Barbora Pěničková
Aktualizováno 27. 9. 2020 18:43
Byli mladí, odvážní a v hlavě měli nápad, jak vydělat peníze. Nezdráhali se chopit příležitosti, když česká legislativa povolila předčasné zplnoletnění pro podnikatelské účely. Jiří Diblík, Jan Sláma i Petr Špaček dnes vedou úspěšné firmy. Jejich příběhy a důvody k náročnému kroku přináší článek z aktuálního vydání týdeníku Ekonom.
Po zplnoletnění netoužil
Samotné zplnoletnění prý Sláma jako životní sen neměl − přistoupil k němu ve chvíli, kdy začal brát podnikání vážně a se společníky založil firmu FaceUp Technology jako s. r. o. Aplikaci Nenech to být, která rozkrývá šikanu na školách, dosud využilo přes 1800 škol po celém světě.
"S příchodem jarní koronakrize se však školy zavřely a poptávka radikálně spadla. Proto jsme museli zaměřit pozornost jiným směrem a začali jsme nabízet firmám nástroj pro anonymní a bezpečnou interní komunikaci zaměstnanců a personalistů," pokračuje Sláma. Platforma se tak nyní nezaměřuje pouze na šikanu, ale vedle personálních problémů upozorňuje také na legislativní rizika, zpronevěru či korupci. V současné době ji využívá zhruba desítka firem.
"Chceme, aby lidé nenechávali být to, co se zkrátka nemá nechat být, a tím budovali otevřenou firemní politiku a kulturu, což je dnes klíčové," uzavírá podnikatel s tím, že letošní obrat společnosti očekává okolo čtyř milionů korun i přes propad v prvním a druhém kvartálu roku způsobený první vlnou pandemie koronaviru.