Nová vláda ve vaší peněžence. Projděte si, jak chce změnit daně, důchody či dávky

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 12. 7. 2018 12:22
Z programu koalice ANO a ČSSD jsme vybrali body, které se týkají osobních financí. Projděte si je v našem přehledu.

Daně pro zaměstnance i OSVČ

Koalice chce zrušit takzvanou superhrubou mzdu u daně z příjmů fyzických osob (sazba 15 %, která se počítá z hrubé mzdy plus povinných odvodů zaměstnavatele) a nahradit ji základní sazbou 19 procent z hrubé mzdy.

Současně se oficiálně vrátí k progresivnímu zdanění. Místo "solidárního zvýšení daně" pro lidi s více než čtyřnásobkem průměrné mzdy vznikne zvýšená sazba 23 procent z hrubé mzdy.

"Ve vztahu k zaměstnancům musí změny systému přinést snížení daňové zátěže o jeden procentní bod," uvádí koalice.

Výrazněji pocítí zvýšení daňové sazby z 15 na 19 procent podnikatelé a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Částečnou kompenzací má být možnost odečíst si od základu daně tři čtvrtiny odvedeného pojistného, a to zřejmě i při využití výdajových paušálů. V současném systému nejsou platby na sociální a zdravotní pojištění daňově uznatelným nákladem.

Vláda dále neurčitě slibuje "aktivní podporu pracujících rodin s dětmi prostřednictvím daňových slev". Toto zvýhodnění už nyní patří k nejvýraznějším v zemích OECD, slevy na dítě výrazně zvyšovala už minulá koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Celková daňová zátěž se nezvýší, slibuje vláda.

Cílem je také "vyřešit problematiku služeb, jako je Uber nebo Airbnb, a platformám nastavit jasná pravidla z hlediska spravedlivého zdanění na jedné straně a z pohledu jednoduchého uživatelsky komfortního přístupu na straně druhé".

 

Právě se děje

před 12 minutami

Prezidentská kancelář žádá přezkoumat odložení trestního oznámení na senátora Lásku pro křivé obvinění

Kancelář prezidenta republiky požádala pražské městské státní zastupitelství, aby přezkoumalo rozhodnutí policie odložit její trestní oznámení na senátora Václava Lásku (SEN 21) a zástupce organizace Rekonstrukce státu pro křivé obvinění. Trestní oznámení reagovalo na kauzu, ve které kancléř Vratislav Mynář čelil podezření, že se snažil s vědomím prezidenta Miloše Zemana ovlivnit soudce v kauzách důležitých pro Pražský hrad.

Policie v červnu uvedla, že v podání prezidentské kanceláře "nebyly uvedeny skutečnosti nasvědčující tomu, že byl spáchán trestný čin. "Podle právníka prezidentské kanceláře Marka Nespaly dospěli policisté k závěru, že si Láska a zástupci organizace nesprávně vyhodnotili informace a mýlili se v právním hodnocení Mynářova jednání.

"My jsme přesvědčení, že zejména u zkušeného bývalého vyšetřovatele pana Lásky tomu tak nebylo," uvedl právní zástupce prezidentské kanceláře. Podle něj senátor jednal "se zločinným úmyslem poškodit Mynáře v jeho pracovním prostředí."

Další zprávy