Rodičovský příspěvek se mění. Víte, jak ho čerpat, abyste zbytečně nepřišli o peníze?

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 15. 12. 2018 14:54
O rodičovském příspěvku se aktuálně hodně mluví. Vláda ho totiž chce po letech opět zvýšit. Koaliční dohoda zatím zní, že rodiče dostanou navíc 80 tisíc korun, a to od ledna 2020. Do té doby platí současná podoba příspěvku, která ovšem doznala i v letošním roce určitých změn. Víte, jak si příspěvek nastavit tak, abyste netratili?
Foto: Shutterstock

Zůstáváme doma tři roky

Zatímco v minulosti si rodiče nesměli k příspěvku přivydělávat, dnes výše příjmu nikoho nezajímá. Co ale úřady zatím stále zajímá, je délka pobytu dítěte do dvou let věku v předškolních zařízeních. Mohou tam pobýt maximálně 46 hodin v měsíci. V návrhu změn, které mají začít platit od ledna 2020, je však tato podmínka zrušena. 

  • V říjnu 2018 pobíralo rodičovský příspěvek zhruba 280 tisíc osob. Nejvíce rodičů, přes 140 tisíc, čerpá měsíčně částku od 6000 do 7600 korun, na rodičovské tak nejčastěji zůstávají tři roky. Maximální možnou částku přes 36 tisíc v současnosti pobírají necelé tři stovky rodičů. 

Česko má jednu z nejdelších rodičovských dovolených na světě. Názory na to, zda je to správné, se různí. Zatímco z pohledu kariéry žena ztrácí dlouhým pobytem doma kontakt s původní profesí, z pohledu některých dětských psychologů je dlouhodobá péče rodičů o malé dítě nenahraditelná.

Ženám, které se vracejí z mateřské dovolené, musí zaměstnavatel držet jejich původní místo, a to do tří let věku dítěte. V případě, že chce rodič zůstat s dítětem ještě o rok déle, musí se domluvit se zaměstnavatelem. Není-li to možné, například proto, že původní práce odpadla nebo pracoviště bylo zrušeno, zaměstnavatel ženu musí zařadit na jiné místo v souladu s předchozí pracovní smlouvou

 

Právě se děje

Další zprávy