Novinky 2020 ve vaší peněžence: Co se mění, kdo dostane přidáno a kde si připlatíme

Kateřina Hovorková Kateřina Hovorková
Aktualizováno 4. 1. 2020 15:33
Vyšší rodičovská, důchody i platy státních zaměstnanců, ale také vyšší zálohy na pojistném živnostníků, rozšíření EET a dražší cigarety a alkohol. S novým rokem se mění řada zákonů a vyhlášek. Aktuálně.cz přináší tradiční novoroční přehled nejdůležitějších novinek.
Foto: Shutterstock

Změny v zákoníku práce v půlce roku

Diskutovaná novela zákoníku práce sice ještě neprošla legislativním procesem v parlamentu, ale 16. prosince ji schválila vláda a s ohledem na jednání s odbory a zaměstnavateli lze pro navržené změny očekávat podle právníků širokou podporu. Některé novinky by měly začít platit od půlky roku 2020, jiné, jako například změny v dovolené, od ledna 2021.

"Mezi novinky patří takzvané sdílené pracovní místo, které umožní bez složité administrativní zátěže na jedno pracovní místo zařadit více zaměstnanců s kratším pracovním úvazkem, kteří si pracovní dobu za předem dohodnutých podmínek rozvrhují sami," vysvětluje advokát PwC Legal Miloš Sochor.

Podle důvodové zprávy má nová úprava v rámci větší flexibility pracovního práva, zejména sladění rodinného a pracovního života, umožnit, aby si dva nebo více zaměstnanců se stejným druhem práce a se sjednanou kratší pracovní dobou mohli sami rozvrhovat pracovní dobu ve vzájemné spolupráci podle svých osobních potřeb. A mohli se tak v rozsahu jejich pracovního úvazku střídat při výkonu práce na sdíleném místě. 

"Návrh je nicméně relativně dosti omezený, a to například tím, že celkový rozsah práce v rámci jednoho sdíleného místa je 40 hodin, na jednom sdíleném místě se tak nemohou střídat například dva zaměstnanci s úvazkem přesahujícím 0,5," říká Jaroslav Škubal z advokátní kanceláře PRK Partners.

Sdílené místo se "zřizuje" písemnou dohodou mezi zaměstnavatelem a každým zapojeným zaměstnancem, který dohodu může rovněž kdykoliv vypovědět. Určitým problémem může být podle Škubala i to, že zaměstnanec může zastoupit druhého, který například nedorazí do práce, jen tehdy, pokud s tím bude souhlasit.

  • Novela naopak neřeší případnou odpovědnost zapojených zaměstnanců za škodu, kdy bude muset zaměstnavatel vždy zjistit, který konkrétní zaměstnanec škodu způsobil. 

"Je otázkou, zda se nová úprava v praxi ujme. Osobně jsem relativně skeptický a spíše předpokládám, že zaměstnavatelé o nový institut nebudou mít zájem, obdobně jako je tomu na Slovensku, kde se česká navrhovaná úprava inspirovala," dodává Jaroslav Škubal.

Doručení výpovědi

Do novely patří ještě změny doručování poštou například u výpovědí a dalších pracovních písemností. Současná právní úprava je komplikovaná a v praxi často není zaměstnavateli splněna, což vede k tomu, že velká část především výpovědí z pracovního poměru není platná.

Nově se má vypustit povinnost zaměstnavatele provést před tím, než zásilku pošle poštou, pokus o osobní doručení na adrese zaměstnance. Takový pokus o osobní doručení je pro řadu zaměstnavatelů komplikovaný a často o této povinnosti ani nevědí. Po účinnosti novely pak třeba v případě výpovědi pro trvající neomluvenou absenci bude stačit, pokud zaměstnavatel rovnou pošle výpověď poštou.

"Další změnou je, že by zaměstnanci měli hlásit změnu adresy písemně, když nyní stačí i pouhé ústní oznámení nadřízenému. Další podstatnou změnou, která má odstranit současné problémy s doručováním, je vypuštění povinnosti poštovního doručovatele provést písemný záznam poučení zaměstnance o následcích odmítnutí převzetí písemnosti. Platí zejména v případě, kdy zaměstnanec po nahlédnutí na zásilku ,zabouchne‘ doručovateli dveře," uvádí Jaroslav Škubal.  

  • Novela konečně vedle dalších drobnějších změn zavádí i doručování písemností datovou zprávou, pokud ji bude mít druhá strana zřízenou.
 

Právě se děje

Další zprávy