Nezaměstnaní se mají v pracovní době hlásit na poště

ČTK ČTK
10. 8. 2011 16:01
Nová povinnost omezí práci načerno, plánuje ministerstvo
Logo projektu Czech POINT
Logo projektu Czech POINT | Foto: Aktuálně.cz

Praha - Ministerstvo práce a sociálních věcí plánuje, že se někteří nezaměstnaní budou hlásit v předem určených termínech na Czech Pointech.

Chce tím zamezit nelegálnímu zaměstnávání - lidé by se totiž museli osobně dostavit v termínech odpovídajících standardní pracovní době.

Nezaměstnaní by se měli chodit hlásit na Czech Pointy na poště nejblíže místu trvalého bydliště. V případě, že se v něm nezdržují, mohou se domluvit a bude vybrán Czech Point na základě místa pobytu. Návštěvy zde budou častější než na úřadech práce.

Jestliže se lidé nedostaví, budou muset doložit například potvrzení, že byli u lékaře. Pokud to nesplní, budou moci být vyřazeni z evidence úřadů práce. Mohli by tak například přijít o podporu, navíc by si museli za sebe platit sociální pojištění.

Přijde i zákaz cestování?

"Pokud se má se šedou ekonomikou něco udělat, nebyl bych proti," komentuje záměr ministerstva místopředseda Asociace samostatných odborů (ASO) Jaroslav Pejša.

Nezaměstnaní by podle něj ovšem měli mít možnost hlásit se po celé republice, nikoliv pouze v místě trvalého bydliště. "Aby mu předepisovali pouze jedno místo, tak by to při častých návštěvách bylo už šikanování," dodal Pejša.

"Opatření má být zavedeno v průběhu několika týdnů až měsíců, záleží na tom, kdy se podepíšou smlouvy s Českou poštou," říká mluvčí Úřadu práce Jiří Reichl.

Foto: Karel Toman
Čtěte také:
Kdo odmítne veřejné práce, přijde o podporu, chce vláda
Kvůli nelegální práci přijdou firmy o zakázky i dotace
Podpora v nezaměstnanosti zpřísní, ale pomůže studentům

Do systému Czech Point bude moci být zařazen v zásadě jakýkoli uchazeč o zaměstnání evidovaný na úřadu práce.

Konkrétně budou vytipováni na základě několika kritérií. Mohlo by jít například o nezaměstnané, kteří jsou úřadem práce evidováni opakovaně, uchazeče, kteří měli v posledních šesti měsících zaměstnání kratší než deset dní, mladistvé do 26 let věku či absolventy.

Výtky, že by to mohlo vést ke stížnostem týkajícím se ochrany soukromí uchazeče o zaměstnání či jiných jeho práv, Reichl odmítá.

"Je to irelevantní, úředník na Czech Pointech je jako každý jiný," říká mluvčí. Úředníci zde podle něj pracují s citlivými údaji a jsou dostatečně proškoleni. Opatření je podle něj navíc v souladu se zákonem o zaměstnanosti.

 

Právě se děje

Další zprávy