Zubaři chtějí až dvojnásobně vyšší příjmy. Kde na to vzít? Zaplatí jim je pacienti? Již dnes se platí vysoké částky za zubařské výkony. Na kolik vás může vyjít ošetření zubů?
Většina zubařů má uzavřenou smlouvu se zdravotní pojišťovnou. Pacienti neplatí takzvané "standardní" výkony a výrobky (standardní rovná se ve zdravotnictví plně hrazené ze zdravotního pojištění). Zdravotní pojišťovna dospělému zaplatí amalgámovou (stříbrnou, černou) výplň průměrné kvality na stoličky a nepříliš kvalitní bílou plombu na přední zuby.
Někteří však smlouvu nemají, a tak služby placené z veřejného zdravotního pojištění neposkytují. U takového zubaře si samozřejmě zaplatíme všechno kromě akutní péče. Za preventivní prohlídku dáme od 500 do 1000 korun, za amalgamové plomby mezi 300 a 500 korunami a za můstek kolem 8000 korun. Běžné vyšetření chrupu nebo ošetření zubního kazu je po 300 korunách.
Kvalitní korunka znamená vyšší náklady
Finanční náročnost jednotlivých korunek je různá, záleží na zvoleném typu, ceně zubní laboratoře a cenách v ordinaci. Doplatek na metalokeramickou korunku může být tedy v relativně širokém rozpětí (pouze orientačně 2500 až 7000 korun)
Zubaři požadují vyšší platby v hotovosti
Požadavkem stomatologů je, aby se v jejich ordinaci zvýšily přímé platby na 40% ze současných 20%. Netýkalo by se to ale dětské péče, prevence, úrazů, nádorů v ústní dutině a stavů, které si pacient nezpůsobil sám. Už dnes platíme u zubního lékaře poměrně vysoké částky za nadstandardní ošetření, například za bílé plomby apod.
Pokud si chcete nechat udělat kompletní nový chrup, zaplatíte za něj až 150.000 korun. Podle vyjádření lékařů je velká část skutečné ceny (například za plombu) hrazena z jejich kapsy, protože z celkové sumy 400 korun jim pojišťovna zaplatí pouze 138 korun, zbytek nákladů musí stomatologové dotovat.
Pojištění nadstandardní zubařské péče
Pojištění lze sjednat pouze pro dospělé osoby ve věku 18 - 55 let. V případě, že klient při ošetření u zubaře některé zubařské úkony či materiály nebo část ceny zubařských úkonů nebo materiálů zaplatí hotově, pojišťovna mu na základě účtu, vystaveného zubařem, proplatí nazpět 70 - 90 % těchto částek.
Vše si platíme a zaplatíme
Prostřednictvím daní "zdravotní pojištění" si platíme vše už teď. Najdeme zde hned dvě nevýhody, a sice to, že se značná část peněz ztratí během cesty mezi pacientem a zubařem (" i úředníci zdravotních pojišťoven se musí najíst") a za druhé- ti poctiví, kteří dbají o svůj chrup, navštěvují pravidelně zubní ordinaci, doplácí na nezodpovědné lidi, kteří neznají kartáček a preventivní prohlídky a k zubaři jdou jen v krajní situaci, kterou již nevyřeší banální plomba, ale drahá protetika. A to už se solidárním pojištěním nemá nic společného.
Příklad:
Z hrubé mzdy platíme zdravotní pojištění ve výši 4,5%, zaměstnavatel platí dalších 8% a z této částky jde asi 7,5% na stomatologii. To je asi 0,94% měsíčně z hrubé mzdy. Při průměrné hrubé mzdě cca 14.000korun je to téměř 1.600korun, což jsou dvě preventivní prohlídky ročně a sedm plomb! | |||||||
Platy zubařů
Lékařská komora požaduje, aby průměrný plat lékaře byl 85 000 korun, což je o 50 000 víc než dosud. Na to ale nejsou peníze. Znamenalo by to 24 miliard korun navíc, a to každý rok. Navíc je zřejmé, že nejdůležitějším zdrojem, který by takto vysoké příjmy zubařům umožnil, jsou především platby pacientů.
Nedostatek zubařů
Do budoucna počítejme s nedostatkem zubních lékařů. Přesto že mají fakulty více finančních prostředků na studium stomatologie, zubařů ubývá. Dříve měly přibližně 80.000kč ročně na jednoho studenta, nyní se částka vyšplhala asi na 115.000kč. Právě nedostatek peněz je jedním z hlavních důvodů, proč fakulty opouští méně "nových" zubařů, než kolik jich ročně odchází do důchodu. V každém případě najít si zubaře bude stále složitější. Podle odhadů do pěti let jejich počet klesne z 6.500 na 5.000.