Portál www.bankovnipoplatky.com se do této doby zabýval především bankovními poplatky, které se týkaly fyzických osob, tedy soukromých účtů. Nicméně poplatková politika našich bank je "nemilosrdná" i u podnikatelských účtů. Proto se rozšiřuje záběr tohoto portálu i o oblast právnických osob, drobných podnikatelů a živnostníků.
Proti bankovním poplatkům
V rámci tohoto rozkročení dochází na poli bankovních poplatků ke spolupráci mezi portálem www.bankovnipoplatky.com a Sdružením podnikatelů a živnostníků ČR.
Na stránkách budou k dispozici příklady nesmyslných a nesystematických bankovních poplatků, které dopadají právě na podnikatele a živnostníky, odborná diskuse na toto téma, komentáře živnostníků, dokumenty, které budou podkladem pro předložení námitek a připomínek na jednání tripartity, eventuálně přímo ministrům jménem Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR.
První společná aktivita se týká poplatku za příjem většího množství mincí. Tento poplatek nabývá na intenzitě v momentě, kdy se papírové peníze menších hodnot (20 Kč a 50 Kč) postupně přeměnily na mince. Obchodníci tak přicházejí do styku se stále větším počtem mincí, které pak odnášejí v podobě tržby na svůj účet.
I přesto, že peníze roztřídí, platí za jejich příjem vysoké poplatky.
Jak vysoký je poplatek?
Většina bank si účtuje příplatky při vkladu padesáti a více kusů mincí. Například Komerční banka vybírá od klienta jedno procento z vkládaného obnosu, minimálně však sto korun.
Česká spořitelna požaduje stejné poplatky, ale až od sto jedna kusů mincí přinesených zákazníkem. "Pokud mince nejsou roztříděné, účtujeme za každých patnáct minut práce sedmdesát pět korun," upřesňuje Kristýna Havligerová z tiskového oddělení České spořitelny.
Konkurenční ČSOB účtuje dokonce dvě procenta a minimálně sto korun už od padesáti a více kusů. "Firmy ale mohou tento poplatek výrazně snížit, pokud budou ukládat hotovost v tak zvaných zajištěných obalech," dodává Bednářová.
Prostřednictvím zajištěného obalu, což jsou přesně a správně roztříděné mince, si banka účtuje 0,02 procenta z vkládané částky s minimálním poplatkem stanoveným na padesát korun.
"Pokud chce klient uložit hotovost v naší bance, platí na přepážce v případě mincí dvacet korun plus deset procent z vkladu," informuje mluvčí Živnobanky Ivo Polišenský. Podobně jako v ČSOB však klient může využít speciální služby.
|
Vklad hotovosti může v případě Živnobanky provést i prostřednictvím bankomatu, do kterého lze vložit obálku s příslušným obnosem. V tom případě neplatí žádný poplatek. Vklad mincí na účet nezpoplatňují vůbec pouze CitiBank a Poštovní spořitelna.
Co na to ČNB?
Sdružení podnikatelů a živnostníků ČR se proto obrátilo se stížností na ČNB. ČNB ve své odpovědi mimo jiné uvádí: "Názorem ČNB je, že v případě, že klient vkládá na svůj účet větší počet mincí, tyto mince jsou roztříděny podle jednotlivých nominálů a vhodným způsobem podle danou bankou stanovených podmínek zabaleny, neměla by banka takovou operaci zpoplatňovat."
ČNB nicméně nemá páky, jak by banky mohla donutit nevybírat za tuto službu poplatky. V nejbližší době připravíme přehlednou tabulku srovnání jednotlivých bank z hlediska právě tohoto poplatku.
Patrik Nacher
provozovatel www.bankovnipoplatky.com