Nová vláda ve vaší peněžence. Projděte si, jak chce změnit daně, důchody či dávky

Petr Kučera Petr Kučera
Aktualizováno 12. 7. 2018 12:22
Z programu koalice ANO a ČSSD jsme vybrali body, které se týkají osobních financí. Projděte si je v našem přehledu.

Daně pro zaměstnance i OSVČ

Koalice chce zrušit takzvanou superhrubou mzdu u daně z příjmů fyzických osob (sazba 15 %, která se počítá z hrubé mzdy plus povinných odvodů zaměstnavatele) a nahradit ji základní sazbou 19 procent z hrubé mzdy.

Současně se oficiálně vrátí k progresivnímu zdanění. Místo "solidárního zvýšení daně" pro lidi s více než čtyřnásobkem průměrné mzdy vznikne zvýšená sazba 23 procent z hrubé mzdy.

"Ve vztahu k zaměstnancům musí změny systému přinést snížení daňové zátěže o jeden procentní bod," uvádí koalice.

Výrazněji pocítí zvýšení daňové sazby z 15 na 19 procent podnikatelé a další osoby samostatně výdělečně činné (OSVČ). Částečnou kompenzací má být možnost odečíst si od základu daně tři čtvrtiny odvedeného pojistného, a to zřejmě i při využití výdajových paušálů. V současném systému nejsou platby na sociální a zdravotní pojištění daňově uznatelným nákladem.

Vláda dále neurčitě slibuje "aktivní podporu pracujících rodin s dětmi prostřednictvím daňových slev". Toto zvýhodnění už nyní patří k nejvýraznějším v zemích OECD, slevy na dítě výrazně zvyšovala už minulá koalice ČSSD, ANO a KDU-ČSL.

Celková daňová zátěž se nezvýší, slibuje vláda.

Cílem je také "vyřešit problematiku služeb, jako je Uber nebo Airbnb, a platformám nastavit jasná pravidla z hlediska spravedlivého zdanění na jedné straně a z pohledu jednoduchého uživatelsky komfortního přístupu na straně druhé".

 

Právě se děje

Aktualizováno před 6 minutami

Německá CDU zahájila sjezd, zvolí na něm nového předsedu

Německá vládní Křesťanskodemokratická unie (CDU) kancléřky Angely Merkelové zahájila druhý a zároveň závěrečný den volebního sjezdu, na kterém vybere nového předsedu, který se bude moci ucházet o kancléřskou kandidaturu. Delegáti, kteří se kvůli pandemii nemoci covid-19 sešli on-line, vybírají z trojice uchazečů. Dosluhující šéfka CDU Annegret Krampová-Karrenbauerová o funkci neusiluje a svůj post dala loni v únoru k dispozici.

Za favorita průzkumy mezi straníky označují někdejšího šéfa poslanců vládní konzervativní unie CDU/CSU Friedricha Merze, příslušníka konzervativního křídla, za kterým následují s mírným odstupem liberální ministerský předseda Severního Porýní-Vestfálska Armin Laschet a šéf zahraničního výboru Spolkového sněmu Norbert Röttgen. Kdo z nich ale opravdu usedne do předsednického křesla, rozhodne 1001 delegátů.

Kandidáti na stranického předsedu se nejprve straníkům představí a poté budou odpovídat na případné dotazy, okolo 11:00 bude následovat volba. Pokud žádný z trojice nezíská více než 50 procent hlasů, bude se konat druhé kolo. Výsledek by mohl být znám ještě před polednem.

Ačkoli jméno nového předsedy bude jasné již dnes, oficiálně bude potvrzeno až v pátek 22. ledna. Delegáti totiž z právních důvodů musí svou elektronickou volbu potvrdit korespondenčně.

Zdroj: ČTK
před 2 hodinami

Americký ministr zdravotnictví rezignoval kvůli útoku Trumpovců na Kapitol

Rezignaci podal v pátek ministr zdravotnictví Spojených států Alex Azar. Svůj krok zdůvodnil násilným útokem stoupenců amerického prezidenta Donalda Trumpa na americký Kongres z minulého týdne. Informovala o tom televize CNN. Azar podle ní zůstane ve funkci do 20. ledna, tedy do inaugurace nového prezidenta Joea Bidena.

Sídlo amerického Kongresu minulý týden během schůze k volebním výsledkům napadl dav Trumpových stoupenců, přičemž výtržnostem výrazně přispěl sám prezident. Šéf Bílého domu soustavně šířil nepravdivé a nepodložené informace o průběhu a výsledku voleb, na mítincích i na sociálních sítích burcoval své voliče a jen těsně před vypuknutím nepokojů své příznivce vyzval k pochodu na Kapitol. V důsledku nastalého chaosu zemřelo pět lidí.

V reakci na středeční události na Kapitolu již oznámili odchod z Trumpova vládního týmu ministryně školství Betsy DeVosová, ministryně dopravy Elaine Chaová nebo ministr vnitřní bezpečnosti Chad Wolf. Rezignaci podali například i náměstek bezpečnostního poradce Bílého domu Matt Pottinger či bývalý personální šéf Bílého domu Mick Mulvaney, který nyní působil jako zvláštní zmocněnec USA v Severním Irsku.

Zdroj: ČTK
Další zprávy