Šéf investic ČSOB: Trh ztráty vrátí, ale jen s pomocí

Jan Barta, ČSOB Investiční společnost
23. 1. 2008 18:00
Nervózní chování investorů prohlubuje krizi

Analýza - Situace na světových trzích se zdá být neudržitelná. Akce amerických centrálních bankéřů, kteří prudce snížili sazby, nezabrala. Po lehkém oživení se akcie opět začaly propadat.

Svůj pohled na následujících otázkách demonstruje Jan Barta, generální ředitel ČSOB Investiční společnost.

Jaký je vzkaz investorům?

Americká ekonomika vstoupila do fáze zpomalení a všichni jsou nyní zvědaví, jak silně se dotkne ekonomik v Asii a Evropě. Podle některých významných názorových skupin se poklesy akciových trhů (indexů) relativně brzy vyčerpají.

Trhy dokáží vrátit, co vzaly, ale musíme jim pomoci. V situacích jako je tato si může investor svým nervozním chováním poškodit investici mnohem více, než by to dokázaly akciové trhy. To je, myslím, hlavní nebezpečí současné situace.

Jaký dopad bude mít zpomalení US ekonomiky na asijské a evropské ekonomiky?

Tato otázka nás velmi zajímá a to nejen proto, že jedny z našich nejúspěšnějších zajištěných fondů jsou zaměřeny na asijské akcie. Dříve než vyjádřím svůj osobní názor předesílám, že predikce makroekonomického vývoje v sobě nemají jistotu matematických vývodů. Zde se posuzují stovky faktorů a vztahů  a ty vztahy nemají vždy stejný průběh.

Odpovědi výzkumných pracovišť velkých investičních správců lze rozdělit na dva tábory. Jeden tvrdí, že asijské trhy jsou soběstačné a zpomalení US ekonomiky se jich významněji nedotkne. Jiní tvrdí pravý opak. Investoři se setkávají s oběma a názory a musí z toho být notně zmatení.

Osobně se domnívám, že pravda je někde uprostřed. Asijské i evropské trhy budou zasaženy obdobím volatility a možná mírným zpomalením, ale to by mělo být vše. Pro investory do zajištěných fondů by se nemělo jednat o dilema prvního řádu. Ostatním investorům bych doporučil nepanikařit a případně se poradit se svým investičním poradcem.

Vyplatí se v současné době spíše spořit hotovost prostřednictvím spořících účtů a termínovaných vkladů nebo je vhodné stále uvažovat o investicích?

Pro většinu investorů - soukromých osob, kteří nejsou"hráči" na finančním trhu se většinou vyplatí dlouhodobě investovat dle jejich cílů a jejich investičního profilu a nenechat se tolik ovlivňovat vývojem trhu. Obvykle to také znamená investovat pravidelně nebo investici rozložit na několik částí, aby nedošlo k náhodnému nevhodnému načasování investice.

V situaci, jakou je tato se obvykle říká, že korekce dává dobrou příležitost k doinvestování (dokoupení akcií). Pokud jste dlouhodobý investor a hledáte cílevědomě kvalitní akcie za dobré ceny, pak je současná situace k doinvestování tou pravou. Pravda, budete muset nejspíše ustát ještě dva nebo tři měsíce volatility, ale jste-li dlouhodobý investor - můžete v portfoliu budovat výhodné akciové pozice.

V případě dlouhodobých investic není správné investice "časovat". Dlouhodobé zkušenosti ukazují, že na tom drobní investoři většinou prodělávají. Růst akciových trhů je dlouhodobý, avšak nárůst cen se obvykle soustředí do několika kratších období, které lze jen velmi těžko dopředu odhadnout.

Když potom investorovi některé z těchto dnů "uniknout" může "přijít" například až o polovinu dlouhodobého výnosu. Většinou se návrat trhů na růstovou trajektorii odehrává v několika málo dnech a bývá poměrně razantní.

Foto: ČSOB
Jan Barta, generální ředitel ČSOB Investiční společnosti

 

Právě se děje

Další zprávy