Šéf mBank online: Plnohodnotnou bankou budeme v létě

Redakce EKO
18. 3. 2008 13:50
Na dotazy odpovídal Jiří Báča, generální ředitel mBank
Jiří Báča, generální ředitel české mBank.
Jiří Báča, generální ředitel české mBank. | Foto: Ludvík Hradilek

Online - Bankovní poplatky jsou stále palčivou otázkou pro mnoho Čechů. Asi nejvíce momentálně debatu o nich rozvířila "nulová" mBank, která je na českém trhu více než čtvrt roku a za tu dobu otevřela přes 80 tisíc účtů a postupně začala nabízet krom bezplatného běžného účtu také spořící účet s vysokým zhodnocením 3,5 procenta ročně a nově také hypotéky.

"Už brzy rozšíříme portfolio našich produktů a služeb. Po mHypotéce chystáme mPůjčku, kreditní karty, inkasní platby, kontokorent, investiční fondy, účty pro podnikatele, platební systém mPay a další," slibuje Jiří Báča, generální ředitel české mBank. 

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Citibank: Nemajetným klientům zdražíme o 200 procent
Poplatkům ani balíčkovému kontu se nevyhnete

O tom, že klienti bance věří, není pochyb, protože jí zatím svěřili depozita v objemu několika miliard korun. Zároveň ale mBank nenabízí "drahé" služby jako je třeba vklad a výběr hotovosti na přepážce.

Na otázky čtenářů odpovídal dnes od 11 do 12 hodin generální ředitel mBank Jiří Báča.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:00Autor: Bambulak

Otázka: 1. Kdy budete mít čipové karty a budou taky zdarma? 2. Je služba Cash Advance opravdu zdarma, a pokud ano, zůstane to tak i v budoucnu? Vždyť je to pro vás nákladnější než výběr z bankomatu.

Jiří Báča, mBank: Dobré dopoledne všem čtenářům aktualne.cz.

Čipové karty budeme mít na přelomu dubna a května, kdy přijdeme na trh s kreditní kartou. Mimochodem tato kreditní karta mimo atraktivních podmínek, bude mít i velmi zajímavý design. Ano, Cash Advance poskytujeme zdarma, nevím nic o tom, že bychom na tom chtěli něco měnit. Máte pravdu, že je to nákladnější, než bankomaty, na druhé straně je to ale stále výrazně efektivnější, než provozovat velmi drahé pokladny.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:02Autor: Rodina Stehlikovych ze Sv.

Otázka: Mam bydliste ve Svycarsku. Zeme bank, reklo by se. Poplatky NEEXISTUJI za:

Vedeni konta rocne 220 korun, tedy mesicne do 22 let zakaznika zadarmo,

vybirani z automatu zadarmo, zmena hesla zadarmo, vyber penez zadarmo, (cizi autom. 30kc) vklad penez zadarmo, vklad vysoke castky zadarmo, tele

Jiří Báča, mBank: Zdravím rodinu Stehlíkových do Švýcarska. Pevně věřím tomu, že svoji obchodní politikou mBank přispívá k tomu, abychom se přiblížili podmínkám, které Vy ze Švýcarska velmi dobře znáte. Doufám, že máte více sněhu než my tady v Čechách.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:05Autor: Petra

Otázka: Dobrý den pane generální řediteli, nejdříve díky za to co a jak děláte. Chci se zeptat, kdy a jak začnete prodávat podílové fondy. Zároveň mě zajímá jestli bude prodávat jen fondy vaší mateřské společnosti Commerzbank?

Jiří Báča, mBank: Dobrý den a děkuji Petro. S podílovými fondy začneme přibližně na přelomu dubna a května. Můžete od nás očekávat revoluci v této oblasti na českém trhu. Nebudeme dělat to, co naši konkurenti, kteří ve většině případů "nutí" klientům primárně fondy z jejich finančních skupin. Už v této chvíli máme dohodu s 6ti mimořádně silnými mezinárodními společnostmi, jejichž fondy budeme nabízet za podmínek, které pro Vás mohou být pouze milým překvapením.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:07Autor: Karel

Otázka: DD, na vasem foru ctu o tom, ze nektere spolecnosti neumoznuji zaslat penize (napriklad preplatky za telefon) na ucet u mBank a vymlouvaji se na to, ze banka nezaslala podklady. Je tomu opravdu tak, nebo jde jen o vymluvu spolecnosti? Myslim si, ze preci neni potreba zasilat od bank podklady.

Jiří Báča, mBank: Dobrý den Karle, máte samozřejmě pravdu v tom, že pokud chcete poslat komukoliv peníze do kterékoliv banky, tak Vám samozřejmě v tom nic nebrání. Určitý problém mohl nastat u některých společností v tom, že jsme novou bankou a náš bankovní kód nebyl v jejich systémech.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:09Autor: Steh

Otázka: Je mpzno poslat do Mbanky penize ze zahranici? SEPA?

DEKuji

Jiří Báča, mBank: Jdeme krok za krokem. V následujících 4 měsících uvedeme na trh velké množství produktů a služeb. Platby ze zahraničí v této fázi nejsou, ale v budoucnu se jich určitě dočkáte.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:10Autor: Josef Blažek

Otázka: Dobrý den.
Uvažujete do budoucna i ovládání účtu /platební operace/ přes mobilní telefon-GSM Banking pomocí technologie SIM Toolkit.

Jiří Báča, mBank: Dobrý den pane Blažku,

v tuto chvíli jsme v pokročilém jednání s jedním mobilním operátorem na českém trhu a naším společným zájmem je tyto služby v krátkodobém horizontu nabízet.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:12Autor: D&P

Otázka: jak je to s bankomaty u mBank? jeste jsem si zadnych nevsimla! kolik tedy stoji vyber z bankomatu ciziho? jinak mBank moc fandim, uvazuji o ni! mam zkusenosti z GB, kde se poplatky take neplati a vse funguje jak ma!

Jiří Báča, mBank: Dobrý den, díky za Vaši přízeň. Máte pravdu, nemáme vlastní bankomaty, to není součástí strategie nízkonákladové banky, kterou mBank je. Výběr Vás z jakéhokoliv bankomatu nic nestojí.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:14Autor: FDP

Otázka: Kdy konečně začnete s půjčkama?

Jiří Báča, mBank: Dobrý den,

v současnosti jsme už ukončili veškeré technologické a procesní přípravy, stejně tak jsme už vyřešili i komplikaci ve spojení s CBCB. V tuto chvíli už intenzivně mPůjčku testujeme. V řádu dnů, po ukončení testování, začneme s pasivním prodejem. Ve chvíli, kdy si budeme jisti, že všechno běží naprosto hladce, začneme s aktivním prodejem této mímořádné půjčky.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:16Autor: Jiřík

Otázka: Jsou výnosy z klienty investovaných peněz tak malé, že nejde provozovat ony "drahé" služby zdarma? Klienti svěřují bankám peníze, hodně peněz, a ještě za to mají platit. Jsou tedy velké české banky takovými zloději? Změní toto mBank doopravdy?

Jiří Báča, mBank: Jsem pevně přesvědčen, že už brzy dokážeme, že lze bankovnictví v čechách dělat profitabilně i bez vysokých poplatků.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:17Autor: MožnáKlient

Otázka: Kdy budete nabízet reliefní VISA karty, eventuálně čipové karty? V obchodech na západ od nás vaše současné platebky odmítají (prakticky vyzkoušeno v Rakousku a Francii, přítelkyně je vaše klientka).

Jiří Báča, mBank: Jak už jsem psal výše, přelom dubna/května. Osobně mám ověřenou zcela opačnou zkušenost. Těším se na to, že se brzy stanete naším klientem.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:18Autor: marek

Otázka: kolik klientu budete povazovat za uspech, dejme tomu v roce 2012? od ktereho roku chcete byt ziskovi, dekuji

Jiří Báča, mBank: Dobrý den Marku,

moji osobní ambicí je, se stát - co se počtu klientů týče - 4tou největší bankou na trhu v horizontu, který uvádíte.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:19Autor: Jiří B.

Otázka: Dobrý den,
držím Vám palce, jste jediná banka na trhu, která se nechová jako hyena. Jen absence zahraničního plateního styku (přijem plateb ze zahraničí) mě zatím brání se stát Vašim klientem. Kdy ji plánujete zavést? Netrpělivě na ni čekám.

Jiří Báča, mBank: Dobrý den, odpověď najdete výše. Děkujeme za podporu.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:22Autor: Jarda

Otázka: Planujete zavedeni autonomnich sifrovacich klicu podobnych jako ebanka,Unicredite(HVB)?

Jiří Báča, mBank: Dobrý den Jardo,

věřte tomu, že jak Commerzbank, které jsme součástí, tak mBank mají týmy, které intenzivně pracují na vyhodnocování a vývoji zabezpečení našeho internetového bankovnictví. Určitě bude docházet k dalším posunům, které budou mít za cíl udržet, co nejpozitivnější poměr ve prospěch klienta, mezi zabezpečením a uživatelským komfortem. Vy jste zmínil jednu z alternativ, kterých je však více.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:23Autor: david hollandsko

Otázka: V ABN ambro momentalne Fortis Bank....mam vsechno zadarmo + jediny poplatek je za kartu a ten je minimalni....+ vyber z uctu do 8000 euro hotovostne bez oznameni.otevrel jsem si ucet v cechach u CSOB a hrozne jsem se rozcilil nad nesmyslnymi poplatky.

Jiří Báča, mBank: Rozumím Vašemu rozčílení a myslím, že důvodů pro podobné rozčilování budete mít v čechách stále méně. Příjemný den do Holandska!

Odpovězeno: 18. 03. | 11:28Autor: Jirina, Morava

Otázka: Pane ředitei, i když velice vítám účty bez poplatků, zajimalo by mě z čeho budete brát na tak vysoké úroky, z čeho budete financovat hypotéky,platy zaměstnanců, fond oprav,atd. Děkuji

Jiří Báča, mBank: Dobrý den Jiřino,

asi Vás překvapím, ale na našem spořícím účtu máme stále zajímavý výnos. Zkuste si někdy porovnat úrokovou sazbu, kterou Vám nabízí Vaše banka (např. na spořícím účtu) s jednoměsíčním PRIBOR/PRIBID. Se zdroji pro financování hypoték nemáme nejmenší problém, jak jsem už informoval dříve, objem depozit, který do mBank stále velmi dynamicky přibývá, je v řádu mnoha miliard korun. Stejně tak je dobré připomenout, že jsme součástí jedné z největších bankovních skupin v Evropě a druhé největší neměcké banky Commerzbank.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:30Autor: JK

Otázka: Kdy zhruba předpokládáte, že se z mBank stane plnohodnotná banka se všemi základními službami (kontokorent, kreditky, zahraniční platby)?

Jiří Báča, mBank: Naprostou většinu produktů a služeb, které čeští klienti považují za důležité uvedeme na trh od poloviny dubna do počátku července letošního roku. Myslím, že na příštím online rozhovoru na aktualne.cz už obdobnou otázku už nedostanu.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:32Autor: Karel

Otázka: Dobry den,
kdy bude mozne u vas ouzivat SIPO? Dekuji.

Jiří Báča, mBank: Dobrý den Karle,

inkaso zavedeme v průběhu dubna. SIPO na přelomu června/července. Osobně jsem přesvědčený, že inkasní platby jsou modernější a pro klienta komfortnější, než SIPO. Navíc u mBank ho máte plně zdarma.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:35Autor: Jiří H.

Otázka: Jsem Vašim spokojeným klientem a držím palce v boji s bankovními dinosaury na českém trhu. Netrpělivě čekám na účty pro OSVČ. Potěšíte mě brzkým termínem jejich zavedení? Děkuji.

Jiří Báča, mBank: Dobrý den Jiří,

děkuji za podporu. Na mimořádně atraktivní podnikatelský segment razantně vstoupíme na přelomu června/července. Pokud se dinosauři výrazně nerozhýbou, hrozí jim, že skončí v době ledové. Pokud se rozhodnete pro mBank, bude to pro Vás pozitivní.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:41Autor: Jan K.

Otázka: Proc jde ustat provoz bez poplatku?
Je to tim, ze nemate kamenne banky a Vase naklady na provoz jsou podstatne nizsi nez u jinych bank? Ostatni bankovni ustavy v Cesku Vas urcite nemaji rady, kdyz se rozkrylo a lidem zacina svitat, ze se da zit treba jen z penez vkladatelu.

Jiří Báča, mBank: Dobrý den Honzo,

nejenže to jde ustát, ale lze být i velmi profitabilní. Máte pravdu, že jedním ze základním klíčů k tomuto úspěchu je odlišné řízení nákladů, než je tomu u typický českých kamenných bank. Skutečně nebudujeme a budovat nebudeme stovky kamenných poboček s vysokými fixními náklady. V oblasti distribuce máme propracovaný model, který je založen na internetu, mobilní distribuci, progresivnímu odměňování našich poradců atd. Současně využíváme výhod silné finanční skupiny a fungování pod jednotnou evropskou licencí. To nám umožňuje dramaticky snížit náklady zejména v oblasti IT & OPS.

Máte pravdu, že ostatní české banky asi nejsou rády, ale my zde nejsme od toho, abychom jim dělali radost, ale proto, abychom konečně změnili český bankovní trh a přinesli profit našemu akcionáři.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:42Autor: Elpo

Otázka: Neuvažujete o nějaké formě spolupráce třeba s Českou poštou, aby bylo možné provést vklad hotovosti do mBank na co největším počtu míst v zemi, aniž byste museli otvírat vlastní pobočky?

Jiří Báča, mBank: Tuto alternativu jsme zvažovali, na druhé straně intenzivně posuzujeme 3 alternativní možnosti, které se nám zdají být výrazně efektivnější a klienta nic nestojí. Myslím, že uživatelé mFóra už vědí...

Odpovězeno: 18. 03. | 11:45Autor: nespetr

Otázka: Dobrý den, jsem klientem mBank patřícím do spokojené většiny, který ale často navštěvuje mFórum. Chybí mi častější reakce pracovníků mBank (mimo Adama) na řešené problémy. Vylepšíte to? Děkuji za odpověď a vydržte. :-)

Jiří Báča, mBank: Dobrý den Petře,

nejdřív bych chtěl vyzdvihnout práci Adama Zbiejczuka, který je naprosto mimořádným a zároveň prvním bankovním bloggerem v ČR. Ostatní kolegové se snaží také přispívat na mFórum, nicméně v tyto týdny opravdu intenzivně pracujeme na uvedení velkého množství produktů a služeb na český trh. Toto mimořádné pracovní vytížení mých kolegů dočasně snížilo jejich kapacitu být častěji na mFóru. Polepšíme se ;-)

Odpovězeno: 18. 03. | 11:50Autor: Ferda

Otázka: Dobrý den, řada bank tvrdí, že žádný velký úprk klientů k mBank nezažívá. Myslíte si, že je to třeba tím, že ti klienti tam mají závazky (nesplacený úvěr, kontokorent, hypotéka), ale jakmile to doplatí, utečou k vám?

Jiří Báča, mBank: Dobrý den Ferdo,

máme detailní statistiky nejen počtu klientů, ale i odkud si k nám klienti převádějí své finanční prostředky. Tato data má nesporně k dispozici i naše konkurence. Myslím, že minimálně ve 4 bankách tak v klidu, jak tvrdí, rozhodně nemohou být. Na druhé straně rozumím tomu, že někteří klienti čekají například na zavedení inkasních plateb, aby mohli převést do mBank své veškeré aktivity.

To, co mě osobně mimořádně těší, je to, že z našich dat jasně vyplývá, že klienti si k nám začínají ve velkém množství posílat své výplaty a uskutečňovat platební transakce.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:53Autor: Jan K.

Otázka: Zajimalo by me jake jsou garance v pripade krachu banky, jak to vubec funguje, kdyz budu mit u Vas 100.000 Kc.
Prijdu o vsechno?
Myslim,ze to je jeden z hlavnich duvodu proc lide stale vahaji prejit k mBank, protoze se boji pripadneho krachu a ze prijdou o vsechny ulozene penize.

Jiří Báča, mBank: Dobrý den Honzo,

všechny banky na českém trhu mají povinné pojištění vkladů ve výši 25 tis. . To samozřejmě platí i pro mBank. Z mého pohledu je klíčové to, že mBank patří do skupiny Commerzbank, která patří mezi nejvýznamější bankovní skupiny v Evropě, a současně náš bankovní model mimořádně úspěšně funguje už 7 let v Polsku. O Vaše peníze se tedy v žádném případě nemusíte bát.

Odpovězeno: 18. 03. | 11:58Autor: Jiri Kujny

Otázka: Dobry den, ze zakladni filosofie Vasi banky jsem nadseny, z ceskeho bankovnictvi obecne je mi nevolno. Urcite se k Vam chci v brzke dobe presunout. Chci se zeptat, zda-li pujde bez problemu "predelat" i moje hypoteka. Jake podminky (urok atd.) mi aktualne date? Dekuji a preji uspesny byznys.

Jiří Báča, mBank: Určitě není problém se k mBank přesunout včetně Vaší hypotéky, konkrétní úrok vychází z parametrů hypotéky. Pokud už máte hypotéku u jiné banky, proces poskytnutí mHypotéky je výrazně snažší a pravděpodobnost schválení je výrazně vysoká.

Odpovězeno: 18. 03. | 12:00Autor: stoural

Otázka: Pocet vyberu z bankomatu v zahranici zdarma neni omezen? Jaky kurz je pouzit pro prepocet? Bude na vasich strankach tento kurz uvadet?

Jiří Báča, mBank: Tento počet skutečně omozen není, používáme kurz deviza/prodej. Po návratu z aktualne.cz ověřím, zda-li tento kurz už neuvádíme a pokud nikoliv, děkuji Vám tímto za podnět ke zlepšení.

Odpovězeno: 18. 03. | 12:03Autor: fousek

Otázka: Pěkný den.
Uvažoval jsem o zřízení účtu u Mbank, ale odradily mě dotazy na rodinný stav, zdroj příjmů apod, které je třeba povinně (!) zodpovědět. Je toto nutné i v případě, že mám zájem jen o účet? U hypotéky, kontokorentu, či jiné půjčky bych to pochopil.

Jiří Báča, mBank: Dobrý den,

v průběhu tohoto týdne se naše žádost změní a na tyto otázky už nebudete muset odpovídat. Zdroj příjmů tam ale zůstat musí, protože banky a pobočky zahraničních bank jsou na základě par. 41 odst. 2 a 3 zák. č. 6/1993 sb. o ČNB povinné předkládat tyto informace a podklady do ČNB.

Odpovězeno: 18. 03. | 12:05Autor: Milan

Otázka: Pane generální řediteli, jsem rád, že Vaše banka konečně přišla s něčím novým, je patrné ale, že "první vlaštovka jaro nedělá"... jaké byly dosud reakce v bankovní konkurenci? Předpokládám, že řada bank o svou klientelu přijde. Myslíte, že Vaše přítomnost na našem trhu konečně způsobí "revoluci"?

Jiří Báča, mBank: Reakce jsou už v tuto chvíli patrné, ačkoliv PR rétorika ostatních bank stále tvrdí opak. Jsem přesvědčený o tom, že jsme spustili proces, na jehož konci bude výrazná změna poplatkové politiky na českém bankovním trhu. Otázkou je pouze jeho dynamika a průběh.

Spíše než revoluci bych tedy raději hovořil o procesu, kterému se ani české bankovnictví nemůže vyhnout.

Odpovězeno: 18. 03. | 12:08Autor: Vasja

Otázka: Zdá se, že největším problémem mBank je to, že lidé této bance nevěří. Hodláte nějak posílit image společnosti se zdůrazněním na silného a bezpečného partnera v pozadí, aby se lidé nebáli toho, že jste nějací kampeličkoví podvodníci?

Jiří Báča, mBank: Dobrý den Vasjo,

počet a dynamika růstu klientů, stejně jako růstu depozit jasně vypovídají o důvěře českého trhu v naší banku. Na druhé straně s Vámi souhlasím, že jsme už od počátku měli více zdůrazňovat, že patříme do bankovní skupiny Commerzbank. Je třeba si uvědomit, že jsme na trhu pouze 3 měsíce a to je relativně krátká doba na vybudování silné značky na lokálním trhu.

Odpovězeno: 18. 03. | 12:13Autor: Mirek

Otázka: Jen chci poděkovat, že sám osobně chodíte na stránkách mBank diskutovat do diskuzního fóra s "obyčejnými" lidmi. Jste asi první generální ředitel v této zemi, který tak činí, navíc se skromností, neboť se nepodepisujete plným titulem a funkcí, ale jen jako Jirka Báča. Klobouk dolů!

Jiří Báča, mBank: Věřte mi, že nic pro mě není tak inspirativní, než je mFórum. Je to nejrychlejší přenos informace mezi klientem a bankou. Například právě díky mFóru jsme dokázali v rekordním čase restrukturalizovat proces aktivace účtu na www.mbank.cz (tj. přes internet) z několika týdnů na 4 dny. Tedy díky Vám.Protože čas vymezený pro naši dizkuzi na aktualne.cz vypršel, chtěl bych Vám poděkovat za Vaše dotazy a omluvit se, že jsem nestihl odpovědět na všechny (bylo jich opravdu hodně). Díky za podporu a příjemný den Jíří Báča.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

před 1 hodinou

Premier League vyšetřuje Manchester City kvůli porušení finančních pravidel

Vedení fotbalové Premier League zahájilo vyšetřování Manchesteru City kvůli podezření z porušení finančních pravidel mezi lety 2009 až 2018. Úřadující angličtí šampioni jsou obvinění, že během uvedených let neposkytli kompletní údaje z účetnictví a nesplnili podmínky finanční fair play. S odkazem na vyjádření Premier League to uvedly agentury Reuters a AP.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Dodavatel innogy zlevní plyn pod cenový strop. Sleva začne platit zpětně od začátku února

Energetická společnost innogy, která je s více než 1,1 milionu klientů největším dodavatelem plynu v ČR, zlevní 320 000 svých stávajících zákazníků dodávky plynu pod vládní cenový strop. Sleva, která bude platit zpětně od začátku února, zajistí podle ní úsporu zhruba 240 Kč za megawatthodinu (MWh). Zákazníci, kteří plynem vytápí rodinný dům tak v průměru ušetří asi 3000 korun za rok. U klientů, kteří plyn používají na vaření, bude sleva 34 procent. Dnes o tom informovalo innogy. Ceny energií pod vládní strop v posledních dnech snižují i další velcí dodavatelé.

Většina dodavatelů energií od začátku roku nabízí novým zákazníkům tarify s cenami vycházející z vládního cenového maxima. To činí pro letošní rok 6000 korun za jednu MWh elektřiny včetně DPH a 3000 korun za jednu MWh plynu. K tomu je potřeba připočítat distribuční poplatky. Takzvané stropy platí pro domácnosti, firmy i veřejné instituce.

Sleva pro zákazníky innogy, kteří mají základní tarif Standard na dobu neurčitou, dosáhne 18 procent z dosavadních ceníkových cen pro zákazníky, kteří plynem topí. Nové ceny pod stanoveným stropem budou mít také zákazníci, kterým aktuálně končí jejich fixované smlouvy. Firma uvedla, že tak reaguje na současný cenový vývoj na velkoobchodních trzích, kde plyn za poslední měsíce několikanásobně zlevnil. Ke snížení cen přispěly také výrazné úspory energií a teplé počasí.

Zdroj: ČTK
Další zprávy