucembursku, Dánsku a Rakousku, problémy tam hlásilo jen zhruba sedm procent domácností.

"Výsledky průzkumu potvrzují, že chudoba je v EU závažným problémem a současná hospodářské a finanční klima danou situaci jen zhoršují. Krize si vybírá svou daň a velká část Evropanů žije v současnosti od výplaty k výplatě," řekl k výsledkům průzkumu eurokomisař László Andor.

 

Právě se děje

Aktualizováno před 5 hodinami

Fotbalisté Norwiche se po roce vracejí do Premier League

Fotbalisté Norwiche se po roční pauze vracejí do nejvyšší anglické soutěže. "Kanárci" sice ve 42. kole druhé ligy podlehli po dlouhém oslabení Bournemouthu 1:3, postup už ale měli zajištěný před utkáním díky remízám třetí Swansea s posledním Wycombem (2:2) a čtvrtého Brentfordu s Millwallem (0:0). Norwich je z jejich dosahu a má osmibodový náskok na druhý Watford. K zajištění prvního místa mu v posledních čtyřech duelech stačí uhrát pět bodů.

Norwich před dvěma lety postoupil do Premier League jako vítěz, ale mezi elitou skončil beznadějně poslední. K návratu mu pomohl zejména finský kanonýr Teemu Pukki, který je s 25 trefami mezi střelci druhý.

Do Premier League přímo postoupí nejlepší dva týmy, další čtyři se utkají o zbývající volné místo.

Zdroj: ČTK
Další zprávy