Pro nové peníze do libovolné banky

Kristina Procházková
5. 2. 2007 0:20
Asi každému už se to někdy stalo: objevil v peněžence roztrženou nebo v zadní kapse kalhot vypranou bankovku. Za "opravdové" peníze se ale dá poničená hotovost poměrně snadno vyměnit, jen je třeba být asertivní.
Foto: Aktuálně.cz

Peníze nejsou levné

Od doby, co vynalezli peníze, není třeba děkovat říká se. Peníze opravdu komunikaci i "směnný obchod" ve společnosti v mnohém zjednodušily, není to ale zadarmo. Například jen Česká národní banka vydá ročně na udržování hotovosti v oběhu stamiliony korun. "Výše nákladů se v jednotlivých letech liší, ale dlouhodobý průměr se pohybuje v rozmezí 300 až 350 milionů Kč," konstatuje mluvčí ČNB Pavel Zúbek.

Banka přitom vyměňuje peníze z mnoha důvodů: opotřebení, poškození, výměna již neplatných mincí a bankovek a tak dále. Neeviduje se zvlášť, z jakého důvodu k výměně došlo, podle mluvčího banky se ale každý den jen na pobočkách ČNB uskuteční několik desítek výměn peněz.

Česká spořitelna vymění ročně tisíce bankovek, Volksbank vyměňuje peníze většinou obchodníkům, a to v hodnotě desetitisíců korun měsíčně, Živnostenská banka odhaduje objem nahrazených peněz na tisíce měsíčně a provádí je prakticky denně. Na ČSOB se občané obracejí se žádostmi o výměnu bankovek několikrát týdně, na Raiffeisenbank jen ojediněle.

Kam s poškozenou bankovkou?

Peníze si ale nemusíte měnit jen v České národní bance, která má sedm poboček. Poškozené bankovky můžete odnést do kterékoli pobočky libovolné komerční banky, která v Česku působí, a tam vám jsou ji povinni vyměnit.

Pokud je bankovka celá nebo složená maximálně ze dvou částí, poskytuje se automaticky náhrada v plné výši. Stejně tak v případě, kdy jí chybí jen kus nepotištěného bílého okraje.

Pro výměnu bankovek, které jsou necelé nebo složené z víc než dvou částí přitom platí následující pravidla:
1. pokud předložíte víc než tři čtvrtiny plochy bankovky, obdržíte náhradu v plné výši,
2. za polovinu až tři čtvrtě bankovky dostanete polovinu její hodnoty,
3. za čtvrtinu až polovinu bankovky dostanete čtvrtinu její hodnoty.

Smůlu budete mít s bankovkami, které mají deformovaný obrazec nebo reliéf, případně které jsou proděravělé; ty vám banka odebere bez náhrady a nechá je zničit, pouze vám vydá potvrzení o tom, že jste o bankovku přišli.

Na pomezí jsou pak případy, kdy jsou bankovky popsané, pomalované, potištěné, perforované, zamazané barvou nebo i lepidlem. V takovém případě banka bankovku přijme, vystaví na ni potvrzení a pošle ji k posouzení do ČNB.

Pokud máte bankovky, které jsou opravdu výrazně poškozené, například zuhelnatělé nebo rozpadlé na malé části, přijme je od vás pouze ČNB, která může provést expertízu zbytků a rozhodnout, zda a jakou za ně vyplatí náhradu. Od náhrady ale budou odečteny náklady na rozbor, tak pozor, abyste neskončili v mínusu.

Pozor na čmáranice!

Opravdu, pomalování bankovky může být problém, i když většina bank za ně náhradu vyplácí. Může ale záležet i na tom, jak jsou peníze pomalované. Například nula, připsaná k nominální hodnotě, zavání problémem: může se jednat o pozměňování bankovek (§ 140 trestního zákona).

I jiné pomalování vás ale může připravit o část hodnoty bankovky, například při výměně v ČS nebo ČNB. Úskalí diplomaticky popisuje mluvčí ČNB Pavel Zúbek, který doporučuje opatrnost především při přebírání hotovosti: "Pokud by občan přijal peníz, který byl zcela zjevně vědomě poškozen, a to způsobem, který znevažuje českou měnu, popř. osobnost zobrazenou na platidle, vystavuje se značnému riziku finanční ztráty."

Navíc úmyslné poškozování, a tedy i popisování, peněz je trestným činem, konkrétně ho upravuje § 144 odst. 2 písm. c trestního zákoníku trestní sazba je až půl roku vězení.

Poškozená cizí měna? Připlatíte si

Pokud se vám dostanou do ruky poškozená eura nebo dolary, s výměnou 1:1 nepočítejte. České banky totiž nemají povinnost tuto službu poskytovat, a tak si za ni dají zaplatit, a to třeba i desítky procent hodnoty bankovky podle stupně poškození.

Například ve Volskbank pokud má nepoškozenou hotovost na výměnu k dispozici za směnu zaplatíte 8% z objemu transakce. V Raiffeisenbank máte s poškozenými valutami smůlu, banka je nevyměňuje vůbec.

Opotřebená není zničená

Měli byste také vědět, že ne každá nevábná bankovka je de iure zničená. Může být totiž jen opotřebovaná: například zašpiněná, zpřehýbaná nebo vybledlá.

Pokud tedy bankovka, kterou máte, je celá (má všechny části) a celistvá (tzn. není roztržená), můžete s ní klidně zaplatit v obchodě. Obchodníci, zejména větší řetězce jsou totiž bez výjimky právnickými osobami, a těm povinnost přijímat opotřebené bankovky ukládají předpisy.

 

Právě se děje

Další zprávy