Růst minimální mzdy zvýší pojistné stovkám tisíc lidí

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
26. 7. 2013 8:20
Studenti nad 26 let nebo někteří nezaměstnaní si měsíčně připlatí 68 korun.
Evropský průkaz zdravotního pojištění
Evropský průkaz zdravotního pojištění | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Zvýšení minimální mzdy současně znamená, že stovky tisíc lidí si budou muset navýšit odvody na zdravotní pojištění.

Jde například o studenty nad věkovou hranicí 26 let nebo o nezaměstnané, kteří nejsou evidováni na úřadu práce. Jen největší tuzemská zdravotní pojišťovna VZP takových plátců eviduje 150 tisíc.

„Každý měsíc budou muset odvést na zdravotní pojištění o 68 korun víc než doposud. Na změnu musí zareagovat také všichni zaměstnavatelé, kteří jsou povinni upravit odvody na pojistné u svých zaměstnanců," říká mluvčí VZP Oldřich Tichý.

Stejný postup se neaplikuje u sociálního pojištění, protože, zjednodušeně řečeno, sociální pojištění platí jen ten, kdo je výdělečně činný. Měnit zálohy nemusí ani zhruba 5600 lidí, kteří se k účasti na důchodovém pojištění dobrovolně přihlásili.

"Na pojistné osob dobrovolně účastných důchodového pojištění nemá výše minimální mzdy žádný vliv, minimální vyměřovací základ se odvíjí od průměrné mzdy a pojištěnec si jej může určit i ve vyšší částce," vysvětluje Jana Buraňová, mluvčí České správy sociálního zabezpečení.

1148 korun

O zvýšení minimální mzdy z 8000 na 8500 korun měsíčně rozhodla nová vláda vedená Jiřím Rusnokem, když schválila návrh ministra práce a sociálních věcí Františka Koníčka. Změna začne platit od srpna.

Minimální mzda je vyměřovacím základem pro odvody zdravotního pojištění u takzvaných osob bez zdanitelných příjmů. „To jsou ti lidé, kteří celý kalendářní měsíc nejsou zaměstnáni, nemají příjem z podnikání nebo za ně neplatí pojistné stát. Tedy například studenti nad 26 let nebo nezaměstnaní, kteří nejsou evidováni na úřadu práce," říká Tichý.

Pojistné odváděné podle výše minimální mzdy stoupne z 1080 na 1148 korun. Jelikož zvýšení platí od srpna, musí být platba pojistného navýšena již za srpen. „Ta je u osob bez zdanitelných příjmů splatná nejpozději 9. září," dodává Tichý.

Zvýšením minimální mzdy dojde také ke zvýšení doplatků do minimálního vyměřovacího základu či ke zvýšení platby za každý den neplaceného volna. V tomto případě jde ale o povinnost zaměstnavatele, zaměstnanci se nemusí sami o nic starat.

Pro podnikatele se zvýšením minimální mzdy odvody na zdravotní pojištění nemění, stejně jako se nemění platba státu za státní pojištěnce.

Naposledy byla minimální mzda zvýšena od 1. ledna 2007, a to ze 7955 na 8000 korun. V posledních letech tedy stagnovala a z ní vypočítané pojistné zůstávalo na výši 1080 korun.

 

Právě se děje

Další zprávy