Nejvíce vydělaly mongolské akcie. Kam investovat letos?

František Mašek, Peníze.cz
10. 1. 2011 13:20
Exotické trhy, USA nebo Česko? Čtěte odhady analytiků

Nejlepší investicí byly loni mongolské akcie. Podle agentury Bloomberg posílily o 173,56 % (v dolarech).

Srílanský akciový index stoupl o více než 100 % a peruánské akcie o téměř 70 %. Propadákem byly naopak venezuelské akcie - tamější akciový index ztratil v dolarech téměř 41 % - o něco více než ztratily řecké a kyperské akcie.

Exotické trhy ale nejsou pro každého. Nicméně dařilo se i vyspělejším trhům. Americký akciový index S&P 500 loni posílil o 12,8 %, technologický NASDAQ Composite o téměř 17 %. Celoevropský indikátor FTSE Eurotop 300 si polepšil o více než 7 %, německý DAX Xetra dokonce o 16 %, index PX pražské burzy díky mohutnému závěrečnému finiši o 9,6 %.

Správce majetku Lászlo Birinyi, působící v USA, má jasno: čeká další růst amerických akcií. Má trvat ještě asi dva a tři čtvrti roku a přinést zajímavé zhodnocení akciových investic, letos ovšem nijak závratné.

Pro řadu investorů zůstávají nejzajímavější investicí komodity.

Porostou akcie, které nejvíce ztrácely?

V minulosti někdy platilo pravidlo, že nejvíce ztrátové trhy si další rok výrazně polepšily. Podobná strategie má však své mouchy - minulé výnosy nezaručují, že tomu bude v budoucnu stejně. Má tedy smysl zaměřit se na řecké, španělské, italské či portugalské akcie, když tyto trhy výrazně ztrácely?

Čtěte také
Autor fotografie: Reuters

Čtěte také

Zmiňovaný Lászlo Birinyi, který začátkem roku 2009 - než začaly akcie prudce růst - patřil k těm, kdo investorům správně doporučili jejich nákup, nyní podle Bloombergu očekává, že budou (americké) akcie pokračovat v růstu.

Americký akciový index S&P 500 má prý do 4. září 2013 dosáhnout 2854 bodů, o 322 % více než při dlouhodobém minimu v březnu 2009. S&P 500 by tak proti současnosti posílil asi o 125 %. Americké akcie by tak od března 2009 do září 2013 zpevnily ještě víc, než při býčím trhu, který podle Bloombergu trval od října roku 1990 do července 1998.

Birinyi vychází z historických dat a porovnání některých ukazatelů se situací v letech 1962, 1982, 1990 a 2002. Současný růst akcií prý může trvat v průměru ještě dalších 32 měsíců.

Historie ukazuje, že akcie nejvíce rostou v prvním a posledních měsících býčího trhu. Od července 2012 do září 2013 by prý mohl index S&P 500 posílit o 52 %.

Letos by ovšem neměly být obecně americké akcie žádné terno - index S&P 500 by měl koncem roku podle Birinyiho dosáhnout 1333 bodů. To je o 4,6 % více než nyní.

Jeho optimismus přitom vychází, podobně jako u jiného správce majetku Leona Coopermana, z očekávaného růstu firemních zisků a dlouhodobě nízkého ocenění akcií.

Jak si letos povedou české akcie a kolik vynesou komodity? Čtěte ve zbytku článku na webu Peníze.cz, kde najdete i diskuzi k tématu.

Pokles indexu Dax na burze ve Frankfurtu. Evropské burzy zažily největší propad za posledních několik let
Pokles indexu Dax na burze ve Frankfurtu. Evropské burzy zažily největší propad za posledních několik let | Foto: Reuters
Čtěte více:
Vítězové a poražení loňského roku. Co nás čeká dál?
 

Právě se děje

Další zprávy