Přehledně: Proč malé zásilky z čínských e-shopů zdraží a co bude nutné nově vyřídit

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 16. 5. 2021 11:08
I drobné zásilky ze zemí mimo Evropskou unii budou od 1. července podléhat dani. Jejich příjemci budou muset navíc podat elektronické celní prohlášení. Zrušení výjimky na malé balíčky má EU zajistit ročně až o sedm miliard eur (asi 182 miliard Kč) vyšší příjmy z DPH. Společnosti z mimounijních států má změna přimět více využívat mezisklady v Evropě. Zjistěte, jak si dovoz zásilky nově vyřídit.
Foto: Jakub Plíhal

Do EU ročně dorazí jen z čínských e-shopů přes 150 milionů malých zásilek osvobozených od DPH. Podle údajů České pošty počet takových drobných zásilek v Česku stoupá. V roce 2019 jich bylo 28 milionů, o rok dříve 25 milionů.

  • Od července budou nově celně projednány a bude vyměřeno DPH i u těchto drobných balíčků - tedy zásilek od hodnoty 0,1 do 150 eur (tedy v přepočtu asi 3840 korun)Limit 45 eur pro osvobození dárkových zásilek od DPH zůstává stejný, avšak zásilky musí být nově také celně projednány.

Opatření EU má za cíl narovnat podnikatelské prostředí, protože tuzemské firmy i firmy z EU musejí odvádět DPH, pokud jí podléhají. Norma reaguje na nové předpisy EU týkající se přeshraničního elektronického obchodu.

  • Od července tedy bude třeba, aby příjemce podal elektronické celní prohlášení a zaplatil daň. To lze provést v zastoupení přepravce nebo expresní zasilatelské služby. Může tak ale učinit i sám, pak s kompletním vyřízením pomůže web Celní správy a chystaná aplikace. Zjistěte krok po kroku, jak na to.
 

Právě se děje

před 1 hodinou

Krupobití a bouřky zasáhly Jihomoravský kraj. Dálnice D2 je neprůjezdná kvůli pádu vedení

Bouřky a krupobití zasáhly večer Jihomoravský kraj, především Břeclavsko. Kvůli spadlým drátům elektrického vedení je v obou směrech neprůjezdná dálnice D2 v okolí Břeclavi. O neprůjezdné dálnici informoval mluvčí policie David Chaloupka. Hasiči zatím mají 30 výjezdů, řeší utržené střechy i spadlé stromy. Řekl to mluvčí jihomoravských hasičů Jaroslav Mikoška.

Chaloupka zatím nemá informace, že by fungoval na dálnici odklon nebo jak velká je kolona. "Stalo se to před chvílí," poznamenal mluvčí. Podle něj má policie nahlášených v souvislosti s počasím více událostí, mezi které patří dům bez střechy, spadený strom na auto, ale taky plechová garáž, která uletěla.

Případy řeší i hasiči. "Máme tam ulítlou střechu, spadenou stěnu v kuchyni, spadené dráty elektrického vedení, ale také okna rozbitá kroupami," řekl Mikoška.

Zdroj: ČTK
před 1 hodinou

Britský operátor EE znovu zavede roamingový poplatek za volání v Evropě

Britský mobilní operátor EE od příštího roku znovu zavede roamingový příplatek za telefonování v jiných evropských zemích. Firma vlastněná britskou telekomunikační společností BT to uvedla ve svém čtvrtečním sdělení. Dříve přitom stejně jako ostatní britští operátoři tvrdila, že se po brexitu k takovému kroku nechystá, připomněla agentura AP. Zrušení roamingu v červnu 2017 ušetřilo britským turistům a jiným cestovatelům miliony liber na poplatcích za používání chytrých telefonů v evropském zahraničí.

EE uvedla, že poplatek budou muset od ledna 2022 platit zákazníci, kteří se zaregistrují po 7. červenci. Za volání, posílání textových zpráv a využívaní dat ve 47 evropských zemích s výjimkou Irska jim firma bude denně účtovat dvě libry (necelých 60 Kč). Svůj záměr společnost odůvodnila tím, že tak chce "podpořit investice" v Británii.

Zdroj: ČTK
Další zprávy