Nová vláda ve vaší peněžence. Projděte si, jak chce změnit daně, důchody či dávky

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 12. 7. 2018 12:22
Z programu koalice ANO a ČSSD jsme vybrali body, které se týkají osobních financí. Projděte si je v našem přehledu.

Daně pro zaměstnance i OSVČ

Koalice chce zrušit takzvanou superhrubou mzdu u daně z příjmů fyzických osob (sazba 15 %, která se počítá z hrubé mzdy plus povinných odvodů zaměstnavatele) a nahradit ji základní sazbou 19 procent z hrubé mzdy.

Současně se oficiálně vrátí k progresivnímu zdanění. Místo "solidárního zvýšení daně" pro lidi s více než čtyřnásobkem průměrné mzdy vznikne zvýšená sazba 23 procent z hrubé mzdy.

"Ve vztahu k zaměstnancům musí změny systému přinést snížení daňové zátěže o jeden procentní bod," uvádí koalice.

Výrazněji pocítí zvýšení daňové sazby z 15 na 19 procent podnikatelé a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Částečnou kompenzací má být možnost odečíst si od základu daně tři čtvrtiny odvedeného pojistného, a to zřejmě i při využití výdajových paušálů. V současném systému nejsou platby na sociální a zdravotní pojištění daňově uznatelným nákladem.

Vláda dále neurčitě slibuje "aktivní podporu pracujících rodin s dětmi prostřednictvím daňových slev". Toto zvýhodnění už nyní patří k nejvýraznějším v zemích OECD, slevy na dítě výrazně zvyšovala už minulá koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Celková daňová zátěž se nezvýší, slibuje vláda.

Cílem je také "vyřešit problematiku služeb, jako je Uber nebo Airbnb, a platformám nastavit jasná pravidla z hlediska spravedlivého zdanění na jedné straně a z pohledu jednoduchého uživatelsky komfortního přístupu na straně druhé".

 

Právě se děje

před 42 minutami

Británie chce příští rok zakázat vstup trestaným unijním občanům

Británie chce od 1. ledna příštího roku zakázat vstup na své území všem občanům Evropské unie odsouzeným k více než ročnímu trestu vězení. Podle britských médií by po konci brexitového přechodného období pro občany EU platila stejně přísná pravidla, jako pro zbytek světa. O návrhu ministryně vnitra Priti Patelové bude ve čtvrtek jednat britský parlament.

Do konce přechodného období, které skončí 31. prosince, platí pravidla z doby britského členství v unii a tak země může jejím občanům včetně Čechů zamítnout vstup jen ze závažných důvodů. Podle nově navrhovaného řešení by do Británie od příštího roku nesměli občané EU odsouzení k delšímu než ročnímu trestu odnětí svobody nebo osoby, které v posledním roce spáchaly trestný čin.

Britský plán má však jednu trhlinu. Počítá totiž s využitím Evropského informačního systému rejstříku trestů (ECRIS). Pokud se ale nepodaří Londýnu s Bruselem uzavřít dohodu o budoucích vztazích, nebude k němu mít Británie přístup. Řešením by mohl být přístup k informacím díky členství v Interpolu.

Zdroj: ČTK
před 58 minutami

Vydavatelství Mafra se musí omluvit Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky

Vydavatelství Mafra se musí omluvit bývalému ministrovi vnitra Milanu Chovancovi za články o tom, že koupil za polovinu obvyklé ceny byt od uchazeče o státní zakázky. Rozhodl o tom ve čtvrtek pravomocně pražský městský soud. Ze znaleckých posudků totiž vyplynulo, že politik zaplatil zhruba běžnou částku. Omluva musí vyjít na první straně deníku Mladá fronta Dnes i na webu iDnes.cz. 

"Je to nepravdivé tvrzení, což bylo bezpečně zjištěno v odvolacím řízení," uvedl v odůvodnění rozhodnutí předseda odvolacího senátu Tomáš Novosad. Články pak podle něj navodily pocit, že Chovanec získal velmi levně byt a prodávající za to získali možnost ucházet se o státní zakázky.

Zdroj: ČTK
Další zprávy