Útok na Wall Street pro akciové zelenáče: Jak parta hipsterů drtí investiční profíky

Ekonomika Ekonomika
4. 2. 2021 6:16
Wall Street zažívá v posledních dnech zemětřesení, které znepokojuje i Bílý dům. Pro lidi neznalé světa akcií to může být o to víc překvapující, že za překotnými událostmi stojí uživatelé sociální sítě Reddit, která slouží jindy jako diskusní prostor. Jak je možné, že "lidé z ulice" otřásli akciovými trhy? Připravili jsme srozumitelný přehled, který základní pojmy vysvětlí i akciovým zelenáčům.
Muž s americkou vlajkou, na níž se skví nápis "Nová americká revoluce", se v New Yorku účastní shromáždění "Re-Occupy Wall Street" na podporu skupiny WallStreetBets.
Muž s americkou vlajkou, na níž se skví nápis "Nová americká revoluce", se v New Yorku účastní shromáždění "Re-Occupy Wall Street" na podporu skupiny WallStreetBets. | Foto: ČTK

Okupujte Wall Street 2?

WallStreetBets tvrdí, že vyrazila do boje s bohatými manažery z Wall Street. Jeden z dlouholetých členů skupiny to pro server Yahoo pojmenoval jako "pracující třída versus hedge fondy", "chudí versus bohatí". Další uživatelé skupiny pak poukazují na to, že zatímco zámožní lidé podle nich v pandemii ještě více zbohatli, "obyčejní" lidé přišli kvůli protiepidemickým opatřením o práci nebo zbankrotovali. 

Kroky "zdivočelých investorů" z WallStreetBets si však získaly sympatie řady dalších zejména levicových aktivistů, kteří poslední lednový den vyrazili na Manhattan poblíž Wall Street na shromáždění "Re-Occupy Wall Street". Do akce pořádané Klubem mladých republikánů v New Yorku se podle amerických médií zapojily desítky lidí.

Hnutí Occupy Wall Street (Okupujte Wall Street), které se zformovalo v roce 2011 a v témže a dalším roce pořádalo sérii protestů nejen v USA, bojuje především proti společenské a ekonomické nerovnosti a za omezení moci korporací.

Některá zahraniční média tak v souvislosti s WallStreetBets hledají paralelu právě k událostem z let 2011 a 2012. Demonstranti tehdy tvrdili, že zastupují 99 procent Američanů proti jednomu procentu nejbohatších.

Komentář ekonoma BH Securities Štěpána Křečka:
"Je to jiné (oproti protestům v roce 2011, pozn. red.) v tom, že se proti Wall Street hraje na jejím vlastním hřišti. Malí investoři využívají zbraně Wall Street k partyzánským akcím. Vycvičená armáda velkých fondů byla zahnána do kouta a ztratila jednu z bitev. Došlo k podcenění soupeře a partyzáni skvěle využili momentu překvapení. Jelikož však malí investoři přece jen mají méně kapitálu, je v podstatě vyloučené, aby vyhráli celou válku."

 

Právě se děje

Další zprávy