Nové zdroje energie i péče o lidi. Přehled napoví, kde bude příští roky nejvíce práce

Aneta Řezníčková Aneta Řezníčková
Aktualizováno 16. 4. 2023 18:06
Digitalizace, nové zdroje energie a ochrana životního prostředí - to jsou témata, která v následujících letech budou stále více rezonovat. Na pracovním trhu vytvoří tisíce nových pracovních míst pro specialisty i administrativní pracovníky. Aktuálně.cz dalo ve spolupráci s personalisty dohromady pět odvětví, která v následujících letech slibují významný růst.
Vodík, ilustrační foto.
Vodík, ilustrační foto. | Foto: ČTK

Práce s vodíkem

Tak jako 70. a 80. léta patřila ropě a petrolejářskému průmyslu, budoucnost patří podle expertů vodíku. Podle hlavního akciového stratéga Petera Garnryho ze skupiny Saxo Bank by rok 2023 mohl být rokem vodíku. "Akcie, které mají co do činění s vodíkem, zahájily letošní rok výrazným posílením, za nímž stojí několik velkých průmyslových objednávek," komentuje Garnry. 

  • Podle mnohých je vodík řešením pro dekarbonizaci ekonomiky. "Očekáváme, že vodíkové odvětví se bude rozvíjet ostrým tempem a natáhne ty nejlepší mozky," uvádí i Marek Huml z kanceláře Stanton Chase. 

Vodík je sice nejjednodušší chemický prvek, ale již léta na něj upírají pozornost všichni, kteří se zaobírají alternativním palivem. "Je totiž velmi flexibilní, při pohonu motorů nevytváří žádné emise a je ho prakticky nekonečné množství, je obsažen ve vodě, v biomase i ve fosilních palivech. Jeho nevýhodou jsou zatím vysoké produkční náklady a velká spotřeba energie, kterou je třeba pro jeho stlačení a skladování," uvádí ve své zprávě Stanton Chase. 

Rychlou vodíkovou budoucnost předpovídali vědci již v 60. letech a Island na ni přejít zkoušel v 90. letech, avšak až nyní se ve vodíku točí každý rok 120 miliard dolarů a celý sektor roste pětiprocentním tempem ročně. Podle předpokladů vznikne v Evropské unii do roku 2030 na milion pracovních míst ve vodíku, a do roku 2050 dokonce 5,4 milionu. To je pro srovnání zhruba třikrát více pozic, než je nyní v chemickém průmyslu. Na celosvětové úrovni by počet pracovních míst mohl dosáhnout až 30 milionů v polovině 21. století.

"Vodík bude hrát klíčovou roli v moderní energetice a v dopravě. Nemáme lepší prostředek pro skladování energie," tvrdí Ladislav Ornst, předseda představenstva firmy United Hydrogen, která vybudovala vodíkový byznys v USA a nyní se zabývá investicemi do vodíkových technologií ve střední a východní Evropě. "A pro nastartování projektů budeme potřebovat manažery a projektové lídry s technickým a finančním vzděláním, samozřejmě později i lidi do výroby," dodává Ornst.

 

Právě se děje

Další zprávy