Osm rad, aby vaše peníze vydělaly další peníze

Tomáš Poděbrad, investicniweb.cz
6. 4. 2010 21:51
Co musíte vědět, než začnete obchodovat
Než se pustíte do obchodování na akciovém trhu, musíte znát všechna rizika, která to sebou nese
Než se pustíte do obchodování na akciovém trhu, musíte znát všechna rizika, která to sebou nese | Foto: Reuters

Praha - Poslední roky byly pro mnoho profesionálních investorů katastrofální. Nemluvě o investorech-amatérech. Velká část sice zachytila minulé jaro nástup akciové rally, ale zbytek prodělal a k investování už tyto hráče jen tak něco nepřesvědčí. Pokud jste však rozhodnutí vzít své peníze a vtrhnout do světa investic, jsou následující tipy právě pro vás.

Tip 1: Znát náklady

Že jsou investice drahé? Samozřejmě, vysoké poplatky si účtují obchodníci s cennými papíry, finanční poradci, daňoví poradci, dokonce i poradci podílových fondů. Ti všichni mohou "spolykat" zisky z vašeho investičního portfolia. Pokud nemůžete přijít na to, jak dobře řídit své náklady, bylo by lepší neinvestovat vůbec.

Pokud jste se nenechali odradit, je zde návod, jak řešit tento problém - pokud nemůžete přijít na to, za jaké služby budete platit, neměli byste používat žádnou profesionální službu spojenou s investováním. Ať už jde o zprostředkování účtu, ve kterém si kupujete a prodáváte jednotlivé akcie, nebo podílové fondy, které to dělají za vás.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Ekonom radí: Vydělají vám akcie na důchod a Porsche?
Kudy vede cesta mezi bohaté: tři mýty kolem Indie

Zde jsou čtyři hlavní zdroje vysokých investičních nákladů.

Makléřské provize
Pokaždé, když nakoupíte a prodáte akcie, váš makléř vám naúčtuje poplatek. Často jde o poplatky, které závisejí na množství nakoupených akcií. Bez ohledu na způsob, jakým je účtován poplatek, je pravidlo stejné: čím nižší, tím lepší.

Poplatky za rady
Makléři a podílové fondy vám budou účtovat částku, která je závislá na velikosti vašeho portfolia. Často je suma tak malá, že se v podstatě neznepokojujeme - kolem 2 procent. Pokud se však akciové trhy dostanou do poklidného, dlouhodobého pásma, toto zanedbatelné procento vás zanedlouho zbaví všech tržních podílů. Horší situace nastane, pokud se akciové trhy propadnou - na poplatcích pak často zaplatíme víc, než nám dokáže portfolio vydělat.

Daně
Když vám investiční poradce řekne, kolik peněz jste za rok vydělali, hovoří nejspíš o částce, kde nejsou zahrnuty daně. Klient však nikdy neobdrží nezdaněné zisky. To znamená, že musíte vědět, jak daňový systém naloží s vaším výdělkem.

Inflace
Pokud vaše investiční zisky nejsou rychlejší než inflace, tak vlastně přicházíte v dlouhodobém horizontu o peníze s tím, jak jejich hodnota neustále klesá.

Tip 2: Snížit náklady

Nyní, když víte, jak vám náklady mohou srazit hodnotu portfolia, musíte najít způsoby, jak je snížit. Zde je několik rad, jak se o to pokusit:

- Investujte do nejlevnějších vzájemných a indexových fondů
- Věnujte pozornost poplatkům a jejich případným změnám
- Investujte dlouhodobě. Časté prodeje z krátkodobých pozic generují vyšší daně
- Kupujte dluhopisy, které jsou chráněny před inflací

Tip 3: Spekulujte na růst

Jedna věc, kterou jsme se za poslední dva roky naučili, je to, že trhy jsou zkrátka nevyzpytatelné. Dokonce i studie, které ukazují na zisky plynoucí z dlouhodobých pozic, nám neodpoví na otázku, co se stane v budoucnosti. Ve skutečnosti je to důkaz toho, že jsme v minulosti podcenili budoucí vývoj na trzích.

To je jeden z investorských problémů - nemůžeme investovat do minulosti. Investujeme teď a doufáme ve velké zisky. Stručně řečeno, vždy spekulujeme na možný budoucí vývoj na trzích.

Jedním ze způsobů, jak nakládat s nejistou budoucností, je spekulace na růst. To znamená, že musíme být ochotni dát nějaké peníze "na jedno číslo na ruletě".

Zde je to, co bychom měli udělat: Hledejme událost, která se podle některých analýz a zpráv v budoucnu možná přihodí. Je lepší investovat menší částku s daleko vyšším, tedy málo pravděpodobným kurzem.

Využijme příkladu. Nákup stíracího losu za 200 Kč, kde je výhra 1000 Kč, není dobrá cesta ke zbohatnutí. Pokud by však bylo možné si koupit pouze část losu za 10 Kč, je tato počáteční investice smysluplnější. Důležité je, že riskantní sázky jsou v pořádku, pokud jsou náklady dostatečně nízké. Pak je samozřejmě rozumné se tímto způsobem pojistit a spekulovat na budoucí růst.

Tip 4: Spekulujte, ale chraňte se

Stejně jako byste měli dát malou část svého portfolia na velmi riskantní investice, měli byste mít také velkou část v něčem co nejbezpečnějším. Dluhopisy jsou typickým příkladem. Tato investice vás bude chránit před nečekanými zvraty na trhu.

Foto: Reuters
Čtěte také:
Známe akcie, které byste měli koupit svým dětem
Řídíte sami své peníze? Šest rad levicového klasika

Velikost "bezpečnostní sítě" by měla záviset na tom, jak staré máte portfolio (pokud je mladší, už se nemusíte zotavovat z velké ztráty kvůli krizi). Dále jde o to, kolik očekáváte, že je třeba vydělat v příštích několika letech, a jak dobře jste připravení nést ztráty v portfoliu.

Tip 5: Diverzifikujte

Každý člověk, který se alespoň minimálně zajímá o investování, dobře ví, že své portfolio musí mít diverzifikované. Ale jen velmi málo lidí chápe, jak těžké je opravdu diverzifikovat. Na co nezapomenout?

Mix aktiv: Vaše portfolio není diverzifikované, pokud vlastníte dvacet akcií a nic jiného. Peníze se musejí rozprostřít do různých aktiv - akcie, dluhopisy, komodity.

Časové preference: Portfolio by mělo obsahovat také aktiva, která mohou přinášet zisky v různých časových obdobích. To je důležité, ovšem silně přehlížené kritérium. Pomůže vám ochránit vaše investice právě v období, kdy se akciové trhy propadají.

Další tři důležité tipy najdete ZDE

 

Právě se děje

Další zprávy