Neschopenka zůstane zadarmo, lékařům zaplatí stát

Petr Kučera Petr Kučera
27. 5. 2010 6:40
Hrozba dalších poplatků zažehnána. Alespoň prozatím
Ilustrační foto
Ilustrační foto | Foto: ucto2000.cz

Praha - Stokorunu za vypsání neschopenky zatím svému lékaři platit nebudete. Hrozbu nových poplatků, s níž přišla Česká lékařská komora vloni na podzim, zastavila novela zákona o nemocenském pojištění, která tento týden vyšla ve Sbírce zákonů.

Komora vloni pohrozila, že za vystavení neschopenky začnou lékaři vybírat od pacientů až sto korun. Vadilo jim, že od zdravotní pojišťovny nyní za vypsání i ukončení neschopenky dostanou jen 5,25 koruny, zatímco každý doporučený dopis stojí 26 korun a lékaři kromě toho hradí i další administrativní náklady.

Exministři práce a sociálních věcí Petr Nečas (ODS) a Zdeněk Škromach (ČSSD) pod tlakem komory společně prosadili, aby lékaři za odesílání neschopenek správě sociálního zabezpečení už nemuseli platit poštovné.

Poštovné by od začátku letošního srpna měla hradit Česká správa sociálního zabezpečení na základě dohody přímo s držiteli poštovní licence. Podle odhadů ministerstva práce a sociálních věcí za to stát zaplatí kolem 26 milionů korun ročně. Kromě vypsání a ukončení neschopenky jde také třeba o hlášení o změně diagnózy či povolených vycházkách.

Prorazili jsme bariéru úchylného myšlení

Šéf lékařské komory Milan Kubek připomíná, že stát prostřednictvím České správy sociálního zabezpečení ukládá řadě subjektů mnoho povinností, přičemž za jejich plnění nikomu nic neplatí. "Jsem rád, že se nám podařilo bariéru takto úchylného myšlení prorazit," říká Kubek.

Komora chce po volbách nicméně znovu jednat s politiky. "Cílem je prosadit plnou úhradu nákladů za administrativní úkony, které nejsou součástí léčby, z prostředků nemocenského pojištění, které si každý z nás povinně platí," říká Kubek. Připomíná, že administrativní náklady spojené s vystavováním potvrzení o dočasné pracovní neschopnosti nelze omezovat na pouhé poštovné, komora je odhaduje v průměru na zmíněných sto korun.

Elektronické neschopenky ušetří peníze i čas

Ministerstvo práce a sociálních věcí současně připravuje projekt elektronických neschopenek. Od roku 2012 má díky němu dojít k výrazné úspoře administrativních nákladů, poštovného i času.

Už vloni se Nečas a Škromach shodli na částečném snížení papírování ohledně pracovních neschopenek, změny platí od prosince.

Naopak v zásadnějších otázkách kolem nemocenské, zejména proplácení prvních tří dnů nemoci, zůstávají názory obou nejsilnějších stran zcela nesmiřitelné. Podle Nečase se neproplácení prvních tří dnů osvědčilo. Díky daňovým změnám za vlády ODS navíc mohou lidé dokonce i přes nemoc dostat vyšší čistý příjem než za vlády ČSSD. Naopak sociální demokraté udělali z opětovného proplácení prvních tří dnů nemoci jedno ze svých hlavních předvolebních hesel.

 

Právě se děje

před 7 hodinami

Čtyři Ázerbájdžánci zahynuli při výbuchu miny

Čtyři ázerbájdžánští civilisté přišli o život poté, co pod jejich automobilem explodovala protitanková mina v oblasti, kterou nedávno dobyla ázerbájdžánská vojska během šestitýdenní války s Arménií. Boje, které propukly 27. září, ukončila dohoda, dosažená v noci na 10. listopadu. O úmrtí civilistů informovala generální prokuratura v Baku, podle které pátý cestující ve voze vyvázl se zraněním. Výbuch zdůraznil nebezpečí, jakým Ázerbájdžánci čelí na tomto území. Minu nastražili arménští vojáci při svém odchodu z tohoto okresu, který spolu s dalšími šesti ázerbájdžánskými okresy po čtvrt století ovládali Arméni spolu s celým Náhorním Karabachem. 

Zdroj: ČTK
před 8 hodinami

Izraelci opět protestovali proti premiérovi

V izraelských městech se znovu konaly protesty proti premiérovi Benjaminu Netanjahuovi, který čelí u soudu obžalobě z korupce. Izraelci proti němu protestují už 23 víkendů, dnes stejně jako v minulých případech jich několik tisíc přišlo před premiérovu rezidenci v Jeruzalémě. Další protesty se konaly v Tel Avivu, Caesareji, Holonu a v dalších městech. Cílem protestujících je přinutit Netanjahua k rezignaci. Kromě tří kauz, ve kterých už je souzen, chtějí demonstranti rozšířit jeho stíhání i o případ nákupu armádních ponorek. V této kauze byl Netanjahu vyslýchán, ale není obviněn. 

Zdroj: ČTK
Další zprávy