Když začnou podnikat děti. Tři příběhy úspěšných byznysmanů, které zplnoletnil soud

Barbora Pěničková
Aktualizováno 27. 9. 2020 18:43
Byli mladí, odvážní a v hlavě měli nápad, jak vydělat peníze. Nezdráhali se chopit příležitosti, když česká legislativa povolila předčasné zplnoletnění pro podnikatelské účely. Jiří Diblík, Jan Sláma i Petr Špaček dnes vedou úspěšné firmy. Jejich příběhy a důvody k náročnému kroku přináší článek z aktuálního vydání týdeníku Ekonom.
Jan Sláma má za sebou několik úspěšných i méně úspěšných projektů napříč obory. Budoucnost vidí ve webové platformě FaceUp, která poskytuje firmám nástroj pro komunikaci.
Jan Sláma má za sebou několik úspěšných i méně úspěšných projektů napříč obory. Budoucnost vidí ve webové platformě FaceUp, která poskytuje firmám nástroj pro komunikaci. | Foto: NNTB

Po zplnoletnění netoužil

Samotné zplnoletnění prý Sláma jako životní sen neměl − přistoupil k němu ve chvíli, kdy začal brát podnikání vážně a se společníky založil firmu FaceUp Technology jako s. r. o. Aplikaci Nenech to být, která rozkrývá šikanu na školách, dosud využilo přes 1800 škol po celém světě.

"S příchodem jarní koronakrize se však školy zavřely a poptávka radikálně spadla. Proto jsme museli zaměřit pozornost jiným směrem a začali jsme nabízet firmám nástroj pro anonymní a bezpečnou interní komunikaci zaměstnanců a personalistů," pokračuje Sláma. Platforma se tak nyní nezaměřuje pouze na šikanu, ale vedle personálních problémů upozorňuje také na legislativní rizika, zpronevěru či korupci. V současné době ji využívá zhruba desítka firem.

"Chceme, aby lidé nenechávali být to, co se zkrátka nemá nechat být, a tím budovali otevřenou firemní politiku a kulturu, což je dnes klíčové," uzavírá podnikatel s tím, že letošní obrat společnosti očekává okolo čtyř mi­lionů korun i přes propad v prvním a druhém kvartálu roku způsobený první vlnou pandemie koronaviru.

 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Aktualizováno před 11 minutami

Lobbista Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení

Odsouzený lobbista Roman Janoušek požádal o podmínečné propuštění z vězení, kde si odpykává trest 4,5 roku vězení za to, že v roce 2012 opilý srazil autem ženu v pražské Michli. Informovala o tom ve čtvrtek Česká televize. Janoušek k trestu nastoupil v listopadu 2014, od března 2016 byl ale ze zdravotních důvodů na svobodě. Do výkonu trestu Janoušek znovu nastoupil loni v červenci.

O případném propuštění má podle ČT rozhodovat Obvodní soud pro Prahu 6. Lobbistovi uplyne tento měsíc polovina trestu.

Opilý lobbista v roce 2012 v Praze srazil autem ženu, kterou tak vážně zranil. Byl odsouzen za ublížení na zdraví a řízení pod vlivem návykové látky. Výkon trestu opakovaně přerušoval ze zdravotních důvodů. Lékařské posudky uváděly, že Janoušek trpí nevyléčitelnou nemocí a při chůzi se musí opírat o francouzskou hůl. Po operaci mozku má podle lékařů v hlavě implantát, který by se pohybem mohl uvolnit a Janouška tak zabít.

Zdroj: ČTK
Další zprávy