Praha - České penzijní fondy mohou od letošního srpna účtovat klientům, kteří v prvních pěti letech spoření přejdou ke konkurenci nebo penzijní připojištění zcela ukončí, sankční poplatek až 800 korun.
Jak se novela zákona projevila v praxi? Z ankety webu Peníze.cz vyplývá, že při převodu smlouvy ke konkurenci využijí všechny fondy zákonem stanovené maximum, tedy 800 korun.
Nižší poplatek zaplatí u některých fondů klienti, kteří v prvních pěti letech spoření svůj účet zruší a nechají si vyplatit odbytné.
V Penzijním fondu České spořitelny za tuto transakci zaplatí 200 korun. "U tohoto poplatku jsme vzali v úvahu, že klient na rozdíl od převodu vypovídá často smlouvu z důvodu finanční tísně," uvádí Hana Trhoňová z tiskového centra České spořitelny.
U Penzijního fondu Komerční banky bude klienty stát zrušení smlouvy a vyplacení odbytného od 200 do 800 korun. "Nejvyšší poplatek budeme požadovat při předčasném ukončení smlouvy odbytným v době trvání smlouvy od jednoho do dvou roků. S délkou smlouvy se poplatek snižuje," říká Vojtech Kubec, ředitel obchodního úseku a marketingu PF KB.
Ostatní oslovené penzijní fondy si od klientů, kteří budou chtít vyplatit odbytné v prvních pěti letech od uzavření smlouvy o penzijním připojištění, vezmou celých 800 korun.
Výši poplatku penzijní fondy zdůvodňují náklady na získání klientů a ukončení či předčasný převod jejich smluv. Některé uvedly, že tím kompenzují náklady na zapracování změny zákona do interních systémů.
Oslovené fondy si od zavedení poplatků slibují, že výrazně ubude klientů, kteří v prvních letech připojištění smlouvy rušili či převáděli ke konkurenci.
Zbytek článku čtěte na webu Peníze.cz
Čtěte také: Sankce za změnu penzijního fondu: Nově až 800 korun Výnosy penzijních fondů? Za posledních pět let v mínusu Změny u penzijních fondů pohledem finančních poradců |