Půjčím si 50 tisíc, vrátím 130. Úvěráři mají nové triky, žebříček radí, kde zpozornět

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
26. 11. 2019 12:07
Organizace Člověk v tísni zveřejnila své pravidelné srovnání spotřebitelských půjček v Česku. Podrobná analýza zkoumá všech 35 společností, které smějí poskytovat nezajištěné splátkové úvěry. Jaké nabídky jsou nejvýhodnější a jaké naopak mohou peněženku doslova vytunelovat? Podívejte se na žebříček.
Na co si dát pozor při žádosti o půjčku
Na co si dát pozor při žádosti o půjčku | Foto: člověk v tísni

Problematické sankce a předčasné splacení

Některé společnosti mají také podle odborníků z Člověka v tísni ve svých obchodních podmínkách problematické sankce.

"U společnosti HFS můžete například za jakékoliv prodlení dostat k úhradě náklady ve výši 5000 korun. Společnost Pronto Credit (Prontopůjčka) může zase klienta pokutovat pětistovkou za to, že včas nenahlásil zhoršení svojí finanční situace, tedy například ztrátu zaměstnaní nebo pracovní neschopnost," říká Borges. 

Autoři analýzy také doporučují, aby si lidé pečlivě zkontrolovali, zda se náklady úvěru, tedy úroková sazba či různé poplatky, uvedené ve smlouvě, shodují s tím, co jim bylo dříve řečeno. Ne vždy tomu tak musí být. "Zvlášť pečlivou kontrolu doporučujeme v případě, že se jedná o půjčku, kterou nám nenabízí přímo poskytovatel, ale některý z jeho zprostředkovatelů. Obezřetnost je ale na místě vždy," radí Borges.

Dalším problematickým bodem je chování společností při předčasném splacení. Zákon sice podle analytika výslovně stanovuje, že věřitel nesmí v takovém případě požadovat více než 1 % z vypůjčené částky, nicméně některé společnosti toto nařízení obcházejí a žádají doplacení desítek tisíc za různé nesmyslné administrativní poplatky. "V takovém případě je namístě kontaktovat některou z dluhových poraden nebo finančního arbitra," dodává Borges. 

 

Právě se děje

Další zprávy