Stát řeší, jak prodat víc spoření na penzi. Dá vyšší provize

Jiří Hovorka Jiří Hovorka
23. 9. 2014 12:50
Kdo prodával dříve penzi, prodává dnes jiné finanční produkty, stěžují si na současné omezení penzijní společnosti. Na důchodové komisi vzniká návrh na zdvojnásobení provizí.
Ilustrační snímek.
Ilustrační snímek. | Foto: Martina Křížová

Praha – Obliba produktů penzijních společností v prodejních sítích by už brzy měla stoupnout. Na důchodové komisi sestavené pod patronátem ministerstva práce a sociálních věcí se nyní připravuje zdvojnásobení provizí prodejcům penzijního spoření. Ty výrazně zastropovala důchodová reforma vlády Petra Nečase.

Návrh na zvýšení provizí u doplňkového penzijního spoření – což je pokračovatel penzijního připojištění – předložili zástupci penzijních společností. Slibují si od něj větší motivaci prodejců.

"Jde o jediný finanční produkt pro běžného spotřebitele, který má zastropovanou provizi. Ta je navíc velmi nízká," říká Vladimír Bezděk, prezident Asociace penzijních společností.

Dnes platí, že maximální výše provize za prodej produktů penzijních společností ve druhém i třetím pilíři je podle zákona 3,5 procenta z průměrné mzdy. Za jednu smlouvu tak prodejci vyinkasují od penzijní společnosti maximálně zhruba 850 korun.

Právě nízká provize je podle penzijních společností i mnohých odborníků jedním z důvodů, proč neuspěl druhý pilíř a proč zatím ani nový třetí pilíř, tedy doplňkové penzijní spoření, prodejci tolik nenabízejí. "Kdo prodával dříve penzi, prodává dnes jiné finanční produkty," doplňuje k tomu Bezděk.

Ministerstvo financí je pro

Sám Bezděk navrhoval úplné zrušení limitů pro provize, v Asociaci penzijních fondů se ale prosadila myšlenka jen na zvýšení stropu. "Kolegové tuto pojistku chtěli mít, neboť osm penzijních společností v asociaci má různou velikost a existuje obava, že úspory z rozsahu fungují a menší firmy by tahaly za kratší konec," zdůvodnil Bezděk na jednání pracovního týmu při důchodové komisi.

Pro srovnání: u prodeje životního pojištění, které někteří poradci v terénu prodávají jako „důchodové pojištění“, provize pro prodejce dosahují až dvojnásobek ročního pojistného, může tedy jít i o desítky tisíc korun.

S návrhem penzijních společností nemá ministerstvo financí, pod jehož působnost regulace finančních trhů spadá, problém. "Klient je v tomto systému chráněn již tím, že je zastropován správcovský poplatek, který si mohou inkasovat penzijní společnosti za svoje služby. Provize je naproti tomu vztah mezi penzijní společností a zprostředkovatelem (tedy mezi dvěma podnikateli) a její výše se klienta penzijní společnosti nijak bezprostředně nedotýká," vysvětlila Veronika Lukášová z tiskového oddělení ministerstva.

Návrh změn pro třetí pilíř nyní připravuje pracovní skupina důchodové komise. Ta se pod vedením odborářského ekonoma Víta Samka již dohodla na tom, že návrh doporučí ke schválení komisi. Zda se tak stane, zatím její předseda Martin Potůček předjímat nechce. Komise má svá doporučení změn pro třetí pilíř představit na konci roku.

ANO je pro, komunisté proti

Politici zatím návrh komentovat příliš nechtějí, podporu má ale jistou od hnutí ANO. "Proč by mělo být spoření na penzi diskriminováno oproti životnímu pojištění? Nevidím k tomu důvod, mělo by se to změnit," řekla v rozhovoru s online deníkem Aktuálně.cz Radka Maxová, poslankyně a členka důchodové komise za ANO.

Naopak proti je komunistický zástupce v důchodové komisi Miroslav Opálka. "Já to nepodporuji, neboť vidíme i na druhém pilíři, že snaha po provizi nahnala do systému cca tři tisíce nezaměstnaných. To je riziko," zdůvodňuje Opálka.

Nové penzijní fondy se zatím neprodávají tak dobře jako jejich předchůdce. Zatímco smluv o penzijním připojištění se před rokem 2013 ročně uzavíralo zhruba půl milionu a v roce 2012, kdy jeho prodej končil, dokonce 1,2 milionu, do nových účastnických fondů ve třetím pilíři za rok a osm měsíců vstoupilo jen zhruba 183 tisíc lidí.

 

Právě se děje

Další zprávy