Praha - Takzvaný předdůchod zůstává možností jen pro vyvolené.
Potvrzuje to statistika penzijních společností, podle níž ke konci prvního čtvrtletí letošního roku čerpalo předdůchod jen 372 lidí.
Novinku zavedenou v loňském roce - po ojedinělé shodě vlády Petra Nečase, opozice i odborů - však využívají většinou muži (poměr je zhruba 4:1). Penzijní společnosti netuší, proč mají ženy nižší zájem.
Svou roli může hrát i fakt, že ženy, které mají děti, nemohou předdůchod z doplňkového penzijního spoření (bývalé penzijní připojištění) čerpat maximální možnou dobu, tedy pět let.
"Žena je v tomto ohledu naprosto diskriminována. Bohužel je pro ni z nepochopitelných důvodů možnost čerpání předdůchodu stanovena tak, jako by byla muž," napsala online deníku Aktuálně.cz jedna ze čtenářek, která pracuje pro nejmenovanou penzijní společnost.
Žádné znevýhodnění
Ministerstvo financí potvrzuje, že věk pro čerpání předdůchodu se skutečně stanovuje podle důchodového věku mužů. Nesouhlasí ale s tím, že by šlo o diskriminaci.
"Pro ženy zde platí stejný věk jako pro muže, protože se jedná o soukromý finanční produkt a ten nesmí diskriminovat žádné pohlaví. V oblasti finančních služeb nelze uplatňovat rozdílné podmínky pro ženy a muže tak, jak je výjimečně tolerováno u státního důchodového systému," říká Veronika Lukášová z tiskového oddělení ministerstva.
Dvě děti = jen dva roky
Problém pramení z pravidel pro odchod do standardního důchodu. Pravidla, podle nichž ženy chodí dříve do důchodu než muži, zvláště pokud mají děti, totiž přestávají platit až pro ženy narozené od roku 1975 - těm se pravidla srovnají s muži.
Dobře celý problém odhalí konkrétní příklad: Muž narozený na začátku roku 1956 jde do důchodu 1. června 2019. Předdůchod tedy může začít čerpat od letošního června a být v něm pět let. Žena narozená také na začátku roku 1956, která neměla děti, může jít do důchodu už 1. února 2019, s jedním dítětem už 1. července 2017 a se dvěma dětmi už 1. května 2016, přičemž s dalšími dětmi se věk důchodu dále přibližuje. Do předdůchodu ale může nejdříve v červnu roku 2014, protože tento termín se odvíjí od důchodového věku muže.
Například pro ženu se dvěma dětmi to tedy znamená, že předdůchod může - na rozdíl od mužů - čerpat jen necelé dva roky. A právě to je důvod, proč čtenářka mluví o diskriminaci.
Překvapivá informace
Podle ministerstva financí nikdo diskriminován není. "Přestože v některých případech čerpají ženy předdůchod (své úspory) kratší dobu před řádným důchodem, stále mohou oproti mužům odejít do řádného důchodu dříve," dodává Lukášová.
Ke stanovení jednotného "předdůchodového" věku podle ní vedly i čistě praktické důvody. "Neméně důležitým důvodem pro sjednocení podmínek pro muže a ženy je skutečnost, že při řízení o přiznání starobního důchodu z důchodového pojištění posuzuje Česká správa sociálního zabezpečení v řízení o přiznání dávky důchodového pojištění počet vychovaných dětí u žen, ovšem finanční instituce takové řízení vést nemůže," vysvětluje.
Většina penzijních společností každopádně neeviduje stížnosti žen na podmínky předdůchodů. Pouze k zástupci největší tuzemské penzijní společnosti se z terénu donesly některé z "povzdechů". "Pro klientky požadující předdůchod je informace o jejich ´druhém důchodovém věku´ poměrně překvapivá," říká Petr Brousil, mluvčí Penzijní společnosti České pojišťovny.
Minimálně 8150 korun
K využití předdůchodů je potřeba mít v penzijním fondu statisícové úspory. Kdo by chtěl nové penze z třetího pilíře důchodového systému využít naplno, tedy po dobu pěti let před řádným starobním důchodem, musí mít naspořeno zhruba 490 tisíc korun.
Pro předdůchod v celé jeho šíři - tedy aby neklesal samotný starobní důchod a aby stát za "předdůchodce" platil zdravotní pojištění - je podle zákona potřeba mít na penzijním účtu takovou částku, která umožní vyplácet měsíční dávku alespoň ve výši 30 % průměrné mzdy. Při zahájení čerpání předdůchodu v roce 2013 se tak jednalo o měsíční částku 7322 korun. Letos tato částka vzrostla na 8150 korun.
Předdůchod lze čerpat pouze z nových fondů ve třetím důchodovém pilíři - tedy v systému doplňkového penzijního spoření.
Kdo má stále ještě úspory na důchod ve starém systému penzijního připojištění (v takzvaném transformovaném fondu) a chce využít předdůchodu, musí si je nejprve nechat převést do nového třetího pilíře. Právě byrokratická náročnost a proces trvající několik měsíců jsou dalším důvodem, proč lidé zatím nemají o předdůchody velký zájem.
I nadále je pak možné využívat klasické předčasné důchody, které vyplácí stát z prvního pilíře, tedy ze systému důchodového pojištění. Předčasný důchod na rozdíl od předdůchodu snižuje výši řádného starobního důchodu. Na druhou stranu není nutné mít vlastní statisícové úspory.