Přehledně: Proč malé zásilky z čínských e-shopů zdražily a co je nutné nově vyřídit

Ekonomika Ekonomika
Aktualizováno 2. 10. 2021 9:43
I drobné zásilky ze zemí mimo Evropskou unii podléhají dani, a to od 1. října. Příjemci navíc musí podat elektronické celní prohlášení. Zrušení výjimky na malé balíčky má unii zajistit ročně až o sedm miliard eur (asi 182 miliard korun) vyšší příjmy z DPH. Společnosti z mimounijních států má změna přimět více využívat mezisklady v Evropě. Zjistěte, jak si dovoz zásilky nově vyřídit.
Foto: Jakub Plíhal

Novelu zákona o DPH minulý týden podepsal prezident Miloš Zeman. Opatření mělo původně platit již od července, český parlament ho ale nestihl včas schválit. Do EU ročně dorazí jen z čínských e-shopů přes 150 milionů malých zásilek osvobozených od DPH. Podle údajů České pošty počet takových drobných zásilek v Česku stoupá. V roce 2019 jich bylo 28 milionů, o rok dříve 25 milionů.

  • Od 1. října je podle České pošty nově vyměřeno DPH i u těchto drobných balíčků - tedy zásilek od hodnoty 0,1 do 150 eur (tedy v přepočtu asi 3840 korun)Limit 45 eur pro osvobození dárkových zásilek od DPH zůstává stejný, avšak zásilky musí být nově také celně projednány.

Opatření EU má za cíl narovnat podnikatelské prostředí, protože české firmy i firmy z EU musí odvádět DPH, pokud jí podléhají. Norma reaguje na nové předpisy EU týkající se přeshraničního elektronického obchodu.

  • Přibyla také povinnost, aby příjemce podal elektronické celní prohlášení a případně zaplatil daň. To lze provést v zastoupení přepravce nebo expresní zasilatelské služby. Může tak ale učinit i sám, pak s kompletním vyřízením pomůže web Celní správy a chystaná aplikace. Zjistěte krok po kroku, jak na to.
 

Pokud jste v článku zaznamenali chybu nebo překlep, dejte nám, prosím, vědět prostřednictvím kontaktního formuláře. Děkujeme!

Právě se děje

Další zprávy