Neschopenka? Neznáme. Češi stonali nejmíň za 50 let

Zdeněk John
18. 8. 2010 10:55
Prakticky zmizely krátkodobé neeschopenky, kdy se lidé nechali od lékaře "uznat" na den či dva.
Sem už chodíme málokdy - dáváme přednost práci, ukazuje nová statistika
Sem už chodíme málokdy - dáváme přednost práci, ukazuje nová statistika | Foto: Ludvík Hradilek

Praha - Nejméně za posledních padesát let stonali v loňském roce zaměstnaní Češi.

Ukazuje to nová analýza Ústavu zdravotnických informací a statistiky, podle níž jsme loni promarodili 4,184 pracovního dne, tedy nejméně od 60. let minulého století.

Rekord způsobil především fakt, že prakticky zmizely krátkodobé neschopenky, kdy se lidé nechali od lékaře "uznat" na den či dva a pak se vrátili do zaměstnání. To už si dnes prakticky nikdo nemůže dovolit - kvůli obavě ze ztráty místa, ale také proto, že pak zaměstnanci finančně velmi tratí. Čím vyšší výdělek, tím je ztráta vyšší.

Foto: Aktuálně.cz
Čtěte také:
Osm tisíc jako minimální mzda? Může být i dvojnásobná
Velký přehled: Kolik skutečně vydělávají lidé v Česku
Zvolili Zaměstnavatele roku. Pracovníků se ale neptali

V roce 2009 bylo hlášeno celkem 1,44 milionu případů pracovní neschopnosti, citovala agentura ČTK z analýzy ÚZIS.

Průměrná neschopenka: na 45 dní

Na 100 pojištěných lidí tak připadlo 33,9 případu pracovní neschopnosti, což je o třetinu méně než v předchozím roce.

Jak ubývá krátkých nemocí, roste naopak - a to velmi výrazně - průměrná doba, kterou stráví lidé na neschopence. Když už jsou nemocní, vyleží svou chorobu až do konce, ukazuje se. Průměrná doba trvání pracovní neschopnosti se prodloužila o šest dní na 45 dní.

Přes 90 procent všech dočasných pracovních neschopností bylo zapříčiněno nemocí, jen mizivou část tvoří pracovními úrazy (3,5 procenta).

První tři dny nemoci zadarmo

Statistiku výrazně ovlivnila změna zákona, podle které se v roce 2009 nemocenská vyplácela až od patnáctého dne nemoci. Do té doby zaměstnanci náležela náhrada mzdy od zaměstnavatele. První tři dny nemoci navíc nedostal vůbec nic.

Průměrná délka pracovní neschopnosti byla u žen o tři dny delší než u mužů. "Toto rozdělení určují hlavně případy pracovní neschopnosti pro nemoc, kde je zastoupení žen ještě o dvě procenta vyšší," citovala ČTK autorku analýzy Helenu Chodounskou z ÚZIS.

Nejvíce na neschopence byli lidé pracující v zemědělství, stavebnictví a například mezi hospodskými.

 

Právě se děje

před 29 minutami

Výbuch ve městě Ghazní zabil nejméně 26 afghánských vojáků

Nejméně 26 lidí přišlo dnes o život a dalších 17 utrpělo zranění při mohutné explozi ve městě Ghazní, které je správním střediskem stejnojmenné provincie na východě Afghánistánu. Informovaly o tom tiskové agentury citující místní zdroje.

Agentura Ariana news s odvoláním na představitele městské nemocnice napsala, že všichni mrtví i zranění jsou vojáci afghánské armády. Podle prvních informací šlo zřejmě o explozi nálože nastražené v automobilu, který stál u základny ozbrojených sil. Agentura Nová Čína zmínila, že explozi předcházela v místě střelba.

Zdroj: ČTK
před 51 minutami

Metropolí Eritrey otřáslo šest explozí, možná šlo o rakety z Tigraje

 Eritrejským hlavním městem Asmarou otřáslo v pátek pozdě večer šest explozí. Informovalo o tom americké ministerstvo zahraničí. Příčina ani přesné místo výbuchů zatím nejsou jasné, nicméně na Asmaru už dříve stříleli rakety povstalci ze sousední etiopské oblasti Tigraje, kde proti nim bojuje etipská armáda, poznamenala dnes agentura Reuters.

"V Asmaře nastalo ve 22:13 šest explozí," sdělilo ministerstvo zahraničí Spojených států na Twitteru. Zároveň vyzvalo americké občany, aby měli stále na paměti konflikt, který se odehrává v Tigraji. Tigraj leží na severu Etiopie a je jedním z jejích autonomních států. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy